En Kolay Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Asker, polis, jandarma ve belirli yetkilere sahip kamu görevlilerinden bazıları silah bulundurma ve silah taşıma yetkisine sahiptir.

En Kolay Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Silah taşıma yetkisi olanların dışında diğer vatandaşların silah taşıma ruhsatı veya silah bulundurma ruhsatı almaları kanunlarda belirlenen şartlara göre sınırlandırılmıştır. Silah taşıma ruhsatına sahip olmak ile silah bulundurma ruhsatına sahip olmak birbirinden farklı şeylerdir.

Silah bulundurma ruhsatına sahip bir kişi silahını yalnızca ikamet ettiği veya ruhsatta belirtilen alanda bulundurabilir. Yani silahı yanında taşıyıp herhangi bir yere seyahat edemez, silahını yanında taşıyamaz. Silah taşıma ruhsatına sahip olan bir kişi ise silahını kanunla belirlenen yerlerin dışında yanında taşıyabilir.

Kimler silah taşıma ruhsatı için başvuru yapabilir?

Kanunlarda belirtilen silah taşımaya yetkili kişilerin dışında bazı meslekleri icra eden kişiler ruhsatlı silah taşıyabilirler. Bunların dışında silah taşıma ruhsatını; çok yüksek mal varlığına sahip olanlar varlıklarını korumak amacı ile, can güvenliğinin olmadığı bir yerde ikamet ettiğini ispat edenler, Türk Silahlı Kuvvetleri personeliyken şehit olmuş kişilerin çocuklarına veya anne babalarına, güvenlik güçlerine yardım etmiş olanlara ve koruma altına alınmış olanlara istemeleri halinde durumlarını belgeleyenlere valiliklerin onayı ile silah taşıma ruhsatını almaları sağlanır.

Silah Taşıma Ruhsatını Almak İçin Gerekli Evraklar

Silah taşıma ruhsatını alabilmek için birtakım şartları sağlıyor olmak ve bazı evrakları hazırlamış olmak gereklidir.  Taşıma ruhsatı için gerekli evraklar şunlardır:

  • Kimlik kartının aslı ve fotokopisi
  • Silah taşıma ruhsatı için alınmış sağlık raporu
  • Yerleşim yeri belgesi
  • İl emniyet müdürlüğünden silah ruhsatı talep formu
  • Silah taşıma isteği talep dilekçesi
  • Silah taşıma ruhsatı alma amacı belirtilen sabıka kayıt belgesi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Son 1 yıl içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf

Silah taşıma belgesi için alınacak evraklardan sağlık raporunda ‘’silah ruhsatı taşıyabilir’’ ibaresi yazılı olmak zorundadır ve bu rapor sağlık kurulu tarafından onaylanmış olmalıdır. Belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlandığı kontrol edildikten sonra başvuruda bulunan şahsın parmak izi alınır.  Tüm işlemler bittikten sonra kaymakamlıklara başvuru yapılır ve onaylanması beklenir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@