Emine Erdoğan, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite Çalıştayına Katıldı

ANKARA(ANKA) -Emine Erdoğan, Yükseköğretim Kurulu’nun düzenlediği ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite Çalıştayı’na katıldı. Türkiye'nin içinden geçtiği değişim ve dönüşüm sürecinde üniversitelere büyük görevler

Haberler 07.05.2015, 16:02
Emine Erdoğan, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite Çalıştayına Katıldı

ANKARA(ANKA) -Emine Erdoğan, Yükseköğretim Kurulu’nun düzenlediği ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite Çalıştayı’na katıldı. Türkiye'nin içinden geçtiği değişim ve dönüşüm sürecinde üniversitelere büyük görevler düştüğünü söyleyen Emine Erdoğan, toplumsal sorunlar konusunda üniversitelerin pusula vazifesi görmesi gerektiğini ifade etti.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite Çalıştayı’na Ankara’da yapıldı. Yükseköğretim kurumlarında eşitlikçi ve şiddetten uzak bir iklimin oluşturulması ve öğrencilerde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık sağlamak gibi konuların ele alınacağı çalıştaya, Türkiye'nin tüm üniversitelerinden kadın konusu üzerine çalışan akademisyenler, üniversitelerin kadın araştırma merkezlerinin müdürleri, kadın sorunları alanında çalışan sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye'nin içinden geçtiği değişim ve dönüşüm sürecinde üniversitelere büyük görevler düştüğünü söyledi ve toplum sorunları konusunda üniversitelerin pusula vazifesi görmesi gerektiğini ifade etti.

-“ŞİDDETE SIFIR TOLERANS, BİZİM DEĞİŞMEZ TAVRIMIZDIR”-

Üniversitelerimizin ilgisini bekleyen nice toplumsal meseleler olduğunu kaydeden  Emine Erdoğan, “ Çözüm süreci bunlardan birisi. Ülkemizde çok sayıda misafirin olduğu bir dönemde mültecilik bir diğeri. Yargıyı oligarşik yapılardan temizleyecek sağlam bir hukuk sistemi bir başkası. Ve nihayetinde, kadına karşı şiddet, üniversitelerimizin alakasını bekleyen bir diğer sorun” dedi.

Konuşmasında, ‘Şiddete sıfır tolerans  bizim değişmez tavrımızdır’ diyen Emine Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Kadına şiddeti destekleyecek, onu meşru gösterecek hiçbir akıl ve vicdan sahibi olabileceğini düşünmüyorum. Fakat hal böyleyken, şiddetin neden hâlâ var olduğunu, nice kadının, çocuğun ve ailenin bu sorun altında neden hâlâ ezildiğini oturup düşünmemiz gerekir. Şiddeti besleyen kültürel kalıpları analiz etmemiz lazım. Şiddet uygulayan erkek zihniyetini çözümlemek gerek. Çünkü biliyoruz ki, kadın meselesi aynı zamanda bir erkek meselesidir.”

-“SİYASETTE, İŞ DÜNYASINDA, AKADEMİDE KADIN VARLIĞI; ADALETİN, TOPLUMSAL DENGENİN TEMİNATIDIR”-

“Siyasette, iş dünyasında, akademide kadın varlığı, adaletin, toplumsal dengenin ve huzurun teminatıdır” diyen Emine Erdoğan, akademik ortamlarda kadınların karar mekanizmalarında olması gerektiğini belirterek,  “Akademide kadın varlığı, Türkiye’de dünya ortalamasının hayli üzerinde, % 43’ler civarında. Bu sevindirici gelişmeyi daha ileri noktalara taşımak gerekir ki, bu, yükseköğretimde kadın liderliğini yaygınlaştırmaktır. Kadınların ilerlemesindeki ‘cam tavan’ engeli kaldırılarak, karar mekanizmalarında, kadınlara daha çok yer verilmelidir” dedi.

Emine Erdoğan konuşmasında,  çalıştayın kadın sorunları ile ilgili yeni kavramsal çerçevelerin inşası adına da önemli olduğunu ve 'toplumsal cinsiyet eşitliği' kavramının da irdelenmesi gerektiğini ve kavramın adalet perspektifine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

-“HÜKÜMETİMİZ, KADININ YÜKÜNÜ HAFİFLETECEK DÜZENLEMELER YAPTI”

Her ile bir üniversite hedefinin aynı zamanda üniversitelerin yerel toplumsal şartları analiz etme imkânı bakımından da ne kadar önemli olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, “Üniversiteyi bina ve tabela olmaktan çıkaracak şey, fonksiyonunu icra edebilmesidir. Bulunduğu şehrin nabzını tutabilmek, yerel sorunları teşhis edebilmek, sorunlara çözüm üretmek üniversitenin temel işlevlerindendir. Üniversiteler toplum sorunlarından uzak, fildişi kuleler olmak yerine gerektiğinde yerel yönetimlerle iş birliği yaparak toplumsal hayata artı değer katmalıdır” dedi.

Kadın sorunları ile ilgili konularda kadın duyarlılığı ve kadın dayanışmasının önemli olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, 'Akademisyen Kadınlar Birliği' kurulmasını teklif etti.

Toplantının açılış oturumunda ayrıca YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da birer konuşma yaptı. YÖK konferans salonunda gerçekleştirilen açılış toplantısı gün boyu sürecek olan dört oturumluk bir çalıştayla devam edecek.(ANKA)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@