Efkan Ala: Şimdiye Kadar Yanlışımız Olduysa Af Dileriz

ANKARA (ANKA) – İçişleri Bakanlığı’ndan ayrılan Efkan Ala, güvenlik birimlerinin Türkiye’nin seçim sürecini, halkın iradesinin hiçbir baskıya maruz kalmadan sandığa yansıması konusunda en iyi şekilde yöneteceğine inancının ta

Efkan Ala: Şimdiye Kadar Yanlışımız Olduysa Af Dileriz

ANKARA (ANKA) – İçişleri Bakanlığı’ndan ayrılan Efkan Ala, güvenlik birimlerinin Türkiye’nin seçim sürecini, halkın iradesinin hiçbir baskıya maruz kalmadan sandığa yansıması konusunda en iyi şekilde yöneteceğine inancının tam olduğunu kaydederek, “Şimdiye kadar milletimize karşı bir yanlışımız olduysa af dileriz” dedi. Ala’dan görevi devralan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk ise Anayasa’nın 114. Maddenin artık ilk zamanlardaki gereklerinin günümüzde kalktığını savunarak, “Altı boşalmış durumda. İnşallah Anayasa değişikliği ile bu seçim zamanındaki değişikliklerin de bir şekilde önü alınmış olur” dedi.

7 Haziran 2015’te yapılacak seçim nedeniyle İçişleri Bakanlığı'ndan ayrılan Efkan Ala, Bakanlık makamında düzenlenen törenle görevini İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk’e devretti. Törende konuşan Ala, İçişleri Bakanlığı’nın çok temel bazı görevleri olduğunu belirterek, bunların en başında milletin can ve mal emniyetini sağlamanın geldiğini anlattı. İnsanların temel hak ve özgürlüklerini garanti altına almanın bakanlığın görevleri arasında olduğunu anlatan Ala, bu görevleri yaparken çok hassas bir denge üzerinde faaliyet gösterdiklerini anlattı. Türkiye’nin 2023 hedefine ve 2071 vizyonuna dikkat çeken Ala, bu hedeflere giderken kendilerini sürekli gözden geçirip, reforma tabi tutarak, hedefler ile mütenasip bir görev anlayışını teşkilat yapısına inşa etmek zorunda olduklarını kaydetti. Bundan sonraki dönemlerde de reformlara imza atılacağını belirten Ala, “Yapılandan belki çok daha fazlası çok daha az zamanda hızlı bir şekilde yapılacaktır, çünkü milletimiz daha hızlı, kaliteli bir güvenlik hizmetini fazlasıyla hak ediyor. Bizde bu hizmeti milletimizin arzu ettiği bir biçimde sunma hedefini hep siyasetimizin en önünde tutacağız. Bu bakımdan genel çerçeveye çok uygun hedefler, aynı teorik bilgisi son derece yerinde pratik tecrübe bilgisi ise kendisinden ders alınacak seviyede olan Sebahattin Beye bu görevi törensel anlamı ile devretmekten büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

-ŞİMDİYE KADAR MİLLETİMİZE KARŞI BİR YANLIŞIMIZ OLDUYSA AF DİLERİZ-

Türkiye’nin seçim sürecini, halkın iradesinin hiçbir baskıya maruz kalmadan sandığa yansıması konusunda güvenlik birimlerinin en iyi şekilde yöneteceğine inancının tam olduğunu kaydeden Ala, “Şimdiye kadar milletimize karşı bir yanlışımız olduysa af dileriz. Onların iradesini yere bırakmamak için biz elimizden geleni yapmaya çalıştık. Onların gönlünde de bunun karşılığını fazlasıyla bulduk” diye konuştu. Türkiye bulunduğu coğrafyada bir istikrar adası olarak yoluna devam ettiğini ifade eden Ala, Ortadoğu’da, Ukrayna’da, Irak’ta, Suriye’de ve diğer ülkelerde bir istikrarsızlığın, iç savaşa varan çatışmaların ve iç savaşın hüküm sürdüğüne dikkat çekti. Türkiye’nin siyasi, ekonomik istikrarıyla geleceğe olan inancıyla yoluna devam ettiğini anlatan Ala, “Türkiye bir istikrar adası olarak varlığın sürdürüyor. Bu durum gözümüz gibi korumamız gereken en önemli değerimizdir. Hem toplumsal istikrarın sağlanmasında hem de Türkiye’nin istikametinin hızlı yol almasında İçişleri Bakanlığına çok önemli görevler düşmektedir. Bunları yerine getirmek de bizim vazifemizdir” dedi.

-ALTI BOŞALDI-

Seçim döneminde İçişleri Bakanlığı görevini yürütecek olan Müsteşarı Sebahattin Öztürk ise 7 Haziran’da yapılacak seçimin güvenli bir şekilde, halkın iradesinin olduğu gibi sandığa yansıması için her türlü tedbiri almanın kendileri için önemine dikkat çekti. Seçimlerde halkın sağduyulu tutumuna ve geçmişteki mümtaz geleneklere güvendiklerini ifade eden Öztürk, çok kaliteli bir ekip ve kadro ile yola devam edeceklerini söyledi. “Seçimlerde Geçici Bakanlar Kurulu” başlığını taşıyan ve ‘TBMM genel seçimlerinden önce Adalet, İçişleri ve Ulaştırma Bakanları çekilir’ hükmünü içeren Anayasa’nın 114. Maddenin artık ilk zamanlardaki gereklerinin günümüzde kalktığını savunan Öztürk, “Altı boşalmış durumda. İnşallah Anayasa değişikliği ile bu seçim zamanındaki değişikliklerin de bir şekilde önü alınmış olur. Gerçekten işin asli sahibi tarafından sağlanmış olur, diye temenni ederek bundan sonraki siyasi hayatınızda da size sonsuz başarılar temenni ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından eski ve yeni bakan birbirlerine çiçek taktim etti. (ANKA)

(YE/ORH) 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.