Emekli Albay Cemal Temizöz: Biz bunları 2006’da deşifre etmiştik

ERGENEKON davasının mağdurları arasında yer alan ve Cizre’de kayıp oldukları ifade edilen kişileri asit kuyularına attıkları iddiasıyla da yargılanan Kayseri Jandarma eski Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz,...

Haberler 02.08.2016, 18:03
Emekli Albay Cemal Temizöz: Biz bunları 2006’da deşifre etmiştik
Cafer ZENGİN/KAYSERİ, () - ERGENEKON davasının mağdurları arasında yer alan ve Cizre’de kayıp oldukları ifade edilen kişileri asit kuyularına attıkları iddiasıyla da yargılanan Kayseri Jandarma eski Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz, sosyal medyada 15 Temmuz darbe girişiminin ardından dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Emekli Albay Cemal Temizöz, "Genelkurmay Başkanı olacak bir komutanı ve yakınlarıyla ile ilgili hasta özel bilgilerini neden cemaate servis eder? Biz bunların neler yaptıklarını, yapacaklarını ilk kez İstanbul-Haydarpaşa/GATA soruşturmasıyla 2006 yılında deşifre etmiştik" dedi. 

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1993-1995 yıllarında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili 2015 yılında Eskişehir'de görülen davada, aralarında eski Kayseri İl Jandarma Komutanı Emekli Albay Cemal Temizöz'ün de bulunduğu 8 sanık beraat etmişti. O dönem Cizre'de yüzbaşı rütbesi ile görev yapan Temizöz, 'Ergenekon soruşturması' kapsamında Cizre ile Silopi İlçesi'nde öldürüldükleri öne sürülen kayıp kişilerin asit kuyularına atıldığı iddiaları üzerine yargılanmış ancak paralel yapı kumpasının ortaya çıkması ile birlikte serbest kalmıştı.

15 Temmuz darbesinin ardından sessizliğini bozan Emekli Albay Cemal Temizöz, sosyal medya hesabından çarpıcı açıklamalar yaptı. İlk kumpas davalarından biri olarak belirtilen Umut Kitabevi iddianamesini hazırlayan eski Şemdinli Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen Cemaati soruşturmasını yürüten savcı Serdar Coşkun’a giderek itiraflarda bulunmasını değerlendiren Emekli Albay Cemal Temizöz, sosyal medya hesabından konuyla ilgili olarak yaptığı 'İlk kumpasa nasıl katıldım?' başlıklı açıklamayaptı. Emekli Albay Cemal Temizöz, açıklamasında şöyle dedi:
"Bir Askeri Akademisyen, Genelkurmay Başkanı olacak bir Komutanı ve yakınlarıyla ile ilgili hasta özel bilgilerini neden Cemaate servis eder? Biz bunların neler yaptıklarını/yapacaklarını ilk kez İstanbul-Haydarpaşa/GATA soruşturmasıyla 2006 yılında deşifre etmiştik. Cemaatin tepkisi gecikmedi. Sonuçta Genelkurmay Askeri Savcılığı'nda şüpheli sıfatıyla ifadenin ardından deşifre olduğum için katli vaciplere dahil edildim. O tarihte Cemaatin güdümünde yürütülen Şemdinli Soruşturması bu iş için idealdi. Savcı cemaatçi, mahkeme üyeleri cemaatçi daha ne olsun... Diyarbakırlı bir meczubu buldular. Suçlayıcı ifadesini aldılar. Cemal Temizöz'ü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'la birlikte 'örgüt kurmak' (Neyin örgütüyse) suçlamasıyla iddianameye yapıştırdılar. Linç başlamıştı... İşte o zaman bu hukuksuzlukları cemaat adına yapan savcı (Cumhuriyetin Savcısı değil) Ferhat Sarıkaya bugün itirafçı olmuş....Bülbül gibi şakıyor.''
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@