El Cezire : Türkiye'de Cern'de Daha Fazla Söz Sahibi Olacak

DOHA(ANKA) -  Türkiye’nin Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ortak üyesi olması yankı buldu. El Cezire, Türkiye’nin ortak üyelik statüsünün, Mayıs 2014'te imzalanan anlaşmanın ardından hayata geçtiğine dikkat çekerken “T

Haberler 07.05.2015, 15:59
El Cezire : Türkiye'de Cern'de Daha Fazla Söz Sahibi Olacak

DOHA(ANKA) -  Türkiye’nin Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ortak üyesi olması yankı buldu. El Cezire, Türkiye’nin ortak üyelik statüsünün, Mayıs 2014'te imzalanan anlaşmanın ardından hayata geçtiğine dikkat çekerken “Türkiye CERN'de daha fazla söz sahibi olacak” sözlerini kullandı.

El Cezire'ye göre, Türkiye, Büyük Patlama simülasyonları gerçekleştirerek evrenin sırlarını çözmeye çalışan CERN'e ortak üye oldu. CERN'in sayfasından yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl imzalanan anlaşmanın ardından Türkiye'nin yeni ortak üye olduğu duyuruldu. 

CERN, 110 Türk bilim insanının ortak deney ve çalışmalarda yer almak için kayıtlı bulunduğunu ve bugüne kadar Büyük Hadron Çarpıştırcısı (LHC) ile ISOLDE tesislerinde katılım gösterdiklerini not düştü.

Türk fizikçilerin CHORUS nötrino deneyinde veri analizi alanında önemli katkılar sağladığına dikkat çeken CERN’in uzayı kaplayan karanlık maddeyi tespit etmeyi amaçlayan AMS (Alfa Manyetik Spektrometre) deneylerinde de Türk bilim insanlarının yer aldığını belirttiğine de dikkat çekiliyor.

El Cezire “Türkiye'nin ortak üye haline gelmesinin CERN ile Türk bilim topluluğu arasındaki uzun süreli bağları daha da güçlendireceği ifade edilirken, Türkiye CERN Konseyi toplantılarına katılmaya da hak kazandı” dediği haberinde, Türk bilim insanlarının CERN'de tam zamanlı araştırmacı olabileceğinin, eğitimlere ve kariyer geliştirme programlarına katılabileceğinin de altını çizdi.

Haberde ayrıca Türk sanayiinin, CERN ile ilgili çalışmalara ortak olabileceği ve ileri teknolojilerin geliştirilmesinde yer alabileceği de vurgulanıyor.  (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@