Erdoğan: Esed'in Suriye'nin Geleceğinde Yeri Yoktur, Olamaz

ANTALYA (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kendi halkını katleden Esed’in Suriye&rs...

Haberler 16.11.2015, 16:50
Erdoğan: Esed'in Suriye'nin Geleceğinde Yeri Yoktur, Olamaz

ANTALYA (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kendi halkını katleden Esed’in Suriye’nin geleceğinde yeri yoktur, olamaz. Esed bu şansını çoktan kaybetmiştir. Unutulmamalıdır ki, Suriyeli mülteciler DAİŞ’ten ve Esed rejiminin devlet teröründen kaçıyor” dedi.

Erdoğan, G20 Zirvesi’nin kapanış konuşmasını yaptı. Küresel barış ve istikrar sağlanmadan güçlü bir küresel ekonomiden bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“G20’nin, küresel istikrarı doğrudan etkileyen meseleleri görmezden gelmek gibi bir lüksü olamaz. Bu anlayışla, zirvede terörizm ve mülteci krizini de ele aldık. Biz Türkiye olarak, terörizmin ne olduğunu çok iyi bilen, bunun ağır sonuçlarıyla 1970’li yıllardan beri yüzleşen bir ülkeyiz. Terörle mücadele konusunda, uluslararası işbirliğinde üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuzu bütün dostlara ifade ettim. Bu mücadele samimi bir uluslararası işbirliği ve dayanışmayı gerektirir. Terörizmle mücadele konusunda G20 liderleri şunu kabul etmiştir ki, ortak bir bildiri kararlı duruşumuzu ortaya koyması bakımından önemlidir. Terörün dini, milliyeti, ırkı, bölgesi yoktur. Terörizmi herhangi bir dinle ilişkili hale getirmek son derece yanlış olduğu gibi, böyle bir tavır, o dinin mensuplarına yapılacak en büyük hakarettir, saygısızlıktır. Bütün dinler için hayat hakkı kutsaldır. Terör örgütleri arasında ayrım yapılmaksızın bu tehditle mücadele edilmelidir. Bu örgütler arasında ayrım yapan herkes, her ülke bizim gözümüzde terörizmle mücadelede büyük bir hata içindedir. Biz DAİŞ terörüne karşı da, El Kaide, Boko Haram, PKK, PYD, YPG gibi terör örgütlerine karşı da kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz. G20’de temsil edilen ve içinde bizim de bulunduğumuz Müslüman liderler olarak, İslam’la hiçbir ilgisi olmayan DAİŞ terörüne ve vahşetine karşı ortak sorumluluklarımız üzerinde durduk.”

-“ÇEVREMİZDE ARTIK YÖNETİLEMEZ HALE GELMİŞ ÜLKELER ORTAYA ÇIKTI”-

“Bölgemizde ve dünyanın farklı köşelerinde meydana gelen çatışmalar ve istikrarsızlık hepimizi yakından etkiliyor. Çevremizde artık yönetilemez hale gelmiş ülkeler ortaya çıktı” diyen Erdoğan, bu konuda en fazla öne çıkan yerin Suriye olduğunu belirtti. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’de ülkede yaşayan herkesin kabul edebileceği bir çözüm üzerinde uzlaşılmadan göçmenler ve terörizmin üstesinden gelinemez. Uluslararası toplumun bu konuda etkin bir işbirliği, külfet paylaşımında ve samimi bir dayanışma içinde hareket etmesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde Viyana’da görüşülen konular detaylandırılacak. Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması, terörden arındırılması ve çoğulcu bir siyasi yapıya kavuşması bu sürecin ana hedefleridir. Kendi halkını katleden Esed’in Suriye’nin geleceğinde yeri yoktur, olamaz. Esed bu şansını çoktan kaybetmiştir. Unutulmamalıdır ki, Suriyeli mülteciler DAİŞ’ten ve Esed rejiminin devlet teröründen kaçıyor. G20 liderleri olarak, bu mültecilere yardım için daha fazla gayret edeceğimizi açıkladık. Terör olaylarıyla mülteciler arasında ilişki kurulmasını insani sorumluluklardan kaçma gayreti görüyoruz. Bir defa mülteci olayıyla terör olayını birbirine asla karıştırmamak gerekir. Bu insani krizle mücadelede samimi bir dayanışma ortaya koymalıyız. G20 olarak, bu konuda dünyaya örnek teşkil etmemiz gerektiğine inanıyorum. G20 olarak ortak hedefimiz, güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı bir küresel büyümeyi temin etmektir. Kapsayıcılık daha fazla ve kaliteli istihdam oluşturulması, hayat standartlarının yükseltilmesi, eşitsizliğin giderilmesi ve refahın yaygınlaştırılması bakımından önemlidir. G20 liderleri olarak bu yıl ilk kez pek çok ülkede artan eşitsizliklerin, sosyal istikrarla birlikte ekonomik büyümeyi de olumsuz etkilediğini kayda geçirdik. Bu yıl küresel büyüme, beklentilerin altında bir seyir izliyor. Gelişmiş ülkelerde nispi bir toparlanma gözlenirken, gelişmekte olan ülkelerde yavaşlama emareleri görülmeye başlandı. Küresel ekonominin bu görünümünü de değerlendirdik. Ayrıca ABD’de faiz oranlarının artırılmasının küresel ekonomiye etkileri üzerinde durduk. Bu durumun özellikle gelişmekte olan ülkelere muhtemel yansımalarının dikkatle izlenmesi gerektiğinin altını çizdik.

G20, bir zenginler kulübü değildir. Bizler sadece belirli bir refah seviyesini yakalamış toplumları değil, aynı zamanda kalkınma çabaları devam eden ülkeleri de temsil ediyoruz. Dünyanın önde gelen gelişmiş ve yükselen ekonomilerinin temsilcileri olarak, düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkelerin halinden de anlıyoruz. Bu noktada söyleyecek sözümüzün olması gerekir. Bu anlayışla G20 kalkınma gündeminin sürdürülebilir kalkınma için 2030 gündemini destekleyecek şekilde yeniden yapılandırılması için mutabık kaldık. Kültür ve medeniyet değerlerini adalet üzerine bina eden bir ülke olarak, kapsayıcılık ilkesini bu doğrultuda ısrarla savunmaya devam edeceğimizi özellikle belirtmek isterim. Küresel ticaret de ele aldığımız konular arasındaydı. Zirve sonuçlarının ülkelerimiz ve tüm dünya için hayırlı olmasını diliyorum.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@