Emekliye 3 Zam Birden

Akşam gazetisinden Okan Güray Bülbül'ün haberine göre: Üç ay sonra emekli maaşlarına, seyyanen artışla birlikte üç zam birden eklenecek. Bir müjde de sadece em

Haberler 25.04.2015, 21:40
Emekliye 3 Zam Birden

Akşam gazetisinden Okan Güray Bülbül'ün haberine göre: Üç ay sonra emekli maaşlarına, seyyanen artışla birlikte üç zam birden eklenecek.

Bir müjde de sadece emeklileri değil, evi olmayan herkesi ilgilendiriyor. Ev parasının 15 bin TL'sini devlet verecek, fakat bunun bazı şartları var... 

Temmuz ayı emekliler için çok önemli bir ay... Temmuzda emeklilere 3 zam birden var. Emekliler statülerine göre bu zamlardan yararlanabilecekler. İlk zam, emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden emeklileri ilgilendiriyor. 1 Ekim 2008 ve sonrasında ilk kez sigortalı olanlar, emekli olduktan sonra tekrar çalışmaya başlarlarsa emekli aylıkları kesiliyor. Bu durumdaki kişiler yalnızca 4/b'li çalışırlarsa, yani kendi işlerini açarlar veya şirket ortağı olurlarsa, yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödeyerek hem çalışıp, hem emekli aylıklarını alabiliyorlar.  

KESİNTİ EKLENECEK

1 Ekim 2008 öncesinde sigortalı olup emekli olduktan sonra bir emlakçı dükkânı açan kişi yüzde 15 SGDP ödemek durumundaydı. SGDP oranı önceki gün Resmi Gazete'de yayımlanan torba kanunla yüzde 15'ten yüzde 10'a düşürüldü. Yani emekli aylığı 1.000 TL olan bir kişi 4/b'li olarak çalışmaya başladığında prim kesintisi sonrası eline 850 TL geçiyordu. Şimdi bu rakam 900 TL olacak. Yani en düşük 50 TL zam söz konusu. Yüksek emekli aylığı alan kişiler için bu zammın miktarı daha yüksek. Bu zamdan yalnızca emekli olduktan sonra kendi işini açan veya şirket ortağı olan kişiler yararlanabilecek.  

ENFLASYON FARKI

Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek kendi işini yapan kişi sayısın yaklaşık 635 bin. Dolayısıyla 635 bin emeklinin maaşı temmuz itibarıyla en az 50 TL, en çok ise 153 TL artıyor. Kesintiden korktuğu için SGK'ya bildirmeden kendi işini yapmaya devam edenler de değişiklik sonrası kayıt altına girmeyi düşünmeliler. SGK denetimlerde bu durumu tespit ederse, yüksek prim borçları çıkabilir. Emeklilere gelen ikinci zam, memur emeklilerini ilgilendiriyor. Memur emeklileri temmuzda yüzde 3 ve enflasyon farkı kadar zam alacaklar.  Yaklaşık 2 milyon memur emeklisi bu sayede hem otomatikman yüzde 3 zam alacak, hem de 2015 yılının ilk altı ayındaki enflasyon farkı maaşlara yansıtılacak. İlk 3 aylık enflasyonun yüzde 3,03 çıkması, emeklinin zam oranının yüzde 4 ila yüzde 6 arasında bir oranda olacağını gösteriyor. Kendi işini yapmaya devam etmişse en az 50, en fazla 153 TL daha az SGDP ödediği için çifte zam almış olacak. Memurlara en az yüzde 3 ve enflasyon farkı şeklinde temmuz ayında uygulanacak zam, SSK ve Bağ – Kur emeklilerine de enflasyon farkı olarak uygulanacak. SSK ve Bağ – Kur emeklileri hem temmuzda zam almış olacak, hem de kendi işlerinde çalışmaya devam etmeleri halinde iki zamdan birlikte yararlanmış olacaklar.  

SEYYANEN 100 LİRA

SSK ve Bağ – Kur emeklilerinin temmuz ayında alabilecekleri üçüncü zam ise torba kanunla yasalaşan seyyanen zam olacak. Bu zam kapsamında emekli aylıkları 1.000 TL ve altında olanların aylıklarına 100 TL zam yapılacak. Maaşı 1.001 TL ila 1.099 TL arasındakilerin ise maaşları 1.100 TL'ye tamamlanacak. Yani maaşı 1.000 TL'nin altında olan ve emekli olduktan sonra kendi işinde çalışmaya devam eden bir SSK emeklisi üç zamdan birden yararlanmış olacak.

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@