Erdoğan, Obama İle Görüştü: Deaş, Rusya, Pkk…

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Obama ile yaptığı te...

Haberler 16.10.2015, 08:30
Erdoğan, Obama İle Görüştü: Deaş, Rusya, Pkk…

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde, DAEŞ ile mücadele, Rusya’nın Suriye’deki askeri faaliyetleri karşısında neler yapılabileceği, terör örgütü PKK’nın saldırıları ve G20 zirvesinin gündem konuları değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, görüşmede, DAEŞ ile mücadele konusundaki işbirliğinin güçlendirilmesini ve Rusya’nın Suriye’deki askeri faaliyetleri karşısında neler yapılabileceğini ele almışlardır” denildi.

ABD Başkanı Obama’nın, 10 Ekim’de Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınayarak taziyelerini ilettiği, Türkiye’nin güvenliğine yönelik tehditlere karşı ABD olarak Türkiye’yle dayanışma içinde olduklarını belirttiği aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“İki lider, Suriye’de siyasi geçiş süreci için gerekli koşulların oluşturulması amacıyla DAEŞ’e yönelik askeri baskıyı artırmanın ve ılımlı muhalefeti güçlendirmenin ortak hedefleri olduğunu teyit etmişlerdir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, PKK saldırılarının acilen son bulması gerektiği hususunda da mutabık kalmışlardır.

İki lider, Kıbrıs müzakerelerinde olumlu bir ivme yakalandığına değinerek, soruna çözüm bulmaya yönelik çabaları desteklediklerini vurgulamışlardır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, Antalya’da yapılacak olan G-20 zirvesinin gündem konuları hakkında da görüş teatisinde bulunmuşlardır.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@