Emeklilere Müjde Maaşlar...

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “23 Eylül Çarşamba günü saat 00.00’dan 28 Eylül Pazartesi günü 07.00’ye kadar bütün otoyollar, boğaz köprüleri ücretsiz olacak. Kurban Bayramı tatili öncesinde Bağ

Haberler 01.09.2015, 21:36
Emeklilere Müjde Maaşlar...

ANKARA (ANKA) – Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “23 Eylül Çarşamba günü saat 00.00’dan 28 Eylül Pazartesi günü 07.00’ye kadar bütün otoyollar, boğaz köprüleri ücretsiz olacak. Kurban Bayramı tatili öncesinde Bağ-Kur, SSK emeklilerinin, işçi ve tarım emeklilerinin ve 4C’lilerin alacakları maaşlar 17-23’ü arasındaki süre içerisinde ödemeler yapılacak” dedi.

Kurtulmuş, geçici kabinenin Başbakan Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü’ndeki ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenledi. Geçici hükümetin, farklı toplumsal kesimlerden gelen insanları temsil ettiğini söyleyen Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Temsil yeteneği geniş ve güçlüdür. Bütün bakan arkadaşlarımız eşit haklara ve eşit sorumluluklara sahiptir. Uyum içerisinde, üzerine düşen zorunluluğun gereğini yerine getirecek hükümet, görevlerini istisnasız sürdürecektir. Bu ülkeyi seçimlere götürmek bu hükümetin görevidir. Demokratik bütün kurum ve kuruluşları işleterek Türkiye’yi güvenlik içinde seçimlere götürmekle yükümlüdür. Bugün Bakanlar Kurulu’nda ele aldığımız konulardan bir tanesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın durumu, bir diğeri de 2016 yılıyla ilgili gelişmelerdir. Hopa’da yaşananlar, buradan çıkardığımız derslerle, doğu Karadeniz’de yapılabilecekler, uzun detaylı bir görüşmeyi yaptık, Karadeniz Bölgesi’nde yapılabilecekler ve Türkiye genelinde alınabilecek önlemleri değerlendirdik. Orta vadede deprem, heyelan ve sel risklerinin yeniden güncellenmesi adımlarının atılması hedefimizdir. Dere ıslahı ve köprülerin gözden geçirilmesi ile ilgili de kurumlar arasında bir koordinasyon sağlanacaktır. Bunun yanı sıra, felaket bölgesindeki vatandaşlarımızla ilgili olarak, çiftçilerimizin uğradığı zararlar da karşılanacaktır. Ayrıca esnafların da kamu bankalarına ve SSK’ya olan borçları ertelenecektir.”

-“ŞEHİTLER ANISINA YAPILACAK OKULLARA ŞEHİTLERİN ADI VERİLECEK”-

Yeni ders yılı öncesinde hem MEB’in hem şimdiye kadar yapmış olduklarını gözden geçirdiklerini, hem de bundan sonra tamamlanması gereken hususları ele aldıklarını belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Eylül ayı içerisinde 37 bin yeni öğretmen ataması yapılacak ve ihtiyaç duyulan alanlarda genç öğretmen arkadaşlarımız görevlerine başlayacaklardır. Yine gündemde olan bir konu da dershaneler meselesi… Bugün itibariyle dershane adı altında bir faaliyet olmayacak. Ama bundan sonra isteyen dershanelerin özel okula dönüşmesiyle ilgili de kapı açık bırakılacaktır. Türkiye’de dershane meselesini zorunlu hale getiren eğitim sisteminin yapısıdır. SBS’nin zaman içinde kaldırılması ve TEOG’la gelişen süreç, artık dershanelere çok fazla ihtiyaç duyulmayan bir süreci ortaya koydu. Bu çerçevede kimseyi mağdur etmeksizin, dershane sahipleri, öğrencileri ve velileri mağdur etmeden dönüşümün gerçekleştirilmesi için gerekli uygulamalar yapıldı. Ele aldığımız konulardan biri de derslik sayısının arttırılması için atılacak adımlar… Artan nüfusumuza derslik sayısı yetmiyor. Bu açığı kapatmak için hayırseverlerimizin de devreye gireceği yeni bir programın üzerinde durduk. Bundan sonra isteyen hayırseverlerimizin derslik yapabilmesi, isimlerinin, annelerinin-babalarının isimlerinin bu okullara verilmesi, hatta maalesef artan terör dolayısıyla şehirlerimize gelen şehitlerimizin anısına yapılacak okullara şehitlerimizin adının verilmesini Bakanlar Kurulu olarak hep beraber benimsemiş bulunuyoruz.”

-“BU HEYETİN, SORUMLULUĞU BAŞARIYLA YERİNE GETİRECEĞİNE İNANIYORUM”-

2016 yılı bütçe süreciyle ilgili detaylı bir görüşmeyi yaptıklarını kaydeden Kurtuşmuş, şunları ifade etti:

“Bu süre içerisinde hiçbir aksama olmadan, bütçeyle ilgili bütün hazırlıklar zamanında yerine getirilerek 17 Ekim’e kadar Merkezi Yönetim Bütçesi, TBMM’ye gönderilecektir. Üç temel metnin hazırlanması, bunun da bir bütün içerisinde ele alınması perspektifini benimsedik. 23 Eylül Çarşamba günü saat 00.00’dan 28 Eylül Pazartesi günü 07.00’ye kadar bütün otoyolların, boğaz köprülerinin ücretsiz olması, ayrıca belediyeler tarafından toplu taşım araçlarının ücretsiz ya da indirimli olarak kullanılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararnamesini de imzalamış olduk. Kurban Bayramı tatili öncesinde Bağ-Kur, SSK emeklilerinin, işçi ve tarım emeklilerinin ve 4C’lilerin alacakları maaşları bayramdan önce 17-23’ü arasındaki süre içerisinde ödemeler yapılacak. İlk Bakanlar Kurulu, bundan sonra rutin olarak 15 günde bir yapmayı planlıyoruz ama acil durumlar olduğu takdirde her zaman toplanabilir. Son derece güzel, seviyeli, konusuna hakim, bu sorumluluğu hangi anayasal zorunluluklar çerçevesinde aldığının bilincinde olan bir Bakanlar Kurulu heyetiyle karşı karşıyayız. Bu heyetin, bu sorumluluğu başarıyla yerine getireceğine inanıyorum.”

-SEÇİM GÜVENLİĞİ-

İçişleri Bakanı Selami Altınok’un, seçim güvenliğiyle ilgili bir sunum yaptığını aktaran Kurtulmuş, şunları ekledi:

“Yarın MGK’nın önemli konularından biri bu olacaktır. Seçimin en temel önceliklerinden biri güvenliğinin sağlanmasıdır. Barut kokuları, bomba sesleri arasında, silah sesleri arasında sağlıklı bir seçimin yapılması mümkün değil. Onun için barış diyenlerin silahları terk etmesi ve silahları toprağa gömmesini arzu ediyoruz. Bu seçim, bunun göstergesi olacaktır. Samimiyetle barış istiyorsak bir elimizde kalaşnikof, diğer elimizle halay çekemeyiz. Samimiyetle barış istiyorsak bir elimizle oy atıp, diğer elimizle bomba atamayız. Dolayısıyla herkesin bu süreçte sandığın itibarına sahip çıkması lazım. Sandıktan ne çıkıyorsa başımız üstünde. Kim kime oy vermiş, ne kadar oy vermiş; onunla hiç ilgilenmeyiz. Ama her vatandaşımız, Türkiye’nin her yerinde özgürlük, huzur içerisinde seçimini yapsın. Bunu güvenlik kuvvetleri olarak sağlayacak bütün tertibatı alacağız. Herkesin de bu konuda duyarlı olmasını, seçim güvenliği konusunda da bütün siyasi partilerin azami destek ve yardım yapmalarını burada bir kere daha, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bu çağrıyı yapmayı vazife telakki ederim.” (ANKA)
(HM/AYÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@