Emekli Büyükelçi Volkan Vural'dan Kıbrıs Yorumu: Ankara Tavrını Değiştirmeli

BERLİN(ANKA) – KKTC’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminden Mustafa Akıncı’nın büyük bir farkla galip çıkması ve bunun ardından Akıncı ile Ankara arasında yaşanan gerginliğin yankıları sürürken gelişmeleri Alman medyasına değe

Haberler 28.04.2015, 13:21
Emekli Büyükelçi Volkan Vural'dan Kıbrıs Yorumu: Ankara Tavrını Değiştirmeli

BERLİN(ANKA) – KKTC’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminden Mustafa Akıncı’nın büyük bir farkla galip çıkması ve bunun ardından Akıncı ile Ankara arasında yaşanan gerginliğin yankıları sürürken gelişmeleri Alman medyasına değerlendiren Emekli Büyükelçisi Volkan Vural, Akıncı’nın cumhurbaşkanlığına seçilmesinin Kuzey Kıbrıs halkının değişim isteğinin en güçlü sembolü olduğunu vurgularken “Ankara’nın tavrını değiştirmesi gerektiği" görüşünü de dile getirdi.

Volkan Vuran, Deutsche Welle’ye verdiği demeçte Mustafa Akıncı’nın cumhurbaşkanlığına seçilmesini, Kuzey Kıbrıs halkının değişim isteğinin en güçlü sembolü olarak niteleyerek “Akıncı, Ankara’nın Kuzey Kıbrıs’ın iç meselelerine daha az karışmasını isteyecektir. Ama buna rağmen ben Ankara-Lefkoşa arasında uzun süreli bir gerilimin yaşanacağını düşünmüyorum” dedi.

Yeni dönemde Ankara’nın alacağı pozisyonun önemine değinen Vural, “Akıncı Kıbrıs’ta denklemi değiştirebilir. Ancak Ankara’nın bugüne kadarki  ‘bugüne kadar şu kadar para verdim, ben ne dersem o olur’ tavrına devam etmemesi gerekiyor. Bu, Rum kesiminin barışa karşı bahanelerini de elinden alacaktır” şeklinde konuştu.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@