Engeller Aşmak için Hareket Projesi

Haberler 13.04.2016, 20:59
Engeller Aşmak için Hareket Projesi
Cumhurbaşkanlığının himayesinde Türkiye Beyaz Ay Derneğinin başlattığı, Gençlik ve Spor, Milli Eğitim ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteklediği 'Aşmak İçin Hareket' kampanyasının tanıtımı için Diyarbakır'da etkinlik düzenlendi Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı Ayva: 'Herkese çağrıda bulunuyorum, gelin farklarımızı bir tarafa bırakmadan hayatı paylaşalım. Olumsuzluklara karşı beraber duralım'

Cumhurbaşkanlığının himayesinde Türkiye Beyaz Ay Derneğinin başlattığı, Gençlik ve Spor, Milli Eğitim ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteklediği 'Aşmak İçin Hareket' kampanyasının tanıtımı için Diyarbakır'da etkinlik gerçekleştirildi.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Spor Salonu'nda düzenlenen etkinlikte, üniversite öğrencileri, engelli arkadaşlarıyla halay çekti, basketbol ve voleybol oynadı.

Etkinliğe, Vali Yardımcıları Remzi Kattaş ve Tuğba Koşal, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Beyaz Ay Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Nezihe Kent, DÜ Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, DÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Müdürü Doç. Dr. Reyhan Gül Güven ve öğrenciler katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen program, zihinsel engelli öğrencilerin halk oyunları gösterisi ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Reyhan Gül Güven, projenin engelli ve engelsiz bireyleri bir araya getirdiğini belirterek, sağlıklı bir yaşam için engelli ile engelsiz bireylere aynı anda spor yaptırmayı ve engelleri her anlamda yıkmayı amaçladığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen proje ile engelsiz yaşam önündeki engellerin kaldırılması için önemli bir adım atıldığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ise, “Dicle Üniversitesi olarak Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezini açtığımız günden bu yana bu alandaki çalışma ve projelerin içinde olmaya özen gösterdik. Her yıl üniversitemizin kayıt haftası sürecinde engelli öğrenci ve ailelerine merkezimiz tanıtılarak üniversitemiz hakkında genel bilgiler verilmektedir” dedi.

Lokman Ayva,  yaptığı konuşmada “Engelsiz insanlarla bir araya geldikçe dışlamak yerine beraber olmayı, hayatı, zamanı mekanı paylaşabileceklerini düşünüyoruz. Diyarbakır'da başlayan bu etkinliği Türkiye'deki bütün üniversitelerde yapmak istiyoruz. Bu konuda üniversitelerimizden destek bekliyoruz' diyen Ayva, Diyarbakır'daki bu güzelliği tüm Türkiye'de yaymak istediklerini bildirdi.

Dernek olarak Diyarbakır'daki terör olaylarından mağdur olan kadınlara destek verdiklerini de ifade eden Ayva, şöyle devam etti:

“500 kadına kendi sorunlarını çözme pratiğini kazandırdık. Bizim gündemimiz kardeşlik, iyilik, dostluk, beraberlik ve birbirini anlamaktır. Biz farklarımızı yok etmeden birlikte olmayı, omuz omuza vermeyi ve hayatı paylaşmayı öneriyoruz. Bu rüzgarın bütün insanları etkilemesini istiyoruz. Herkese çağrıda bulunuyorum, gelin farklarımızı bir tarafa bırakmadan hayatı paylaşalım. Olumsuzluklara karşı beraber duralım.”

Program, engelli ve gönüllü öğrencilerin futbol, voleybol ve basketbol müsabakaları ile devam etti. Müsabakaların ardından tüm katılımcılar çekilen halay ile görsel bir şölen oluşturdu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@