Engellileri Üzen O Levha Kaldırıldı

SİVAS'ta bir cadde üzerinde bulunan 'Özürlü' ifadesinin yer aldığı 2 uyarı levhası tepkiler üzerine 'engelli' kelimesi ile olan levha ile değiştirildi.

Haberler 06.12.2015, 20:39
Engellileri Üzen O Levha Kaldırıldı

(DHA)- SİVAS'ta bir cadde üzerinde bulunan 'Özürlü' ifadesinin yer aldığı 2 uyarı levhası tepkiler üzerine 'engelli' kelimesi ile olan levha ile değiştirildi.

Gülyurt Mahallesi, Abdulvahabi Gazi Caddesi üzerinde bulunan iki tabelada engelli kelimesi yerine 'özürlü' kelimesinin kullanılması tepkilere neden oldu. Bölgedeki işitme engelliler okulu öğrencilerine karşı sürücüleri uyarma amaçlı tabelalarda halen, 'Duyma ve görme özürlü geçebilir' ifadeleri engellileri üzdü. 2013 yılında çıkarılan yasa ile bu tür kelimelerin kullanımının kaldırılmasına karşın tabeladaki özürlü kelimesi kullanımının üzücü olduğunu belirten İbrahim Geneş Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Sefa Gülbil, "Engelli sözü yerine özürlü kelimesinin kullanılması, bazı engelli gençlerin öz güvenini yitirmesine sebep oluyor. Bizler özürlü kelimesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Ben isteyerek görme engelli olmadım. Tabelaların kaldırıp yerine 'Engelli' ibaresi yazılı tabelalar konulmasını istiyoruz" dedi.

TABELALAR DEĞİŞTİRİLDİ

Bu konudaki haberlerin ardından belediye ekipleri harekete geçti. Abdulvahabi Gazi Caddesi'nde aralıklarla bulunan levhalar söküldü. Levhalarda yazan 'Özürlü' ifadesi, 'Engelli' olarak değiştirildikten sonra yeniden caddedeki yerine konuldu. İbrahim Geneş Görme Engelliler Spor Kulübü başkanı Görme engelli Sefa Gülbil, hassasiyet gösterilmesinden memnunluk duyduklarını belirterek, şöyle dedi:

"Özürlü' yazılı tabelanın kaldırılıp 'engelli' uyarısı yazılarak tekrar yerine konulmasından dolayı belediye yetkililerine teşekkür ediyorum. Mutlu olduk. Bu engelliler için konulan uyarı levhalarının ilimizde daha çok çoğaltılmasını istiyoruz. Ayrıca kaldırım üzerine ürün bırakan esnafların da engelliler konusunda duyarlı olmalarını istiyoruz."

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@