Emekliye Memura asgari ücrete yapılacak zamlar netleşti! 2023'te maaşlar ne kadar olacak?

Yaşanan enflasyon hayatın her alanına yansıyor. Bu nedenle devlet sosyal yardım desteği ve daha birçok destek veriyor. Memur, emekli ve asgari ücret maaşları da enflasyona göre belirleniyor. 2023 yılından itibaren alınacak olan maaş tutarları ne kadar olacak?

Emekliye Memura asgari ücrete yapılacak zamlar netleşti! 2023'te maaşlar ne kadar olacak?

Emekliye Memura asgari ücrete yapılacak zamlar netleşti! 2023'te maaşlar ne kadar olacak?: Kasım ayı enflasyon oranının açıklanması ile birlikte Haziran ayından bu yana yani 5 aylık enflasyon oranı netleşmişti. Şimdi de tüm vatandaşın gözü 6 aylık enflasyon oranının açıklanmasında. Açıklanan rakamlardan sonra bu oranların maaşlara nasıl yansıyacağını sizler için derledik. 

Milyonlarca insanın merakla beklediği 2023 Ocak zammında sona yaklaşıldı. Memur ve emekli maaşlarında 2022 yılının ikinci yarısında yaşanan enflasyon oranı etkili olacak. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınlamış olduğu verilere göre Temmuz ayı ve Kasım ayı enflasyon oranı yüzde 14,05 olarak netleşti. Şimdi ise gözler 2022 Aralık ayı enflasyon oranında. Bu oranında belli olmasından sonra Ocak ayı maaşları tamamen netleşecek. 

Emekliye Memura asgari ücrete yapılacak zamlar netleşti! 2023'te maaşlar ne kadar olacak?

Ocak ayında gerçekleşecek olan zamlar bu yılın ikinci yarısı olan son 6 ayda gerçekleşen enflasyon oranı etkili olacak. Şu anda 5 aylık enflasyon oranı yüzde 14.05. Bu oran SSK ve Bağ-kur emeklilerinin Ocak ayında ödenecek maaşlarına yansıyacak. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yansıyacak oran ise yüzde 15.11'leri gördü. 

OCAK AYI ZAMLI MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

Emekliye Memura asgari ücrete yapılacak zamlar netleşti! 2023'te maaşlar ne kadar olacak? - Resim : 2

Memurların  alacağı en düşük maaş 10 bin  480 TL olacak. Memur emeklilerinin maaşı ise 6 bin 996 TL olacak. Esnaf emeklilerinin maaşı 4 bin 787 TL. 2000 yılında önce emekli olan SSK'lıların maaşı ise 5 bin 345 TL olacak. 

SONRAKİ HABER