EPDK'dan Kılıçdaroğlu'nun "elektriğe çökme vergisi" ifadesine yanıt! "Gerçeklikle bir ilgisi yoktur"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı tarafından yapılan ifadelere karşılık EPDK'dan yanıt geldi.

EPDK'dan Kılıçdaroğlu'nun "elektriğe çökme vergisi" ifadesine yanıt! "Gerçeklikle bir ilgisi yoktur"

Kılıçdaroğlu tarafından kullanılan  "elektriğe çökme vergisi" ifadelerinin kullanılmasından sonra EPDK'dan resmi açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Kılıçdaroğlu'nun kullandığı ifadelerin haksız bir itham olduğu belirtilerek gerçekle ilgisinin olmadığı belirtildi. Yapılan açıklamayla birlikte gündeme gelen EPDK üzerlerine atılan haksız ithamın karşılıksız olduğunu belirtirken yönetmeliğe ilişkin detayları  sundu. 

EPDK'dan Kılıçdaroğlu'nun "elektriğe çökme vergisi" ifadesine yanıt! "Gerçeklikle bir ilgisi yoktur"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği hakkındaki yorumlamalara karşı EPDK tarafından basın açıklaması yapıldı. İşte EPDK tarafından yapılan açıklama;

EPDK Tarafından Yapılan Açıklama

EPDK tarafından yapılan açıklamada; "Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurumumuz tarafından çıkarılan Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği hakkındaki değerlendirmelerine ilişkin basın açıklamamız aşağıdadır.

Öncelikle belirmek isteriz ki Sn. Kılıçdaroğlu'nun düzenlememize yönelik kullandığı "elektriğe çökme vergisi" ifadesi haksız bir ithamdır ve gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Zira lisanssız elektrik üretim uygulamasının hedefi, tüketilen enerjinin üretilmesi -yani ihtiyaç duyulan enerjinin- üretilmesidir. Bunun yöntemi, kuralları bellidir ve bu yolla sağlanan fayda herhangi bir şirket, kurum ya da kuruluşa değil "bütün tüketicilere" yansıtılır.

Yapılan Enerji tüketimi olmayan bir kişinin elektrik üretimi yapabilmesinin yöntem ve kuralları da bellidir. Kurumumuzdan lisans alan herkes dilediği kaynaktan elektrik üretimi yapabilme imkanına sahiptir.
Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği incelendiği takdirde hedefin tüketicilere yansıyacak ilave maliyetleri engellemek olduğu ve bu alanda yatırım yapanların önünü açan pek çok uygulamayı barındırdığı görülecektir. EPDK hiçbir yatırımcının ürettiği enerjiye çökmez, ya da yatırımından ötürü cezalandırmaz. Ancak lisanssız elektrik üretimi uygulamasının, kolay yoldan para kazanma yöntemi haline getirilmesine böylelikle gerçek tüketicilerin hakkının yenmesine de müsaade edilmeyecektir.

Kurum olarak düzenlememiz ile ilgili bütün muhataplarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en doğru şekilde bilgilendirmeye devam edeceğiz." ifadeleri kullanıldı.