Entegre Et Tesislerinde Büyük Yangın

ÇANKIRI'nın Çerkeş İlçesi'nde kurulu Aytaç Entegre Et Tesisleri'nde sabaha karşı yangın çıktı.

Haberler 13.12.2015, 21:44
Entegre Et Tesislerinde Büyük Yangın

(DHA) - ÇANKIRI'nın Çerkeş İlçesi'nde kurulu Aytaç Entegre Et Tesisleri'nde sabaha karşı yangın çıktı. Giderek büyüyen ve tüm fabrikayı saran alevlere, itfiye ekiplerinin yanı sıra Ankara'dan gönderilen söndürme uçağı da havadan müdahale etti. Ekiplerin müdahalesi gün boyu sürerken, vardiyalı çalışılan tesiste dumandan etkilenen 9 kişi, Devlet Hastanesi'nde ayaktaki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Tesislerde henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangının ardından patlama sesleri duyuldu ve kısa sürede beyaz et bölümü ile sevkiyat bölümlerini alevler sardı. Alevlere Çankırı ve Çerkeş itfaiye ekipleri sevk edilirken, dumandan etkilenen bazı çalışanlar hastaneye kaldırıldı. Tesislerde çıkan yangınla birlikte ilçenin üzeri dumanla kaplandı. Yangın, yerel imkanlarla kontrol altına alınamayınca, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) devreye girdi. AFAD koordinasyonunda olay yerine itfaiye, sağlık ve emniyet ekipleri sevk edildi.

AFAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, yaralanan ve ölen kimsenin olmadığı yangının söndürülmesi için Çerkeş İtfaiyesi'nin yanı sıra Çankırı merkez ve çevredeki Gerede, Eskipazar, Ilgaz, Kurşunlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinden oluşan yaklaşık 20 araç, 100'e yakın personel ile müdahalede bulunulduğu belirtildi. Açıklamada "Yangına acilen havadan destek sağlamak amacıyla 1 adet CL 215 amfibik yangın söndürme uçağı görevlendirilmiş olup, uçak Ankara Etimesgut Havaalanı'ndan hareket etmiştir" denildi. Yangından yaklaşık 10 bin metrekare alanda faaliyet gösteren beyaz et üretim tesislerinin etkilendiği kaydedildi.

Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürü Ahmet Semerci, yangını zaman zaman kontrol altına aldıklarını ancak tekrardan başladığını belirterek ekipleri büyük bir özveri ile yangın söndürme çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Olay yerine gelen Vali Vahdettin Özcan da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yangının muhtemelen elektrik tesisatından çıkmış olabileceğini belirterek, ekiplerin yangını söndürmek için yoğun çalıştıklarını ifade etti. Vardiyalı çalışılan tesiste dumandan etkilenen 9 kişi, Çerkeş Devlet Hastanesinde ayaktaki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Dünyanın en büyük ikinci et entegre tesisi olarak 1993 yılında ANAP eski milletvekili Mete Bülgün tarafından yaptırılarak YİMPAŞ'a devredilmişti. Uzun yıllar YİMPAŞ bünyesinde faaliyetini sürdüren Aytaç Et Entegre Tesisleri, YİMPAŞ Holding'in yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle 3 yıl önce Ülker Grubu tarafından satın alınmıştı.

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@