Ecevit Anmasında Birlik Mesajları

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Rahmetli Ecevit hem CHP’nin hem DSP’nin genel başkanlığını yaptı. Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar birlikte hareket etmemizi z

Haberler 05.11.2014, 10:45
Ecevit Anmasında Birlik Mesajları

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Rahmetli Ecevit hem CHP’nin hem DSP’nin genel başkanlığını yaptı. Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar birlikte hareket etmemizi zorunlu kılıyor, beraber olmamızı zorunlu kılıyor” dedi.

ANKARA (ANKA) – Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, ölümünün 8. yılında anıt mezarı başında anıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve DSP Masum Türker’in katıldığı Devlet Mezarlığındaki anmada, liderler birlik-beraberlik mesajı verdi. Kılıçdaroğlu ile Türker tokalaşmalarının ardından, yan yana yürüyerek anıt mezar başına geldiler. Çelenklerin bırakılmasının ardından, mezara karanfiller atılarak dua okundu.

Türker, konuşmasında kendi programlarının daha önce olmasına karşın, CHP’nin de geleceğini öğrenmelerinin ardından Kılıçdaroğlu’nu arayıp kendisini bekleyeceklerini söylediklerini belirtti. Türker, Ecevit’e hitaben “Çünkü senin yolunda yürüyenler hangi noktada olursa olsun, senin düşüncelerini, dürüstlüğünü ülkenin önüne yönetim anlayışı olarak koydukları zaman halkımız huzura kavuşacaktır” dedi. Türker sözü Kılıçdaroğlu’na verirken de, “Senin bir zamanlar genel başkanlığını yaptığın ve demokratik solda büyük adımlar atacağına inandığımız CHP’nin Genel Başkanı” ifadelerini kullandı.

-KILIÇDAROĞLU: “GÖREVİMİZ ECEVİT’E LAYIK OLMAK”-

Kılıçdaroğlu konuşmasında, Ecevit’in siyasal tarihin çok önemli bir simgesi olduğunu ifade ederek, “O’nunla siyaset ahlakı öğreniştir, mütevazi olmayı, dürüstlüğü, bir araya gelmeyi, konuşmayı, tartışmayı öğrenmektir” dedi. Ecevit’in halkının çıkarlarını sonuna kadar savunan bir devlet adamı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Halkın gönlünde o halkın kara oğlanıydı. Halkın bağrına bastığı bir siyasetçiydi. Mütevazi, düzgün yaşadı. Son nefesine kadar halkına hizmet etti. Bizim görevimiz siyasal tarihimizin yetiştirdiği bu ender insan layık olmak. O’nun ilkeleri bugün için de geçerli. Dün de geçerliydi, gelecek için de geçerli. Çünkü O diyordu ki, ‘Dünyada ne ezen olsun, ne ezilen olsun, insanca hakça bir düzen olsun.’ Bugün de aynı kurallar bütün dünyada geçerli” dedi.

-“KOŞULLAR BİRLİKTE HAREKET ETMEMİZİ ZORUNLU KILIYOR”-

Ecevit’in en büyük özelliklerinden birinin de halkın taleplerini yaşama geçirmek olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Emeğe, alın terine değer verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı dönemde 12 Eylül askeri darbesiyle işçilerin ellerinden alınan pek çok hakkı Bülent Ecevit verdi. Sendikal yaşamı, emeğin önemini o bu topluma öğretti. Bizim görevimiz O’nun çatığı yoldan ilerlemek. Türkiye’yi çağdaş uygarlığa ulaştırmak. Bunu kuşkusuz bölünerek, ayrışarak değil, bir araya gelerek yapmak zorundayız. Rahmetli Ecevit hem CHP’nin hem DSP’nin genel başkanlığını yaptı. Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar birlikte hareket etmemizi zorunlu kılıyor, beraber olmamızı zorunlu kılıyor. Bu ülkenin bütün aydınları, emekçileri, işçileri çağdaş uygarlık yolunda katkı vermek isteyen her kesimin desteğine ihtiyacımız var. O halkın kara oğlanıydı, bizim de devlet adamımız, önderimiz, liderimiz… Sosyal demokrasiye Türkiye’de kan veren liderimiz. O nedenle O’nu mezarının başında saygıyla anıyoruz.”

Anmaya iki partinin yöneticileri, il, ilçe örgütleri ile bazı eski siyasetçiler de katıldı. (ANKA)

(GO/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@