Enerji krizi: Rusya Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatını durdurdu

Rusya, Ukrayna Savaşı sebebiyle Avrupa ülkeleri tarafından kendisine uygulanan ekonomik yaptırımların önünü kesmek ve alınan kararları lağvetmek için elindeki en büyük kozu masaya koymaya hazırlanıyor.

Enerji krizi: Rusya Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatını durdurdu

Rusya, Avrupa ile anlaşma noktasına varmak ikili ilişkileri eski düzene geri oturtmak için en büyük kozu enerjiyi köküne kadar kullanmayı hedefliyor. Böylelikle Ukrayna Savaşı nedeniyle ABD öncülüğünde hareket eden Avrupa'nın uyguladığı ekonomik yaptırım ve ambargoları yürürlükten kaldırmak ve ilişkileri tersine döndürmek adına birtakım planlarını devreye sokmaya hazırlanıyor.

Avrupa, Rusya’dan gelen doğal gaz tedarikinin daha Ukrayna’nın işgali başlamadan önce istikrarsız ve öngörülemez hale gelmesiyle son yıllarda en büyük enerji kriziyle baş başa kaldı. Son gelinen noktada enerji kaynakları neredeyse durma noktasına geldi. Rusya, Avrupa’ya aktardığı gazın ana boru hattı üzerinden sevkiyatı şimdilik durdurmasının arka planda yatan nedeni ekonomik yaptırımların kaldırılmasına yönelik attığı adım olduğu iddia ediliyor. 

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Pazartesi günü gazetecilere açıklamasında, ''Gaz çıkarımında yaşanan sorunlar, Almanya ve İngiltere de dahil olmak üzere Batılı devletlerin ülkemizin enerji şirketlerine uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ortaya çıktı. Ekipmanların onarılamaması ve yenilenmediği için gaz sevkiyatları durduruldu'' dedi.

Peskov, Kuzey Akım 1 üzerinden gaz sevkiyatı tamamen yaptırımlara bağlı olup olmadığı ve bunların kaldırılması veya gevşetilmesi halinde sevkiyatın devam edip etmeyeceği sorusuna, ''Elbette, boru hatlarının bakımını engelleyen, yasal garantiler olmadan arzın gerçekleşmesini engelleyen, bu yasal garantilerin verilmesini engelleyen yaptırımların olması sevkiyatı gerçekleşemez hale getirdi. Durumu şu anda gördüğümüz noktaya getiren şey tam da Batılı devletlerin uyguladığı bu yaptırımlar.'' ifadelerini kullandı.

Doğrudan Kremlin’den gelen bu açıklamalar, Rusya’nın Ukrayna’yı sebepsiz yere işgali nedeniyle Rusya’yı cezalandırmak için uygulanan ekonomik önlemleri kaldırması için Avrupa’ya baskı yapmaya çalıştığının en açık göstergesi olduğu aşikar. Avrupalı ​​milletvekilleri , geleneksel olarak en büyük enerji tedarikçisi olan Rusya’yı, emtia fiyatlarını artırmak ve 27 ulustan oluşan AB'de belirsizlik yaratmak amacıyla enerji ihracatını silahlandırmakla defalarca sorunun çözülememesinin Moskova'nın enerjiyi silah olarak kullanmasına bağladılar. 

Siyaset Bilimciler, Rusya kendisine uygulanan ekonomik yaptırım ve ambargonun farklı boyutunu Avrupa'ya yaşatmak adına can kalbi üretim faaliyetlerinde aksaklık yaşatarak durumu fark ettirmeye çalışıyor. Gaz sevkiyatının yeniden başlaması tamamen Avrupa'nın Rusya'ya karşı ekonomik yaptırımları kaldırmasına bağlı olduğu belirtildi.