Erdoğan'dan mit müsteşarı Hakan Fidan ve Hulusi Akar açıklaması

Erdoğan katıldığı bir yayında 15 Temmuz girişimine dair açıklamalarda bulundu.

Haberler 21.07.2016, 23:37 22.07.2016, 14:47
Erdoğan'dan mit müsteşarı Hakan Fidan ve Hulusi Akar açıklaması

Sol Haber Portalının buradaki haberine göre

Reuters yayınına katılarak 15 Temmuz'la ilgili soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni bir darbe girişimi mümkün ama kolay olmaz" diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Haberi aldığımda MİT Müsteşarı'nı aradım ulaşamadım, Genelkurmay Başkanı'nı aradım ulaşamadım. Sıkıntılı da olsa Başbakan'la temas kurabildim" dedi.

"Ailemle önce helikopterle Dalaman'a geçtik. İstanbul pistin karartıldığını öğrendik" diyen Erdoğan, "Pilota tur atmasını ve pisti kontrol etmesini söyledim. Darbeciler üzerimizden ses hızını aşarak geçtiler. Rehin alınanlar Akıncı Üssü'ndeydi. 12 saatte kontrol ele geçirildi" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"İstanbul'da pistin karartıldığını öğrendik. O arada İstanbul Emniyet Müdürümüzle görüştüm. Havaalanını kısa sürede boşaltacaklarını söylediler. O arada pistte aydınlandı. Uçaklar üzerimizide alçak uçuş inmeye başladı.  Ses hızını aşarak üzerimizden geçtiler. Akıncı Hava Üssü pisti bombalandı, darbeciler kalkış yapamadı. 12 saatte kontrol ele geçirildi.

Ben pilotumuza şunu söyledim. biz her türlü riske hazırız. Sen inebilir misin? İnemez misin? Bunu söyle. O da inebilirim ama riski var dedi. O arada havaalanının aydınlatılması için görüştük. Her hesabın üzerinde bir hesap vardır. Paletlerin altında şehit olan bayanların, askerin elbisesine sığınarak açılan ateşte şehit olan kardeşlerimiz seve şeve ölüme gitti. Onlar ölümü korkuttu. Şanlı şerefli ölüm çok daha iyi olur.

İstihbarat servisleri herşeye dört dörtlük hakim değildir. Burada ciddi bir istihbarat zaafı var. Bunu Müsteşarada söyledim. Ben eniştemden duyana kadar haberim olmadı.Bu bir sıkıntıdır. Bu bir darbe girişidir. Bunun muhakkak öncesi vardır.

Hemen OHAL yasasını çıkardık. Bu karardan sonrada Resmi Gazete'de yayınlandı ve bugün de parlamentodan geçti. Gazi Meclis'imizi bu kararı alarak yeni bir İstiklal mücadelesinin adımını attı. 3 ay içinde çok yoğun bir çalışma yapacağız. Halkımız endişeye kapılmasın. OHAL demokratik kurumlarımızın sağlıklı çalışması içindir. FETÖ üzerinde de ilgili kurumlarımızı rahatça çalışsın diyedir. Eskiden OHAL çıktığında bir telaş herkesi kaplardı. şimdi millet gece sabaha kadar adeta meydanlar bu sürecin takipçisi konumunda."

Ayrıntılar gelecek...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@