Erdoğan Kabine kararlarını açıkladı! Tüm borçlara düzenleme, borçların silinmesi, kesin seçim tarihi ve ehliyet affı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde saat 15.20'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları açıkladı.

Erdoğan Kabine kararlarını açıkladı! Borçlara düzenleme geliyor: Bazı borçlar silinecek

Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde saat 15.20'de başlayan Kabine Toplantısı sona erdi ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ana gündemini ekonomi oluşturdu. 84 milyona vergi ve alacaklarda barış eli uzatacak devletin vergi, sigorta primi borçları ile idari cezalara yapılandırma paketi detaylarına ilişkin açıklama bekleniyordu.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısının ardından açıklama yaptı ve yeni kararları duyurdu. Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları şöyle oldu:

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin normal tarihi olan 18 Haziran'ı hem Kurban Bayramı arifesi ve hac dönemine hem üniversiteye hazırlanan çocuklarımızın sınav takvimine hem de ilk ve ortaöğretim okullarımızın tatiline denk gelmesi sebebiyle güncelleme ihtiyacı duyduk.

14 MAYIS SEÇİM TARİHİ 

Siyaset kurumu olarak milletin taleplerini karşılamanın yanı sıra millî iradenin en yüksek katılımla, en ideal şartlarda tecellisini sağlamakla sorumluyuz. Bu anlayışla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda 14 Mayıs 2023'ün seçim için en uygun tarih olduğunu düşünüyoruz.

Bu tarih güncellemesini anayasamıza göre beşte üç çoğunlukla Meclisimiz yaparsa memnuniyet duyarız.

Mecliste gereken çoğunluğun sağlanamaması halinde Cumhurbaşkanı olarak biz, seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılabilmesini temin edecek bir takvimle kararımızı alıp süreci başlatacağız.

Siyasetimiz geçmişle mukayese edilemeyecek bir olgunluk seviyesine ulaştı. Güvenliğimiz, istikrarımıza destek olacak seviyeye yükseldi. Ekonomimiz, dünyanın takdirini kazanan bir yere geldi. Altyapımız vizyonlarımızı destekleyecek yaygınlığa ve etkinliğe kavuştu. Diplomasimiz büyük bir saygınlığa sahip oldu.

Biz 10 tane kaptansız metro yaptık haberleri yok. Bizim fiilimizin ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamaz. Siz kaç tane köprü yaptınız? Biz Yavuz Sultan Selim Köprümüzü, Osmangazi Köprümüzü yaptık. Çanakkale Köprümüzü yaptık. Kağıthane-Göktürk-İstanbul Havalimanı metro hattı her bakımdan yerli ve milli bir eser. Hepsinden öte bu eserimizle artık otobüs beklemeye gerek yok. Kağıthane'den İstanbul Havalimanı'na 24 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

İSVEÇ AÇIKLAMASI 

İsveç'in NATO üyeliği başvurusu ile başlayan ve mukaddes kitabımızı yakmalarına kadar varan hadiseleri görüyoruz. Müslümanlar olarak bize düşen bu kutsal kitabımıza layık olan saygıyı göstermektir. Modern demokrasilerde insan hak ve özgürlüklerin çok basit bir tanımı vardır. Bir insanın hak ve özgürlüklerinin sınırı diğer insanların hak ve özgürlüklerinin başladığı yerle sınırlıdır.

İsveç'teki çirkin eylem en başta Müslümanlar olmak üzere insanların temel hak ve özgürlüklerine saygı duyan herkese yapılmış hakarettir Bu alçak saldırının Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilmesi konuyu bizim açımızdan hem dini hem milli bir mesele halien dönüştürüyor. Haçlı Seferlerinden beri Avrupa'da İslam ile Türk kavramının eş tutulduğunu biliyor, bundan da milletçe iftihar ediyoruz. Rabbimizin koruması altındaki Kuran-ı Kerim, bir Haçlı artığının onun nüshasını yakmasıyla asla zarar görmez.

NATO'ya üyelikleri konusunda bizden destek bekleyeceksiniz. Yok öyle bir şey. Terör örgütü mensupları ve İslam düşmanlarını bu kadar seviyorlarsa, ülkelerinin savunmalarını da onlara havale etmeleri tavsiyesinde bulunuyoruz. İsveç yönetiminin bizlere hak ve özgürlükten bahsetmesine gerek yok. Büyükelçiliğimiz önünde böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenler NATO'ya üyelik başvuruları konusunda bizden herhangi bir hayırhahlık beklemesin.

BORÇLARA DÜZENLEME 

Kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifini hazırlıyoruz. Borçların cezalarını kaldırıyoruz. Tüm bu borçları taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek düzenlemeyi yapmıştık. Aynı uygulamayı vergi dairelerimiz için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine 31 Aralık 2022'den önce 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımızın cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz.

EHLİYET AFFI 

Sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz. Yaklaşık 10 bin ehliyet sahiplerine iade edilecek.

SONRAKİ HABER