Enerji Bakanı Fatih Dönmez'den kritik doğalgaz stok uyarısı

Dünya çapında baktığımız zaman özellikle de son dönemde siyasi nedenlerden dolayı yaşanabilecek doğalgaz krizine karşı Enerji Bakanı Fatih Dönmez kritik açıklamalarda bulundu.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez'den kritik doğalgaz stok uyarısı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dünya genelinde yaşanan doğalgaz krizi hakkında Türkiye'deki son durumu aktardı. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle yaşanabilecek herhangi bir doğalgaz krizine karşı Türkiye tarafından nasıl bir önlemin alınacağı ve de son durumun ne olduğu konusunda kritik açıklamalarda bulundu. 

"Doğal gaz depolarımız neredeyse dolmak üzere. Eğer tedarikçilerimiz verdikleri kuramlara uygun hareket ederlerse bu kışı sorun yaşamadan atlatmayı planlıyoruz" şeklinde açıklama yapan Dönmez, güncel doğalgaz durumlarından da bahsetti.

UKRAYNA RUSYA ÇATIŞMASI FİYATLARI 20 KAT ARTIRDI 

Salgın dönemi ile birlikte taleplerin yoğunlaştığını söyleyerek açıklamalarına başlayan Bakan Dönmez, Fiyatlardaki artışın da Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan polemikten kaynaklandığını ifade etti. Konu ile ilgili, 

"Salgın sonrası aniden patlama yapan talep yoğunluğu enerji sektöründe bugüne kadar görülmeyen bir durumun fitilini de ateşlemiş oldu. 2021 yılında neredeyse her gün enerji fiyatlarının rekor kırdığı günlerle uyandık. 2022'nin ilk aylarında başlayan Ukrayna-Rusya çatışması doğal gaz fiyatlarının neredeyse 20 katlara varan, kömür fiyatlarının ise 8-10 kat birden artmasına neden oldu. Enerji arzında yaşanan dar boğaz ve fiyatlardaki oynaklık, öngörülebilirliğin en fazla ihtiyaç duyulduğu enerji sektöründe bir rutin haline geldi maalesef" şeklinde konuştu. 

DEPOLARIMIZ NEREDEYSE DOLACAK 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgaz depolarının neredeyse dolmak üzere olduğunu ve de kış için sorun yaşanmayacağı konusunda bilgi veren Bakan Dönmez, "Bizler bu süreci öngören ve tedbirleri erkenden alan ülkelerden birisiyiz. Doğal gaz arz güvenliğimizi teminat altına almak için sözleşmelerin sona erdiği ülkelerle kontratlarımızı yeniledik. LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) anlaşmalarını tamamladık. Yeni LNG kaynakları temin etmek için daha önce doğal gaz ticareti yapmadığımız kaynak ülkelerle görüşmeler yaptık. Doğal gaz depolarımız neredeyse dolmak üzere. Eğer tedarikçilerimiz verdikleri kuramlara uygun hareket ederlerse bu kışı sorun yaşamadan atlatmayı planlıyoruz." şeklinde konuştu. 

Konuşmanın ardından dünya çapında yaşanan bu sorunların Türkiye'ye nasıl yansıyacağı konusunda gerekli olan açıklamalar da yapılmış oldu.