Eğitim-İş Başkanı Demir: G20 Politikalarının Sonucu Yoksulluğun Giderek Yaygınlaşması

ANKARA (ANKA) -Eğitim-İş Başkanı Veli Demir, G-20 ülkelerine bakıldığında, dünyanın herhangi bir coğra...

Haberler 17.11.2015, 13:15
Eğitim-İş Başkanı Demir: G20 Politikalarının Sonucu Yoksulluğun Giderek Yaygınlaşması

ANKARA (ANKA) -Eğitim-İş Başkanı Veli Demir, G-20 ülkelerine bakıldığında, dünyanın herhangi bir coğrafyasında süren savaş, ekonomik sömürü ve mülteciler sorunlarının neredeyse tümünün sorumlularının bu listede yer aldığını ifade etti.

Ülkede artan eşitsizliklerin, sosyal uyuma ve vatandaşların refahına yönelik risk teşkil edebildiğini ifade eden Demir, “İşgücü gelirinin Milli Gelir içerisindeki payı ve eşitsizlikler konusunda politika önceliklerini ortaya koyan G20 zirvesinin katılımcı ülkelerinin politikalarının gerçek sonuçları ise yoksulluğun giderek yaygınlaşması ve zengin azınlığın dünyanın ekonomik kaynaklarını ele geçirmesidir” ifadelerini kullandı.

Dünyadaki en zengin yüzde 1’lik kesimin varlığının, 2009’da yüzde 44 iken, 2014’te yüzde 48’e yükseldiğini bildiren Demir, yapılan araştırmalarda en zengin yüzde 1’lik dilime girenlerin, 2016’da küresel servetin yarısından fazlasına sahip olacağının ortaya çıktığını dile getirdi.

Demir G20 sonuç bildirisine ilişkin şunları aktardı:

“Bu ekonomik veriler en yalın biçimde ortada dururken sonuç bildirgelerine “istihdam oluşturulması, kapsayıcılığın sağlanması, eşitsizliklerin azaltılması” gibi herkesin onayını alacak süslü cümleler yerleştirenlerin aslında dünyadaki adaletsizliği ve gelir eşitsizliğini derinleştirip artıran politikaların uygulayıcıları olduklarını biliyoruz.”

-“GERÇEK SORUN KAPİTALİZMDİR”-

Demir’in açıklamasında dikkat çeken bir detay da B20’de konuşan Ali Koç’un sözlerinden bahsetmesi oldu:

“Neredeyse yüz yıldır ülkemizde sermaye kesiminin temsilciliğini yapan bir ailenin ferdi, bu gerçeği  “Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir. Ben en azından eşitsizliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek sorun kapitalizmdir” sözleriyle ifade ediyor. Ama sorunun müsebbipleri, çözüme yönelik adımlar atmak yerine bizim yıllardır ifade ettiğimiz tespitleri ortaya koymakla yetiniyorlar.”

Dünyadaki yoksulların yarısının, dünyanın en büyük 20 ekonomisine ve dünya nüfusunun 2/3’üne sahip G20 ülkelerinde yaşamakta olduğunu kaydeden Demir, bu durumun G20 zirvesinin temel amacının yoksulluğu ortadan kaldırmak olmadığını gösterdiğini belirtti.

-“ZENGİN VE YOKSUL ARASINDAKİ UÇURUM HER GÜN DERİNLEŞİYOR”-

Demir, açıklanan Küresel Servet Raporunun, dünya nüfusunun artışı ile küresel üretim rakamlarının hızla yükseldiğini, dünya zenginliğinin büyüdüğünü ancak gelir eşitsizliğinin de aynı hızla arttığını ortaya koyduğunu aktardı. “Yani ‘aşırı’ kelimesinin yetersiz kaldığı lüks hayat yaşayan çok küçük zümrelerin hemen yanı başında günlük temel insani ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan milyonların sayısı giderek artıyor” diye kaydeden Demir,  zengin ve yoksul arasındaki uçurumun her geçen gün derinleştiğini vurguladı.

Eşitsizliğin kaynağının G20 ülkelerinin esas aldığı serbest piyasa ekonomisi ve küresel kapitalist kalkınma anlayışı olduğunun altını çizen Demir,  serbest piyasaya karşı Çin’i örnek gösterdi:

“Çin’in 1980 sonrası uygulamaya koyduğu piyasaya dayalı büyüme anlayışının sosyal sonuçları bunu açık biçimde göstermektedir. 1981 rakamlarına göre zenginler ve yoksullar arasındaki gelir adaletsizliği sıralamasında 29. olan Çin, 2010 yılında ise 42. sıraya yükselmiştir. Çin’de toplumun en zengin yüzde 10’luk kesimi, 2000 yılında toplam servetin yüzde 48,6’sını kontrol ediyorken 2014 yılında bu oran yüzde 64 olmuştur.” (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@