Edirne’de hız yapan yandı

EDİRNE’de Belediyesi kentin en işlek yollarına kule şeklinde 7’si hız, 5’i kırmızı ışık ihlallerini kontrol edecek kule radarların kurulum çalışmalarını tamamladı. Sistemin 2 Nisan Cumartesi günü devreye gireceği açıklanırken,...

Haberler 29.03.2016, 17:12
Edirne’de hız yapan yandı
DHA EDİRNE’de Belediyesi kentin en işlek yollarına kule şeklinde 7’si hız, 5’i kırmızı ışık ihlallerini kontrol edecek kule radarların kurulum çalışmalarını tamamladı. Sistemin 2 Nisan Cumartesi günü devreye gireceği açıklanırken, hız sınırlarına uymayanlara kesilecek cezaların yüzde 70’i devlete, yüzde 30’u ise belediyeye aktarılacak. Edirne Belediyesi’nin bu yolla yılda yaklaşık 1 milyon lira ek gelir elde etmeyi hedefliyor. Edirne Belediye Başkanlığı var olan mobese ve trafik izleme sistemine ek olarak, kule şeklinde araçların hızlarını ve kırmızı ışıkta ihlallerini tespit edip otomatik fotoğraflama yapabilen 12 sabit radar cihazı konuldu. Yaklaşık 4 ayda tamamlanan sistem kentte trafiğin yoğun olduğu cadde ve bulvarlara kuruldu. Edirne Belediye Başkanlığı'nın Edirne Emniyet Müdürlüğü'nden aldığı özel izinle kurulan sistemin 2 Nisan Cumartesi günü sabah 08.00’da çalışmaya başlayacağı bildirildi.
EMNİYETTE MERKEZ KURULDU
Trafikte Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) sistemi nedeniyle Edirne Emniyet Müdürlüğü binasında özel bir merkez kuruldu. Bilgisayarlar ve büyük ekranların konulduğu merkezde hız ihlali ve yada kırmızı ışık ihlali yapan sürücüler otomatik fotoğraflama ve görüntüleme yapan sistem sayesinde tespit edilerek adreslerine ceza makbuzu gönderecek.
YILLIK 1 MİLYON LİRA ELDE EDEBİLİR
Edirne Belediye Başkanlığı'nın açtığı ihale ile özel bir firmaya kurdurduğu sistemde ihlaller nedeniyle kesilen cezaların yüzde 30'u belediye kalacak. Edirne Belediyesi sürücülere ihlaller nedeniyle kesilecek cezalardan yılda yaklaşık 1 milyon lira gelir bekliyor.
KAPIKULE YOLU HIZ LİMİTİ ARTTIRILDI
Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’na giden yol üzerinde hız limitleri yeniden belirlendi. Edirne Trafik Komisyonunca gümrük yolundaki hız limiti otomobiller için 110, otobüsler için 90, kamyonlar için ise 85 kilometreye çıkarıldı. Şehir merkezinde ana arter konumundaki Atatürk Bulvarında limit otomobil, otobüsler ve kamyonlar için 50 kilometre/saat olarak belirlendi.
EN AZ CEZASI 199.5 LİRA Yılbaşından itibaren yeniden belirlenen trafik cezalarına göre kırmızı ışıkta geçmenin ve hız sınırını yüzde 30'a kadar aşmanın cezası 199.5 liraya yükseltildi. Hız ihlalinde sürücüler 30'un üzerinde seyrederse bu ceza 412 liraya kadar çıkabilecek. ARAÇ SAYISI 140 BİNİ AŞTI Türkiye İstatistik Kurumu motorlu kara taşıtları istatistliği geçen Eylül ayı verilerine göre Edirne’de ki taşıt sayısı 140 bini aştı. Edirne Emniyet Müdürlüğü 12 adet kule radarla birlikte, elektronik kontrol olmayan caddelerde ise sabit ve seyyar radar araçlarıyla denetimlerini sürdürecek.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@