Ekonomi Bakanı Elitaş: Rusya kendi halkını cezalandırıyor(2)

“İŞ ALEMİ DE İNOVASYON HAFTASI'NA ÖNEM VERMELİ" Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Swissotel'de düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası'na katıldı. Bakan Elitaş, burada yaptığı konuşmada...

Haberler 17.03.2016, 16:19
Ekonomi Bakanı Elitaş: Rusya kendi halkını cezalandırıyor(2)
“İŞ ALEMİ DE İNOVASYON HAFTASI'NA ÖNEM VERMELİ"
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Swissotel'de düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası'na katıldı. Bakan Elitaş, burada yaptığı konuşmada bir şey bulmak geliştirmek ileri bir noktaya götürmek ve bunu kullanılabilir hale getirmenin önemli olduğunu söyledi. Elitaş, "Yeni bir şeyler yapmak için yol haritası çıkarmayı alışkanlık hale getirmek gerekir. Geleceğin dünyasını keşfetmenin ilk adımlarını atmış oluyoruz. Gençlerin üretme yenileştirmeyle ilgili gayretlerini üniversite camiası da dikkate almalı. Biz bir ve beraber olursak birlikte düşünme imkanını kendimize ilke edindiğimiz taktirde sorunları aşmamak için herhangi bir neden yok" dedi.
“İNOVASYON YAPANLAR, İNOVASYON YAPMAYANLARI YENECEK"
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, cesaret ve yeni fikirlerin önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu:
“Bazı madenler, bazı zenginlikler belirli ülkelerde belirli sınırlarda yer alabilirler. Ancak hiçbir devlet ya da halk iki şeyi tekeline alamaz. Cesaret ve yeni fikirler. Bu iki faktör milletlerin gelişmesi için önemlidir. Öngörü, hayal gücü ve yenilikçi zeka da önemlidir. 21'inci yüzyılın dünyasını teknoloji ve marka üretenler kuracaktır. Kendini sürekli yenileyenler, inovasyon yapanlar, inovasyon yapamayanları yenecektir. İnovasyon, Türkiye için kalkınma, müreffeh geleceğin meselesidir. Bazılarının dediği gibi sadece para harcayarak inovasyon yapılmıyor. Türkiye el tezgahlarından emek yoğun fabrikalara, atölyelerden başka firmalara üretim yapan fabrikalara kadar büyük bir emek var. Son 24 çeyrekte ortalama 5.1 büyüme hızı yakaladık. Bugün teknoloji çok farklı bir dönüm noktasına geldi. İnternet tüm dünyayı değiştirdi. Bugün insanların hayal gücünü zorlayan yeni teknolojilerin ayak sesleri zorluyor. Firmaların bu dönüşüme ayak uydurmalarının yolu tasarım departmanlarından geçiyor. Hükümetimiz inovasyon konusunda yapısal anlamda gözü pek adımlar attı. 2002 yılında ARGE'ye ayrılan pay 10 binde 53 iken o yıllarda 28 bin 964 ARGE personeli çalışıyordu özel sektör yüzde 15 pay alıyordu. Milli gelir üç katına çıkarken 2014 yılında ARGE iki katı kadar artmış yüzde 1 seviyesini aşmıştır. Özel sektörün ARGE'den aldığı pay yüzde 50'ye yaklaşmıştır. ARGE departmanlarında çalışan 115 bine çıkmıştır. Orta vadeli hedef, ARGE payını yüzde 3'e özel sektörün payını da yüzde 75'e çıkarmaktır."
“HAYAL EDİN"
Ekonomi Bakanı Elitaş, gençlerden hayal etmelerini isteyerek, “İnovasyonu beşikten mezara kadar alışkanlık haline getirmeliyiz. Rekabetçi olmak isteyen tüm girişimcilerimizin yanındayız. Tasarım desteklerimiz sürüyor. Yenilikçi fikir denizinin zenginliğinden en fazla yararlanacak il, İzmir'dir. İzmir'in beşeri sermayesi sayesinde 21'inci yüzyılda Türk üreticisi için gerekli fikirler gelişecektir. İzmir yenilikçi fikirler açısından İstanbul'dan sonra ikinci sırada. Geçen yıl patent başvurularında 4'üncü sırada, markada 3'üncü sırada bulunan İzmir geleceğin yenilikçi merkezlerinden biri olabilir. Hayal edin, yeni fikirler ortaya koymaktan çekinmeyin. Cesur olun 21'inci yüzyılın projelerinin peşini bırakmayın" dedi.

FOTOĞRAFLI
  
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@