Erdoğan'dan İşverenlere: Fakiri Tahrik Etmeyelim, Biraz Az Kazanın

ANTALYA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Ocak 2016’da en az bin 300 lira olması planlanan as...

Haberler 15.11.2015, 11:15
Erdoğan'dan İşverenlere: Fakiri Tahrik Etmeyelim, Biraz Az Kazanın

ANTALYA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Ocak 2016’da en az bin 300 lira olması planlanan asgari ücret uygulamasına ilişkin “Herhangi bir işveren kalkıp da 3 bin lira maaş verdiği zaman kimse sen niye 3 bin veriyorsun demez. Ben de işverenlere tavsiye ediyorum, biraz az kazanın ve kazandığınızı dar gelirli olanlarla paylaşın bunu başarmamız lazım. Neden? Fakiri tahrik etmeyelim ve paylaşımcı anlayışı hayatımıza egemen kılalım” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi kapsamında İŞ-20 (B-20) ve EMEK-20 (L-20) Açılım Gruplarının gerçekleştirdiği bir oturuma katıldı. “Büyüme ve İstihdam İçin Daha Kapsamlı Bir Çerçeve” başlıklı ana oturum, Türkiye’nin önde gelen iş adamları, sendika temsilcileri, bazı G-20 liderleri ve G-20 ülkelerinin iş dünyası kuruluşları ve işçi temsilcilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan oturumun açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasına, Fransa’da meydana gelen terör saldırılarını kınayan ve Fransız halkına ve ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20’nin en eski açılım grupları olan İŞ-20 ve EMEK-20’ye, Türkiye’nin dönem başkanlığı sürecinde sağladıkları katkılar için teşekkür etti.

-“İŞÇİ VE İŞVEREN TEMSİLCİLERİ ARASINDA GÜÇLÜ BİR SOSYAL DİYALOĞUN TESİS EDİLMESİ ŞARTTIR”-

Antalya’da ayrı ayrı zirve toplantıları gerçekleştiren İŞ-20 ve EMEK-20’nin, ortak bir oturum düzenlemesinin önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Etkin ekonomi ve istihdam politikalarının uygulanabilmesi için, işçi ve işveren temsilcileri arasında güçlü bir sosyal diyaloğun tesis edilmesi şarttır. Bu diyaloğun G-20 çerçevesinde başarılabilmiş olması memnuniyet vericidir” diye konuştu.

Türkiye’nin, dönem başkanlığında G-20’nin temel hedefleri olan ‘güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme’ye, ‘kapsayıcılık’ hedefini eklediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyümenin sadece rakamlardan ibaret olmayıp kalitesi ve niteliğinin de önemli olduğunu belirtti. Toplumdaki tüm kesimlerin, refah artışından hak ettikleri payı almaları gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz kapsayıcılığı, daha fazla ve kaliteli istihdam oluşturulması, hayat standartlarının yükseltilmesi, eşitsizliklerin giderilmesi ve refahın yaygınlaştırılması olarak görüyoruz” dedi.

-ÜCRETLERİN MİLLÎ GELİR İÇERİSİNDEKİ PAYININ AZALMASI-

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, İŞ-20 ve EMEK-20 Açılım Gruplarının kapsayıcı büyüme önceliğini samimiyetle benimseyerek, G-20’ye katkı sunduğunu ve ortak bir bildiri yayınlayarak G-20 hükûmetlerine önemli tavsiyelerde bulunduğunu da hatırlattı. ‘Kapsayıcı büyüme’ hedefinin G-20’nin kalıcı bir unsuru haline gelmesi konusunda, İŞ-20 ve EMEK-20’yle birlikte çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu sene G-20 Dönem Başkanlığı olarak öncelik verdiğimiz bir diğer önemli konu, ücretlerin millî gelir içerisindeki payının azalması oldu. Alın terini kutsal gören, emeğin karşılığının tam ve zamanında verilmesini emreden bir medeniyetin mensupları olarak, bu konu bizim için çok önemli. Bu konuda Türkiye olarak başarılı sonuçlar elde ettiğimizi memnuniyetle ifade etmek isterim.”

Türkiye’nin OECD içerisinde son yıllarda ekonomik büyümeyle birlikte eşitsizlik oranı da azalan sınırlı sayıdaki ülkeden biri olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücrette ve ortalama ücretlerde ciddi artışlar kaydettiklerini, ekonomik ve sosyal politikaları bir bütünün parçaları olarak görüp buna göre adımlar attıklarını, kadınların ve gençlerin istihdama katılımı konusuna özel önem verdiklerini, aynı şekilde, KOBİ’ler, altyapı yatırımları, korumacılık, e-ticaret, e-devlet gibi hususlarda da önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

İŞ-20 ve EMEK-20 Açılım Gruplarının sunduğu önerilerin G-20’de gerçekleştirilecek görüş alışverişine katkı sağlayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını, “G-20’nin başarısı için devletlerin yanı sıra işveren, işçi, gençler, kadınlar, sivil toplum ve düşünce kuruluşlarının bu süreci sahiplenmesi büyük önem taşıyor. Bu amaca yönelik olarak yürüttüğünüz verimli çalışmalardan dolayı sizleri kutluyor, başarılarınızın devamını diliyorum” değerlendirmeleri ile tamamladı.  Erdoğan, Türkiye’nin çok kapsamlı bir reform programı olduğunu belirterek, “Halkımız bize bu reformları uygulamamız için çok güçlü bir yetki verdi. Bu da Türkiye'de birçok iş fırsatının oluşacağı anlamına geliyor. Umuyoruz ki bu ziyaret, Türkiye'ye yaptığınız son ziyaret olmayacak ve sizler de Türkiye'nin başarı öyküsünün bir parçası olacaksınız. Biz de kesinlikle sizin işlerinizin burada başarılı olmasında yardımcı olacağız” dedi.

Erdoğan açıklamalarının ardından gelen sorulara da yanıt verdi.

“Acaba dünya sermayesi veya finansal sektör kıskanç mıdır?” sorusunu yönelten Erdoğan, “Bunun üzerinde bir düşünmekte fayda var.  Son terör eylemlerine bir baktığımız zaman, acaba bu terör eylemlerinin temelinde veya sebepleri arasında bu kıskançlığın olması söz konusu mudur? Fakirlik acaba buralara dayanıyor mu? İşsizlik acaba buralara dayanıyor mu? Dünyadaki işsiz gençler eğer müteşebbis olacaksa acaba finans dünyası bunlara gerekli desteği veriyor mu verebiliyor mu? Veya işsiz kadınlara finans dünyası gerekli desteği veriyor mu, verebiliyor mu? Şu anda Türkiye’de yeni bir adım atılıyor. Mesela herhangi bir genç bir yatırım yapacaksa, devlet destekli yatırım söz konusu. Ki ben küçük orta boy işletmeler için söylüyorum. Ticaretin kolaylaştırılması noktasındaki düşüncenizi aynen paylaşıyorum. Kaldı ki kapsayıcılık derken bu çok büyük önem arz ediyor. Bir Kadın 20 var, iki Genç 20 var. Adalet var ki çok çok önemli. Bunun adımlarını atmamız lazım. Ama bir diğer adım var yatırımlar konusu… Acaba dünyada gerek kamu gerekse özel sektörün dayanışması nasıl olacak bu çok önemli” diye konuştu.

-“DÜNYA ARTIK DAĞILMA NOKTASINDA DEĞİL, NETİCE ALMA NOKTASINDA”-

Erdoğan “Acaba yatırımlar uygulama noktasında ne durumdayız?” da derken, “G20 sekretaryası bunu yakın takip etmeli. Eğer yapılan uygulamalar hakikaten netice veriyorsa demek ki başarıya gidiyoruz. Yoksa otururuz güzel güzel kahvemizi içeriz, böyle güzel yerlerde de toplanırız, dağılırız gideriz. Ama dünya artık dağılma noktasında değil, netice alma noktasındadır."

-ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI-

Erdoğan, asgari ücretle ilgili gelen soruyu ise şöyle cevapladı:

“Şu anda Türkiye’de konuşulan bin 300-bin 500 hatta daha ileri gidenler de var. Türkiye’deki konum çok çok farklı bir yere doğru gidiyor. Ben bu gelişmeden de mutluyum. Ancak asgari ücret malum bir taban belirlemedir. Herhangi bir işveren kalkıp da 3 bin lira maaş verdiği zaman kimse ona sen neden veriyorsun demez. 4 bin lira verdiği zaman, niye veriyorsun demez. E ne olur? Biraz az kazanmış olur. Ben de işverenlere tavsiye ediyorum. Biraz az kazanın, kazandıklarınızı dar gelirli insanlarla paylaşın. Bunu bir defa başarmamız lazım. Neden? Fakiri tahrik etmeyelim. Paylaşımcı anlayışı hayatımıza egemen kılalım. Buradan bir şeyi vurgulamak isterim. Hepimiz ölüp gidiyoruz, paraları beraber götürüyor muyuz? Beraber gelmiyor. Onlar bu dünyada kalıyor. Arkada varisler bunu paylaşacak. Gel bunu işçinle bir kısmını paylaş, ondan sonra da gök kubbede hoş bir seda bırak. Öldükten sonra da ‘Sorma, bizim öyle bir patronumuz vardı ki gerçekten işçisinin hakkını çok ciddi manada gözetir, maaşını da iyi bir konumda verirdi’ desinler. Asıl olan burası. Bunu başarmamız lazım.

Hemen tabii bizim karşımıza ne getiriliyor? Maliyetler konusu getiriliyor. Biz o maliyetleri çok farklı yerlerde aşağı düşürebiliriz. Buradaki konum şudur; Türkiye’de faiz oranları mesela yüksektir, ama batıda bizim gibi değil düşüktür. E soruyorum şimdi bu faiz oranlarıyla yatırım olur mu? Bu faiz oranlarıyla birlikte küçük orta boy işletmeler girişimci ruhunu kazanabilir mi? Zenginleşebilir mi? Hayır. Onun için burada önce paranın maliyetini düşürmek lazım. Ne genç işadamı bulabiliriz, ne genç işkadını bulabiliriz. Onlar da çok kısa zamanda iflas ederler, devlet gelir iş yerine el koyma durumunda olur. Bu konuyu iyi değerlendirmek gerekir diye özellikle düşünüyorum.

Fakat bir adımı atmamız gerekiyor. İşçi sendikalarının dayanışması büyük önem arz ediyor. Israrla üzerinde durduğum nokta KOBİ’ler noktasında, KOBİ’ler büyük yatırımları teşvik edecektir. KOBİ’lerin teşvik edilmesi, KOBİ’lerin geliştirilmesi, başta ülkem olmak üzere tüm dünyada önem arz ediyor diye düşünüyorum." (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@