Efemçukuru'nda çifte 'Zafer Bayramı'

İZMİR'in Menderes İlçesi'ne bağlı Efemçukuru Köyü'nde bağlarını altın madenine satmamakta direnen tek köylü 'Yalnız Efe' lakaplı Ahmet Karaçam'ın kazandığı hukuk zaferi, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda bağlarda kutlandı. Ege...

Haberler 01.09.2016, 13:03
Efemçukuru'nda çifte 'Zafer Bayramı'
İZMİR'in Menderes İlçesi'ne bağlı Efemçukuru Köyü'nde bağlarını altın madenine satmamakta direnen tek köylü 'Yalnız Efe' lakaplı Ahmet Karaçam'ın kazandığı hukuk zaferi, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda bağlarda kutlandı.
Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) tarafından gerçekleştirilen kutlama etkinliği, 'Yalnız Efe' lakaplı Ahmet Karaçam'ın, madenin tam karşısında bulunan ve Bakanlar Kurulu Acele Kamulaştırma kararı ile el konulmak istenen bağında gerçekleştirildi. Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Hukuk Komisyonu üyesi ve Karaçam'ın avukatı Arif Ali Cangı, 8 yıl süren dava nedeniyle Ahmet Karaçam'ın, önemli mağduriyetler yaşadığını, bağını işleyememesi yüzünden mesleğini değiştirerek keçi çobanlığına başlamak zorunda kaldığını dile getirdi.
'TEK KİŞİ DE BAŞARABİLİRİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ
Arif Ali Cangı, "Altın madeni tesis ve galerilerine 100-150 metre uzaklıktaki bağ, bu tür tesisler için yasal zorunluluk olan sağlık koruma bandı içinde kaldığından maden açısından son derece önemliydi. Kutlama etkinliğinin yapıldığı alanla maden tesisleri ve giriş galerisi arasındaki yakınlık, madenin neden ısrarla bu bağları istediğini de gösteriyor" dedi. Cangı, bu yakınlığa dikkat çekerek Karaçam'ın direnişini aşamayan madenci şirketin projede değişiklik yapmak zorunda kaldığını ve sağlık koruma bandını geriye çektiğini söyledi.
Karaçam'ın direnişinin çok önemli olduğunu, ülkedeki acele kamulaştırma kararları ile ilgili hukuki literatüre girdiğini söyleyen Cangı, "Tek kişinin direnişinin başarıyı getirebileceğine en iyi örnektir Ahmet Karaçam. Kendisinin avukatı olmaktan onur duyuyorum" dedi. Cangı, 8 yıl süren dava nedeniyle Karaçam'ın önemli mağduriyetler yaşadığını, bağını işleyememesi yüzünden mesleğini değiştirerek keçi çobanlığına başlamak zorunda kaldığını dile getirdi.
8 YIL 'BENİM BAĞIM' DİYEMEDİM
Yalnız Efe Ahmet Karaçam'da bağlarının 15 yaşından bu yana ekip diktiği bağına acele kamulaştırma kararının ardından yıllarca 'Benim' diyemediğini anlattı. Karaçam, keçi çobanlığı nedeniyle bağına Mayıs ayından bu yana gidemediğini, oğlunun bağla ilgilendiğini söyledi. Karaçam, madenin bağına giden yolunu kapattığı için yıllardır bağın gübrelemesini çuvalları sırtında taşıyarak yapmak zorunda kaldığını dile getirdi. Bağda gerçekleştirilen kutlamada hazırlanan basın metinin okuyan EGEÇEP Eş Dönem sözcüsü Sevda Budak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (DİDDK) Acele kamulaştırma kararının iptalini onaylamasının önemli bir kazanım olduğunu belirterek, Bu kararın 5 yıldır faaliyetini sürdüren altın madeninin çalışmasını durdurmayacağını ancak İzmir'in suları kirletmeye devam eden madenin bu hukuksuzluğuna dikkat çekeceğini söyledi. Budak, kararla siyasi iktidarın acımasız mülksüzleştirme uygulamalarına karşı hukuki yoldan bir umut kapısı aralandığını da kaydetti.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@