Elektrik faturalarında 'kayıp-kaçak bedelini' görmeden ödeyeceğiz!

Elektrik faturalarında görmeye alıştığımız "kayıp-kaçak bedeli", "iletim bedeli", "dağıtım bedeli", "perakende satış hizmet bedeli" gibi kalemler bundan sonra ayrı ayrı belirtilmeyecek. Aboneler bunların hepsini "dağırım bedeli" adı altında ödeyecek. Elektrik Mühendisleri Odası yöneticisi Hüseyin Yeşil ise bunun şeffaflık ilkesine aykırı olduğunu belirterek, "Kayıp-kaçak bedelleri gizlenmek isteniyor" dedi.

Haberler 05.01.2016, 14:27
Elektrik faturalarında 'kayıp-kaçak bedelini' görmeden ödeyeceğiz!

Elektrik fiyat tarifeleri, yılbaşından itibaren yüzde 7’ye yakın zamlanırken, elektrik faturalarında yer alan çeşitli "elektrik kalemleri" tek bir başlık altında toplandı. 

Hürriyet'te yer alan habere göre, 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren yeni tarife tablolarında elektrik faturalarında "kayıp-kaçak", "iletim", "dağıtım" ve "perakende satış hizmet bedellerinin" payının ne olduğunu görmek mümkün olmayacak. Aboneler bunların hepsini "Dağıtım Bedeli" adı altında ödeyecek. "Dağıtım bedeli" içinde şirketlerin tahsil edeceği brütk kâr marjı da yer alıyor. 

Aktif enerji bedeli ile TRT fonu ve Enerji fonu gibi yüzdesel olarak tahsil edilen bedeller ise aynen faturalarda yer alacak.

EMO BU YÖNTEME TEPKİLİ: ŞEFFAFLIĞA AYKIRI

Sivil toplum temsilcileri ise bu karara tepkili. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, “Elektrik faturalarına karartma uygulanmıştır. Bu karatma, çokça sözü edilen şeffaflık ilkesine aykırı olduğu gibi, tüketicinin bilgilenme hakkının gaspı anlamına geliyor. Yeni tarife dönemiyle birlikte, perakende satış hizmet bedeli ve elektrik satın alış maliyeti, tek bir kalem haline getirilmiş olup; bu kalem içinde şirketlerin tahsil edecekleri brüt kâr marjı da yer almaktadır. Tarifede bu kalem ‘perakende enerji bedeli’ olarak isimlendirilmiştir. Tarifede ‘dağıtım bedeli’ olarak toplulaştırılan kalem içerisine ise TEİAŞ adına tahsil edilen iletim bedeli, dağıtım şirketleri adına tahsil edilen dağıtım bedeli ve yine dağıtım şirketlerine aktarılan kayıp-kaçak bedeli dahil edildi” dedi.

"KAYIP-KAÇAK BEDELLERİ GİZLENMEYE ÇALIŞILIYOR" 

Yeşil, faturalarda kayıp-kaçak hanesinin kaldırılmasına yönelik, “Faturalarda da görülebilen kayıp-kaçak bedeli kamuoyunun tepkisi üzerine gizlenerek çıplak elektrik bedeli içine dahil edilmişti. Faturalarda görünmez kılınmış olan kayıp-kaçak bedeli şimdi de tarife düzenlemesinde sır haline getirildi. Yargının verdiği karar ortada iken, kayıp-kaçak bedellerini önce faturada, şimdi de tarifede gizlemeye çalışmakla bir sonuç elde edemeyecekler. Elektrik abonelerinin başvurduğu mahkemelerin talepleri doğrultusunda; tahsil edilen kayıp-kaçak bedellerini dağıtım şirketleri ve EPDK mahkemelere bildirmekle yükümlüdür” yorumunu yaptı.

Kaynak: haber.sol.org.tr

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@