Elektrik faturaları yüksek gelen tüketicilerin dikkatine! Bu yöntemler ile aralık ayı faturanız yarıya düşecek!

Çağımızın en önemli problemlerinden birisi olan ve yalnızca ülkemiz için değil diğer ülkeler için de gündemin başlıca konusunu oluşturan enerji fiyatları, şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte rekor seviyelere ulaştı.

Elektrik faturaları yüksek gelen tüketicilerin dikkatine!

Elektrik faturaları yüksek gelen tüketicilerin dikkatine! Bu yöntemler ile aralık ayı faturanız yarıya düşecek! Çağımızın en önemli problemlerinden birisi olan ve yalnızca ülkemiz için değil diğer ülkeler için de gündemin başlıca konusunu oluşturan enerji fiyatları, şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte rekor seviyelere ulaştı. Bu durum, sene başından bu yana ülkelerin en fazla çözüm üretmeye çalıştıkları konulardan birisi olmaya devam ederken faturala yansıyan tüketim bedelleri de tüketicilere yaka silktirmeye başladı.

Sene başından bu yana artan enerji fiyatları kapsamında son olarak eylül ayında zamlanan enerji tüketim bedelleri, ay sonunu getirmekte güçlük çeken vatandaşların üzerine bir yük daha binmesine sebep oldu. Özellikle elektrik faturalarının yüksek bedellerinden şikayet olan tüketiciler, tasarruf etmenin yollarını araştırmaya başladı. Bu noktada devreye giren uzmanlar, fatura bedellerinin düşürülmesi için atılması gereken adımları açıkladı.

SAAT ARALIKLARINA DİKKAT EDİN!

Elektrik faturalarına yansıyan yüksek oranlı zamlardan kaçınmanın yollarını arayan tüketiciler için uzmanlardan altın değerinde önemli açıklamalar geldi. Öncelikle elektrik kullanımının yoğun olduğu saatlere dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu kapsamda günün 3 farklı dilimi için farklı ücretlendirme tarifelerinin yürürlükte olduğuna dikkat çektiler.

Ülkemizde elektrik faturalarına yansıyacak olan bedellerin hesaplanması için 3 farklı katsayıdan yararlanılıyor. Günü üçe ayıran ve her zaman diliminde farklı katsayı kullanılmasına sebep olan bu karar, katsayısı yüksek olan zaman dilimlerinde elektrik kullanımının gerçekleştirilmesi durumunda faturaların da kabarmasına sebep oluyor.

Elektrik faturaları yüksek gelen tüketicilerin dikkatine! Bu yöntemler ile aralık ayı faturanız yarıya düşecek!

Üç zaman diliminden ilkini 06:00- 17:00 saatleri kapsamında değerlendiren uzmanlar, bu zaman diliminde tüketilen elektriğin ortalama bir katsayı kullanarak faturaya yansıtıldığını belirtti. İkinci zaman dilimi 17:00- 22:00 saatleri arasında değerlendirilirken bu zaman diliminin katsayısının yüksek olduğu ve en pahalı elektrik tüketiminin burada gerçekleştirildiği belirtildi.

Son olarak üçüncü dilimi 22:00- 06:00 saatleri arasında değerlendiren uzmanlar, bu zaman aralığında katsayının düşük olduğunu ve dolayısı ile de elektrik fiyatlandırılmasının en ucuz döneminin üçüncü dilim olduğunu belirtti.

FATURA DÜŞÜREN YÖNTEMLER

Elektrik faturalarını düşürmek için ev içerisinde de bazı önemler alınması gerektiğini belirten uzmanlar, öncelikle buzdolabı ayarlarının ve kapı- pencere ayarlarının kış mevsimine göre yapılması gerektiğini belirtti. Ek olarak elektrikli ürünlerin fişlerinin prizlerde bırakılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, çamaşır makinesi/ bulaşık makinesi/ kurutma makinesi kullanımlarının gece yapılması gerektiğini bildirdi.

SONRAKİ HABER