Erdoğan: Bu yapıya iyi niyet ile destek olduk

Olağanüstü Din Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Haberler 03.08.2016, 13:19 03.08.2016, 16:07
Erdoğan: Bu yapıya iyi niyet ile destek olduk
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN : SİLAHLARI MİLLETE DOĞRULTABİLECEK KARAKTERDE OLAN BİR ÖRGÜTTÜR

Olağanüstü Din Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Bu hain yapının 40 yıldır toplumuzu içinde kanserli bir hücre gibi bulaşıcı bir virüs gibi yaşayabilmesi sürekli büyümesi dini öğeleri öne çıkaran kimliği sayesinde mümkün olmuştur. Zaman zaman duyardık "Bunlar silahlı bir örgüt değil." Biz de derdik ki, "Bunlar silahı vakti saati geldiğinde en iyi kullanabilecek bir örgüttür" nasıl olur dediklerinde, "Bunlar silahlı kuvvetlerimizin içerisinde örgütlenmiş vakti saati geldiğinde silahları millete doğrultabilecek karakterde olan bir örgüttür." İnanmazlardı, inanmıyorlardı. Bunları açık açık meydanlarda da söyleyebilecek noktada değildik. Özel toplantılarımızda yaptığımız görüşmelerdi. O dostlar şimdi haklıymışsın demeye başladılar."

"RAHMETLİ ÖZAL, DEMİREL, ECEVİT HATTA BİZ DE BU YAPIYA İYİ NİYET İLE DESTEK OLDUK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dini cematlerin üzerine gidildiği dönemlerde her grup gibi bu yapı da milletimizin kanatları altında varlığını sürdürmüştür. Rahmetli Özal, Demirel, Ecevit hatta biz de farklı görüşten siyasetçiler ve devlet adamları olmamıza rağmen bu yapıya iyi niyet ile destek olduk" dedi.

"ASGARİ MÜŞTEREKLERDE BULUŞABİLDİĞİMİZ ZANNI İLE HER KESİM GİBİ BUNLARA YARDIMCI OLDUM"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Açık konuşuyorum şahsen ben de katılmadığım pek çok yönleri olmasına rağmen asgari müştereklerde buluşabildiğimiz zannı ile her kesim gibi bunlara yardımcı oldum. Şerif Mardin'in çevre olarak ifade ettiği daha önce dışlanmış, ötekileştirilmiş tüm kesimleri merkeze taşıma çabamızdan bu kesimin de istifade etmesini sağladım" diye konuştu.

"HATTA ALLAH DEDİKLERİ İÇİN BUNLARA MÜSAMAHA GÖSTERDİK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yapının başında yer alan kişi ve kadro konusundaki tüm tereddütlerimize rağmen yurt içinde ve dışında yürütüyor oldukları yaygın eğitim, yardım faaliyetlerinin hatırana bunlara, hatta hatta Allah dedikleri için bunlara müsamaha gösterdik. Bir ortk yanımız vardı. İnanın bana aynı menzile giden farklı yollardan biri olarak gördüğümüz bu yapının aslında bambaşka niyetlerin sinsi hesapların aleti, aracı olduğunu uzun süre görmedik, göremedik" dedi.

"2012'DEN SONRA BU YAPI İLE İLGİLİ REZERVLERİMİZİ ÇOK AÇIK KOYMUŞTUK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2010 yılından itibaren bu tespiti paylaştığım üst kademe yöneticisi arkadaşlarım oldu. O günden itibaren tavrımız değişti. 2012'den sonra bu yapı ile ilgili rezervlerimizi çok açık koymuştuk" diye konuştu.

"TSK KADROLARINA YÖNELİK OPERASYONLAR VE DAVALAR İLE İLGİLİ DE CİDDİ ŞÜPHELERİM OLUŞTU"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu dönemde hızlanan TSK kadrolarına yönelik operasyonlar ve davalar ile ilgili de ciddi şüphelerim oluştu yetkilileriyle de bunları paylaştım. Çok yakından tanıdığım uzun yıllar birlikte çalıştığım bazı komutanlara yöneltilen suçlamaların ve tutuklamaların gerekçeleri beni ikna etmiyordu" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şayet 17-25 Aralık sonrası aldığımız önlemler olmasaydı, özellikle yargıdaki önlemler olmasaydı bu darbe girişimi muhtemelen TSK içindeki bir grup silahlı teröristin değil polisin, yargının ve diğer bürokrasi unsurlarının da katılımıyla çok daha büyük bir tehdit olarak karşımıza çıkacaktı. Her şeye rağmen, bu hain örgütün gerçek yüzünü çok daha önceden ortaya dökememiş olmanın üzüntüsü içindeyim. Bundan dolayı hem Rabbimize hem de milletimize verecek hesabımız olduğunu biliyorum. Rabbim de milletim de bizi affetsin" dedi.

"O SIRALARDA MESELEYİ KENDİ ARKADAŞLARIMIZA BİLE ANLATMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORDUM"

Erdoğan, "Çok yakından tanıdığım bazı komutanlara yöneltilen suçların gerekçesi beni ikna etmiyordu. Kendilerinden olmayanlara hayat hakkı tanımayan tavırlarından ciddi olarak rahatsızlık duyuyordum. O sıralarda meseleyi kendi arkadaşlarımıza bile anlatmakta güçlük çekiyordum" dedi.

"BU NOKTADAN SONRA ŞÜPHE DÖNEMİ BİTTİ MÜCADELE DÖNEMİ BAŞLADI"

17- 25 Aralık operasyonlarına ilişkin Erdoğan, "17- 25 Aralık darbe girişimi bu hain örgütün gerçek yüzünü tüm çıplaklığı ile ortaya koyduğu bir hamle oldu. Bunu dahi bir çok arkadaşımız ile paylaşmadık. Her şey ortadayken, bu örgütün en başına şahsımı, şema elimize geçti altında Binali Bey, enerji bakanımız, oğlum, birkaç tane işadamı bu örgütün çatısında görülen isimler oldu. Bunu dahi anlatırken birçok arkadaşlarımız yine inanmıyordu. Bunlar böyle bir şeyin içine girmez etmeyin …Hala inanmayanların olduğunu da biliyorum. Bakıyor ama görmüyor olanların da olduğunu da biliyorum. Bu noktadan sonra şüphe dönemi bitti mücadele dönemi başladı. Şayet 17-25 Aralık sonrası aldığımız önlemler olmasaydı, özellikle yargıdaki önlemler olmasaydı bu darbe girişimi muhtemelen TSK içindeki bir grup silahlı teröristin değil polisin, yargının ve diğer bürokrasi unsurlarının da katılımıyla çok daha büyük bir tehdit olarak karşımıza çıkacaktı" ifadelerini kullandı.

"RABBİM DE MİLLETİM DE BİZİ AFFETSİN"

Erdoğan, "Her şeye rağmen, bu hain örgütün gerçek yüzünü çok daha önceden ortaya dökememiş olmanın üzüntüsü içindeyim. Bundan dolayı hem Rabbimize hem de milletimize verecek hesabımız olduğunu biliyorum. Rabbim de milletim de bizi affetsin" dedi.

"BİR YANDAN HESAP SORMA BİR YANDAN DA MUHASEBE YAPMA ZAMANIDIR"

Bir yandan hesap sorma bir yandan da muhasebe yapma zamanı ollduğunu vurgulayan Erdoğan, Hamdolsun bu sıkıntıyı defettik. 15 Temmuz gecesi ne kadar kara başlamışsa sabahı da o derece aydınlık sonuçlanmıştır. Bir yandan hesap sorma bir yandan da muhasebe yapma zamanıdır. Sözde profesör müsveddesi diyor ya, "Millet sokağa çıkmaz." Onlar bu milleti tanımamış. Ama ben milletime inanmıştım. İnandığım için de meydanlara, havalimanlarına davet etmiştim. Fakat Rodos Adası'na giderek değil. Sizlerin içinizde olacağım demiştim. Atatürk Havalimanı'na gittiğimizde aprona on binlerce insanın nasıl yığıldığını görmüştüm. Bu millet büyük bir millet. Örneğini görmüyorum. Darbeler tarihi bu milleti farklı anlatacak" diye konuştu.

"PKK'NIN ELİNDE DOĞRU DÜRÜST SİLAH BİLE YOK"

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazıları PKK ile mukayese ediyorlar. Ne alakası var. PKK'nın elinde doğru dürüst silah bile yok. Fakat bu FETÖ F-16'lar ile, tanklarla toplarla helikopterlerle kurşun yağdırıyor.

ŞU SAATTEN SONRA PENSİLVANYA'DAKİ ŞARLATANA KULAK VEREN HERKES BAŞINA GELECEKLERİ KABUL ETMİŞ DEMEKTİR

Yeri geldiğinde PKK ile PYD ile de beraberler. Seçimlerde yaşadık. Bunu biliyoruz. Bu salondan ilan ediyorum şu saatten sonra Pensilvanya'daki şarlatanın, terörist başının hezeyanlarına kulak veren herkes başına gelecekleri peşinen kabul etmiş demektir."

"İNTİKAMCI BİR DÜŞÜNCE İLE SÖYLEMİYORUM. GERÇEKTEN PİŞMAN MI OLDULAR?"

Erdoğan, "Bu yapının en önemli özelliği tedbir ve takiyye adı altında iki yüzlüğü sürekli maske ile dolaşmayı, ruhsuzluğu üyelerinin karakteri haline dönüştürmüş olmalarıdır. Affedersiniz, yüzlerine tükürseniz yağmur yağıyor diyecek, aile mahremiyetlerine dahi saygısı olmayan bu insanların sapkın davaları, dinleri haline dönüşmüştür. Dünyadaki tüm sapkınlar, kendi inançlarında samimidir. FETÖ üyelerinin bu yapıya bağlı olmaları onların haklılığı değil itikadı olarak yanlış yolda olduklarını gösterir. Kuran-ı Kerim'de onlarca defa aklımızı kullanmamız emrediliyor. Aklını bir faniye üstelik de ABD'de yaşayan birine ipotek eden bir kişi dönüp kendini sorgulamıyorsa artık onun için yapacak bir şey kalmıştır. Biz ikaz görevimizi yıllarca yerine getirdik. Bundan sonra artık tabanı ibadette bile çekinmeye başlıyorum. Artık orada da ben şüphe ile bakıyorum. Bundan sonra her anlamda mücadele ve hesap sorma dönemidir. Bu yapının mayasında ikiyüzlülük olduğu için pişman olduklarını söyleyenler konusunda ciddi tereddütlerimiz var. Gerçekten pişman mı oldular? İntikamcı bir düşünce ile söylemiyorum. Gerçekten pişman mı oldular? Yoksa içinde bulundukları ihanet şebekesinin alameti farikası haline dönüşen riyakarlık içindeler mi? Anlamakta zorlanıyoruz. Elbette asıl olan beyandır diyeceğiz. Ama hiç kusura bakmasınlar bu tür kişilere karşı gardımızı da sonuna kadar indirmeyeceğiz. Mümin bir sokulduğu delikten bir daha sokulmaz. Hırsızlık kötüdür. Ama en büyük hırsızlık insanların dinini, inancını çalmaktır" açıklamasında bulundu.

"BUNLARIN FAİLİ MEÇHUL İNFAZLARI VAR. HEPSİ ÇIKIYOR ORTAYA"

FETÖ ile mücadeleye ilişkin Erdoğan, "Bunların faili meçhul infazları var. Hepsi çıkıyor ortaya. Vatandaşına F-16'larla bomba yağdıranlardan başka bir şey beklenebilir mi? TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyemiz bombalandı. Bir hanım kardeşimizin başı vücudundan ayrıldı ve kongre merkezimizin çatısında bulduk. Böyle bir vicdansızlık olur mu? dimimizde yeri var mı? 238 şehit, sıradan bir olay değil. Bir albayımızın vücudu 7 mermi almış o da aynı şekilde bizi düşünmeyin diyor. Bunlar bitmedi diyor. Ordunun içinde çok var diyor. Yanılmayın kendinizi koruyun diyor. Böyle bir millet olduktan sonra bu badireleri de atlatırız. Ülkemizi de bu medeniyet yarışında çok daha iyi noktaya kavuştururuz. Bu yapının vahşet kokan yüzünü görmezden gelenin okul, hizmet diyenin idraki çalışmıyor ya da kalben bunların safındadır. Bu nedenle bütün okullarına el koyduk. Aynı şekilde tüm askeri liseleri kapattık. Bütün liselerden artık harp okullarına girme şansı doğmuştur. Harp okullarının çatısında şimdi Milli Savunma Üniversitesi'ni kurduk. Harp Akademilerini de kaldıracağız. Milli Savunma Üniversitesi, lisans üstü eğitim verecek. Jandarmayı İçişleri Bakanlığı'na bağladık" diye konuştu.

"DOSTLAR GELİR "AMAN GAYRETULLAH'A DOKUNMASIN" DERDİ"

Erdoğan, "17-25 Aralık'tan beri birilerinin dilinde sürekli hep şu olurdu: Dostlar gelirdi aman başbakan olduğumu zamanlarda şimdi de cumhurbaşkanlığı dönemimde aman Gayretullah'a dokunmasın. Asıl 15 Temmuz'da bu katilere masumiyet atfetmek Gayretullah'a dokunur" dedi.

"BATI DARBECİLERİN YANINDA YER ALDI

Batının darbe girişimi sonrasında Türkiye'nin yanında yer almadığını vurgulayan Erdoğan, "Batı bu süreçte hiç bir zaman yanımızda yer almadı. Batı, darbecilerin yanında yer aldı. Darbecilere karşı koyan hükümetin yanında yer aldı. Silahlı Kuvvetlerimiz içerisinde bu alçakların olduğu gibi vatanperver askerlerimiz, komutanlarımız var. Bu mücadelede zaten onlara karşı koymanın en güzel sınavını verdiler" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@