Ecevit Attı Meksika Kaptı: Ecevit'in Attığı Prof. Meksika Ekonomisine Çare Mi Oluyor?

-Bülent Ecevit’in partiden uzaklaştırdığı ekonomi profesörü Gökhan Çapoğlu’nun yeni ekonomi tezi, Meksika’nın üç nobelli Ulusal Otonomi Üniversitesi ekonomi fak&uu

Haberler 05.11.2014, 10:05
Ecevit Attı Meksika Kaptı: Ecevit'in Attığı Prof. Meksika Ekonomisine Çare Mi Oluyor?

-Bülent Ecevit’in partiden uzaklaştırdığı ekonomi profesörü Gökhan Çapoğlu’nun yeni ekonomi tezi, Meksika’nın üç nobelli Ulusal Otonomi Üniversitesi ekonomi fakültesinde seminer konusu seçildi.

-Eski DSP Milletvekili Çapoğlu’nun yeni iktisat arayışlarına örnek gösterilen tezi üç günlük bir seminerde enine boyu tartışıldı.

ANKARA(ANKA) – DSP’nin iktidar döneminde bizzat Bülent Ecevit tarafından partiden uzaklaştırılan ekonomi profesörü Gökhan Çapoğlu’nun yeni ekonomi konusundaki tezi, Meksika’nın üç nobelli UNAM Üniversitesi Ekonomi Fakültesi'nde üç günlük seminer konusu oldu. Çapoğlu’nun mevcut egemen neoklasik  iktisat anlayışına bir alternatif olarak yıllar önce ortaya attığı tez, uluslararası ekonomistler tarafından üç gün boyunca enine boyuna tartışıldı.

-ECEVİT ATTI, LATİNLER KAPTI-

Prof. Dr. Gökhan Çapoğlu Meksiko City'de Meksika Ulusal Otonomi Üniversitesi (UNAM) Ekonomi Fakültesinin 29, 30, 31 Ekim 2014 günlerinde iki yılda bir düzenlediği 5. Uluslararası Heterodox Mikroiktisat seminerinin onur konuğu olarak Meksiko City'e davet edildi.  

Meksika Ulusal Otonomi Üniversitesi (UNAM) 300,000 öğrencisi, 3 Nobel ödülü ile Meksika'nın en köklü ve etkili üniversitesi olarak tanındı.  UNAM Ekonomi Fakültesi  Prof.Dr. Gökhan Çapoğlu’nun 1991 yılında İngiltere'de Edward Elgar yayınevinin “Modern Ekonomi'de Yeni Yönler” serisinde yayınlanan "Fiyatlar, Karlar ve Mali Yapılar; Rekabete Post-Keynesian Bir Yaklaşım" başlıklı kitabını bu yıl 5. düzenlenen  uluslararası seminerin ana konusu olarak seçti.

Prof.Çapoğlu bu kitabında rekabeti mevcut egemen neoklasik anlayışın statik piyasa yapısı anlayışı yerine dinamik yaşam mücadelesi olarak kavramlaştırdı. Bu şekilde firmaların fiyatlama, yatırım ve mali yapı davranışları doğru bir şekilde yorumlamak  mümkün oldu. 1991’den sonra yapılan bütün çalışmalar da Prof. Çapoğlu’nun yaklaşımını destekleyince, mevcut egemen neoklasik  iktisat anlayışının artık geçerli olmadığını gören UNAM Ekonomi  Fakültesi  iki yılda bir düzenlediği Uluslararası Heteredox Mikro İktisat  Seminerinin geçtiğimiz hafta yapılan 5’incisinin ana konusu olarak Prof. Çapoğlu’nun 23 sene önce yayınladığı kitabını seçti.

Prof. Çapoğlu’nun kitabı  son iki yüzyıllık kapitalist dünya ekonomisinde teknolojik gelişmeleri ve güç dağılımında ülkelerin yerlerinin neden değiştiğini, nasıl politikalar izlenmesi gerektiğini de  açıklıyor.

Prof.Dr. “Conferencia Magistral” olarak üç gün boyunca sabahları 9-11 arası seminer verirken, Meksikalı iktisatçılar Çapoğlu’nun kitabında yer alan konuların Meksika ekonomisine uyarlaması konusunda tebliğler sundular.

Seminer sonrasında UNAM Ekonomi Fakültesi Prof. Çapoğlu’nun 1991 yılında İngiltere'de yayınlanan kitabını İspanyolca yayınlamak istediğini belirtti. Prof.Gökhan Çapoğlu kitabı İspanyolcaya çevrilecek ilk Türk iktisatçısı olacak. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@