Eğitim Sistemi Tamamen Değişecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kamuoyuna açıkladığı AK Parti seçim Bildirgesine göre eğitim sistemi baştan aşağı yenilenecek. Eğitimde yapılacak yenilikler arasında öne çıkan hu

Haberler 17.04.2015, 20:32
Eğitim Sistemi Tamamen Değişecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kamuoyuna açıkladığı AK Parti seçim Bildirgesine göre eğitim sistemi baştan aşağı yenilenecek.

Eğitimde yapılacak yenilikler arasında öne çıkan hususlardan biri,  ana okulları dahil tüm okulların "tam gün" yapılması konusu oldu.

AK Parti'nin açıklanan seçim bildirgesinde, eğitime uzun bir bölüm ayrıldı. Eğitimde en dikkat çekici yenilik, liselerde son iki sınıfın "yüksek öğretime hazırlık" sistemine dahil edilmesi oldu. Liselerde, 11'inci ve 12'inci sınıfların, öğrencinin devam etmek istediği yükseköğretim programına geçiş için hazırlık yapmasını sağlayacak veya bir mesleğe hazırlayacak derslerden oluşan modüller halinde düzenleneceği bildirildi. Bu yenilik üniversite sınavının kaldırılmasına yönelik adım olarak yorumlanıyor.

Seçim bildirgesinde,  "Üniversite giriş sistemini gözden geçirecek, öğrencilerimizin gerçek performansını dikkate alan ve sınav stresini en aza indirecek bir yaklaşımla tekrar formüle edeceğiz" denildi. Böylece, üniversitelerde de, liselere geçiş sınavında (teog) olduğu gibi, çoklu sınav sistemi getirilmesi düşünülüyor.

Bildirgede, KPSS' de bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı yapılacağı belirtildi. Daha önce sadece 16 alanda, alan sınavı yapılıyordu. Bu sayı, 109 alanın tümüne yaygınlaştırılacak. Böylece öğretmenler atanmak için kendi alanı dışında sınava girmek zorunda kalmayacak.

AK Partinin seçim bildirgesinde, 'Eğitim Kalite Endeksi' hazırlanacağı, bu endeks aracılığıyla sınıf, okul türü, ilçe, il ve bölgeler düzeyinde Türkiye'nin eğitim kalitesi haritasının ortaya çıkarılacağı bildirildi. Öğretmen eğitimi konusunda, "ulusal öğretmen strateji belgesi" hazırlanması öngörüldüğü açıklandı.

Bildirgede, ileride atanamayan öğretmen sıkıntısının yaşanmaması için, yeni önlemler alınacağı da vaad edilerek, "Eğitim fakülteleri ile diğer öğretmen adayı yetiştirilen yükseköğretim kurumlarının formasyon programlarının öğrenci kontenjanlarını, öğretmen ihtiyaç analiz ve projeksiyonlarını dikkate alarak belirleyeceğiz" ifadesi yer aldı. Eğitim fakültesi öğrenci veya mezunları için eğitim fakültesi dışındaki fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkânı sağlanacağı belirtildi.

Seçim bildirgesine göre, YÖK yasasının değişeceği,  "üniversite özerkliğini odağına alan" yeni bir "Yükseköğretim Çerçeve Yasası" hazırlanacak.Yeni kurulacak  üniversite ve fakülteler için yeni kriterler getirilecek. Oxford, Sorbonne, Cambridge, El Ezher gibi yabancı yüksek öğretim kurumlarının, Türkiye'de faaliyet göstermesinin önü açılacak. Aynı şekilde, Türk üniversitelerinin de yurtdışında faaliyet göstermesine imkan sağlanacak

Bildirgede, kamu ve özel sektörün birlikte finanse edeceği okulların açılarak, eğitimin finansmanında özel sektörün payının artırılmasının hedeflendiği belirtildi.

 
 


Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@