Emeklilik Beklentisi Olanlara Son Dakika Gelişmesi! Kısa Çalışma Modeli Emekliliği Etkiliyor!

Emeklilik bekleyenler için önemli bir haber gündeme geldi. Pandemi ile birlikte hayata dahil olan kısa çalışma modeli, emekli olmak isteyen bireyleri olumsuz şekilde etkiliyor.

Emeklilik Beklentisi Olanlara Son Dakika Gelişmesi! Kısa Çalışma Modeli Emekliliği Etkiliyor!

Emekli olmak için gün sayan ve aynı anda kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişiler emekli olmaları halinde almaları gereken maaştan daha düşük bir ödemeye tabi oluyorlar. Diğer yandan kısa çalışmaya tabi olan bireyler, normal koşullardan daha düşük maaşı çalışırken de aldıkları için SGK’ya yatırılan prim ödemleri açısından problemler gündeme geliyor.

Emekli Soruları Neler?

Kısa çalışmaya bağlı olarak primler eksik yatarken, emeklilik gün süresini henüz doldurmamış olan vatandaşların emeklilik tarihleri daha ileri bir tarihe doğru uzuyor. Bu konu hakkında çalışanların sorularına yanıt veren Hürriyet yazarı Noyan Doğan ise emeklilerin aklında yer alan karmaşıklığı gidermeye çalıştı.

Emeklilerin en çok merak ettikleri konulardan biri ise emekli olma süresinin uzaması halinde emeklilik maaşlarının nasıl etkileneceği oldu. Vatandaşlar, 1977 doğumlu bir kişinin 1997 Haziran ayında işe girmesi halinde prim günü dolmasına rağmen çalışmaya devam etmesinin nasıl bir sonuç doğuracağını merak ediyorlar. Bu tip bir çalışma gerçekleştiren kişinin ise kısa çalışma ödeneği kapsamında sigortasının ayda sadece 4 gün alması halinde emeklilik maaşının nasıl etkileneceği merak konusu haline geliyor.

Sorulara Gelen Yanıtlar

Akılda yer alan bu soruya ise yanıt gecikmedi. Verilen cevapta kısa çalışma ödeneğinin emeklilik süresine etki yaptığı, ancak çalışanın prim günü hakkında bir sorun yoksa, tüm primleri ödeniyorsa emekli olabileceği açıklandı.
Diğer yandan prim gün sayısı fazla ise ve emekli yaşının gelmesini bekliyor ise primlerin eksik yatmasının artık bir sorun teşkil etmeyeceği belirtildi. Fakat prim kısa çalışma kapsamında eksik yatırılıyorsa ve asgari düzeyde bir maaş alınıyorsa, emekli olunması halinde düşük maaş alınacağı ifade edildi. Bu durum, çalışma şartları altında primlerin az ve düşük tutarlı yatırılmasından kaynaklanıyor. 

Sorulan sorulara verilen yanıtlar arasında, engelli raporu ile ilişki konularda vardı. %45 engelli raporu ile ilk kez işe giriş tarihine göre 20 sene ve 4400 pirim günü rakamı doldurulduğunda emekli olunabileceği ifade edildi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@