Erdoğan: Bu Tamamen Kolektif Bir Terör Eylemi

ANKARA (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “(Ankara) Garın önünde yaşanan olay, t...

Haberler 22.10.2015, 14:50
Erdoğan: Bu Tamamen Kolektif Bir Terör Eylemi

ANKARA (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “(Ankara) Garın önünde yaşanan olay, terörün nasıl kolektif uygulandığını gösteren bir olaydır. Şimdi kalkıyorlar ‘Burayı DAEŞ yaptı, bunu bilmem kim yaptı’. Bu tamamen kolektif bir terör eylemidir. Burada DAEŞ de var, PKK da var, burada El Muhaberat da var, burada Suriye’nin kuzeyindeki PYD terör örgütü de var. Hepsi beraber ortak olarak bu eylemi planlamışlardır” dedi.

Erdoğan, HAK-İŞ’in 13. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Kendisine yönelik “diktatör” iddialarına tepki gösteren Erdoğan, konuşmasında şu mesajları verdi:

“Sağda solda pervasızca, edepsizce, ahlaksızca ‘diktatör’ kavramını kullananlar var. Allah aşkına soruyorum, siz 28 Şubat’ta neredeydiniz, 12 Eylül’de neredeydiniz? 12 Eylül’ün paşası cumhurbaşkanlığı yaparken bir kez olsun bu kelimeyi, bu kavramı kullanabildiniz mi? ‘Diktatör’ kavramını 28 Şubat’ta o brifinglere gittiğinizde kullanacaktınız, kullandınız mı? Gerçek diktatörlere bir kez olsun ‘diktatör’ diyebildiniz mi? Diyemezler, diyemediler. Çünkü bunlar cennet mekan Sultan Abdülhamit Han’a ‘diktatör’ diyenlerin adeta neslidir, onların devamıdır. Bunlar merhum Özal’a diktatör diyenlerin neslidir. Hiç değişmez, aynı şablon, aynı kalıp, aynı slogan devam ediyor. 

-“ONLARIN KİMLERLE YÜRÜDÜKLERİNİ BİZ ÇOK İYİ BİLİYORUZ”-

Yüzde 52 oyla gelmiş bir cumhurbaşkanına bu tür sıfatlar kullanan kişiler ikiyüzlüdürler. Milletim kimin ne olduğunu biliyor. Bunlar hiçbir zaman millete konuşmadılar. Bugün de millete konuşmuyorlar çünkü bu ikiyüzlü tavırlarını millete yutturamazlar. Bunlar başka yerlerde iş tutuyorlar,  mesajlarını başka yerlere veriyorlar. Kendi hesaplarınca, uluslararası çevrelerle, uluslararası medyayla, oralardaki bir takım kuruluşlarla söylem birliğine girip güya burada operasyon yapacaklar, algı operasyonu yapacaklar, ameliyat yapacaklar. Onların kimlerle yürüdüklerini biz çok iyi biliyoruz ama biz milletle yürüdük, milletle yürümeye devam edeceğiz.

-“TABANI İBADET, ORTASI TİCARET, TAVANI İHANET OLAN PARALEL YAPILAR”-

Eğer bu saldırılar karşısında boyun eğersek, korkarsak, yılgınlık gösterirsek, Allah korusun geri adım atarsak şu 40 yıllık emeğe, bu davayı bu noktaya taşıyanlara haksızlık ederiz, onlara karşı çok büyük mahcubiyet yaşarız. Biz elbette onların metotlarını, araçlarını, edep yoksunu dillerini, söylemlerini kullanamayız. Onlar her gün yalan söyleyecek, biz her gün doğruyu savunacağız. Onlar sırtlarını, burası çok önemli, tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet olan paralel yapılara dayayacaklar. Bir takım medya kuruluşlarına, manşetlere, silahlı terör örgütlerine dayayacaklar ama biz sırtımızı önce hakka sonra halka dayayıp öyle yürüyeceğiz. Biz bunların ortak saldırıları karşısında da boyun eğmeyecek, milletin desteğiyle aşacağız. Ben şimdi, tabanı ibadet olan bu kardeşlerime sesleniyorum, sizin tavanınızdakiler, bu ülkede ‘biz sırtımızı PKK dayıyoruz’ diyenlerle acaba siz nasıl beraber olabiliyorsunuz? Onlarla beraber nasıl yürüyorsunuz? Kişi arkadaşının dinindendir. Hiç kimse tedirgin olmasın, aziz milletimin tek bir ferdi bile kaygılanmasın. Bu millet vakurdur, sabırlıdır ama bu aziz millet istiklali söz konusu olduğunda, bağımsızlığı, onuru, namusu şerefi söz konusu olduğunda anlayana anladığı dilden konuşmasını da çok iyi bilen bir millettir. 

-ANKARA’DAKİ KATLİAM: “HEPSİ BERABER PLANLADILAR”-

Şurada, garın önünde yaşanan olay, terörün nasıl kolektif uygulandığını gösteren bir olaydır. Şimdi kalkıyorlar ‘Burayı DAEŞ yaptı, bunu bilmem kim yaptı’. Bu tamamen kolektif bir terör eylemidir. Burada DAEŞ de var, PKK da var, burada El Muhaberat da var, burada Suriye’nin kuzeyindeki PYD terör örgütü de var. Hepsi beraber ortak olarak bu eylemi planlamışlardır. Kimse kimseyi aldatmasın. Suruç’ta yaşananlar belli, Diyarbakır’da yaşananlar belli ama benim Kürt kardeşlerim bu oyunu çok iyi ayırt etmek durumundadır.

-“ORTAK ÇALIŞIYORLAR”-

Her terör eyleminin ardından yurt içinde, dışında algı operasyonuna başlıyorlar. Daha eylemin olduğu anda kalkıp da ‘bunu saray yaptı’ diyenlerin ne mantığının olduğunu artık anlayın. Çünkü ortak çalışıyorlar. Terör örgütü kan akıtacak, bunlar da çıkacaklar manşetleriyle, ekranlarıyla, siyasetçileriyle o terörü, terör örgütlerini, teröristleri himaye edecekler, senaryo bu. Bu paralel yapı, malum medya kuruluşları, terör örgütleri ve bazı siyasi partiler kendi çıkarlarını, kendi rantlarını düşünüyor olabilirler. Fakat biz her zaman ‘ben’ değil, ‘biz’ dedik.  Allah korusun memleket yangın yerine dönse uzaktan bunu keyifle seyredecek kadar ülkelerinden ve milletinden kopmuş durumdalar.

-“TEK UNSURU KONUŞMAK ART NİYETLİ”-

Hayatım boyunca bu milletin dertlerine çare üretmenin mücadelesini verdim. Kürt kardeşlerimizin bu ülkede yaşadıkları sorunlar aynen benim de sorunum oldu. Onların yaşadığı acıyı, maruz kaldığı zulmü iliklerime kadar ben de hissettim ama bu ülkede bu tür zulmü sadece Kürt kardeşlerim yaşamadı ki ama varsa yoksa sadece tek unsuru konuşmanın ne kadar art niyetli olduğunu söylemek zorundayım.

Biz sadece aynı topraklarda yaşadığımız Kürt kardeşlerimize, Arap kardeşlerimize değil, sınırlarımızın ötesindeki Kürt, Arap, Türkmen kardeşlerimize de aynı kardeşlik hissiyatıyla baktık, aynı nazarla yaklaştık. Nasıl ki Saraybosna’ya sıkılan kurşunu kendimize sıkılmış, Gazze’ye yağan bombayı kendimize atılmışmış gibi hissettiysek,  Halepçe’ye, Bağdat’a, Basra’ya, Musul’a, Kerkük’e, Şam’a, Halep’e, Kobani’ye atılan her bombayı da kendimize atılmış gibi hissettik. Neden çünkü biz kardeşiz, Selçuklunun, Osmanlının torunlarıyız, aynı kıbleye dönen insanlarız. Kürt’ü Türk’ten, Türk’ü de Kürt’ten, Arap’tan ayırmaya kimsenin gücü yetmedi, yetmeyecek de

-DİYARBAKIR’DAKİ KARİKATÜR OLAYI: “BURADA MESELE ZİHNİYET”-

Geçtiğimiz hafta çok elim bir hadise yaşandı. Diyarbakır’da bir belediye, Hazreti Peygamberi, alemlere rahmet olarak gönderilmiş efendimizi son derece edepsizce, ahlaksızca resmeden bir karikatürü duvarlara astı. Şu anda yargıda bir süreç başladı. Temenni ediyorum ki gereğini en ideal şekilde yapacaktır ama bu edepsizce hareket, aslında bu zihniyeti, aslına bir anlayışı ortaya koyması bakımından son derece önemlidir.

Diyarbakır; Mekke, Medine, Kudüs ve Şam’dan sonra beşinci Harem-i Şerif kabul edilen Ulu Cami’nin olduğu bir şehirdir. Bu edepsizlik hiçbir yerde yapılmamalı ama Diyarbakır’da hiç yapılmamalıydı. Selahaddin Eyyubi’nin, Kudüs fatihin evlatlarının yaşadığı bir şehirde böyle bir densizliğin altına imza atılmamalıydı. Maalesef bunu yaptılar. Bunu kimin yaptığı, hangi siyasi partinin mensubu bir belediyenin yaptığı önemli değil, burada mesele siyaset de değil. Burada mesele zihniyettir, zihniyet.

-“KİME OY VERDİĞİNİZE İYİ BAKIN”-

Burada mesele kan akıtan, masum insanları katleden, Türkiye düşmanlarına taşeronluk yapan, Hz. Peygambere edepsizce dil uzatan bir zihniyetle benim Kürt kardeşimin ilişkisidir. Bu benim kanıma dokunuyor, şu partinin bu partinin kurucusu olduğum, siyasi görüşlerimden değil, ırkımdan, mezhebimden dolayı değil, bir insan olarak, bir Müslüman olarak bu benim kanıma dokunuyor.

Ben çıkıp da bu makamda, ‘şuna oy verin, buna oy verin veya vermeyin’ diyemem ama bugün burada diyorum ki kime oy verdiğinize iyi bakın, düşünün. Ben Kürt kardeşimle her zaman gönül diliyle konuştum. Şimdi de diyorum ki teröre, teröriste, terör örgütlerine karşı cesur olun. En kutsal değerlerimize dahi pervasızca hakaret eden bu densizlerle aranıza cesaretle mesafeyi koyun. Diyorum ki, paralel yapıyla, bir kısım medyayla, Türkiye’nin düşmanlarıyla, Ortadoğu’nun canileriyle iş tutan, Kürt kardeşlerimin düşmanlarına karşı ‘artık yeter’ deyin.

-“EY DOĞAN, O ZAMAN KEYFİN YERİNDE OLACAKTI”-

Paralel medyayla, bir de o malum medya beraber iş tuttular. Niye? Onlar bu ülkede birinci köprüye ‘hayır’ diyenlerin ta kendisidir, ikinci köprüye ‘hayır’ diyenlerin ta kendisidir, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne ‘hayır’ diyenlerin ta kendisidir. Mersin’den KKTC’ye su götürdük. Başlıkları attılar, ‘Bu su KKTC’ye ilk defa girmiyor ki, daha önce de gitti zaten” diyorlar. Doğru, balonla gitti ve balon patladı. Bunların hep yaptıkları zaten balon.

Bunlar hayırlı işte yoklar, bunlar sadece şerde var ama Hilton Oteli’nin arkasındaki o araziye, otel müsaadesi verilmiş olsaydı, rezidans müsaadesi verilmiş olsaydı ey Doğan o zaman keyfin yerinde olacaktı. Sana müsaadeyi vermedik diye çılgına döndün. Bak şimdi de orası doğal sit alanı ilan edildi, bundan sonra da zaten alamazsın. Bunlar hükümet devirip hükümet kuran zihniyetlerdir ve iktidarımız bunlara bu imkanı vermedi. Bu yolu açmadığı için de hiçbir zaman bizimle uyumlu olmadılar, olamadılar.

Tabi ben ‘Kasımpaşalıyım’ dediğim zaman cevap veriyor bana ‘Ben de Kelkitliyim’ diyor. Kelkitli seninle yürümüyor, bizimle yürüyor, bizimle. O yüzden Kelkitli kardeşlerime de Ankara’dan en kalbi selamlarımı gönderiyorum. Onlar, Ağustos 10’da, Cumhurbaşkanlığı seçiminde orada zaten istikametlerini belirttiler.”

-ASGARİ ÜCRET ÇIKIŞI: “2016 BAŞI İTİBARİYLE BİN 300 LİRA OLACAK”-

Erdoğan konuşmasının sonunda, asgari ücretle ilgili önemli bir açıklama da yaptı. Erdoğan, “Bakın asgari ücret, biz göreve geldiğimizde, 2002 sonunda 184 liraydı. Fakat bir de asgari ücret nedir? Bunu da yanlış anlatıyorlar. Asgari ücret bir tabandır yani bunun altında ücret ödeyemezsin. Ucu açık, istersen 5 bin öde, sana kimse ‘niye 5 bin verdin’ diyemez. Şimdi bugün bakıyoruz, asgari ücret bin lira. 2016 başından itibaren asgari ücretin, ben hükumetin teklifini, vaadini söylüyorum, bin 300 lira olması ön görülüyor. Asgari ücretin görüşmeleri bu yılın Aralık ayında yapılacak ve 2016 başı itibariyle de yeni asgari ücret, yani vaat edilen bin 300 başlamış olacak. Yani 5 kattan fazla bir artış gözüküyor” diye konuştu.  (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@