Ebeveynlerin dikkatine! Bu belirtiler yüzünden çocuklar hayatını kaybediyor!

 Dünya Sağlık Örgütü ebeveynleri uyardı. Kızamık tüm dünyada artışa geçerken hayatını kaybeden çocukların sayısı da artmaya devam ediyor.

Ebeveynlerin dikkatine! Bu belirtiler yüzünden çocuklar hayatını kaybediyor!

 Dünya Sağlık Örgütü ebeveynleri uyardı. Kızamık tüm dünyada artışa geçerken hayatını kaybeden çocukların sayısı da artmaya devam ediyor. Koronavirüs belirtilerinin ardından kızamık belirtilerinin de artmasının ardından özellikle de ebeveynler bir takım belirtileri taşıyan çocuklar konusunda hayati bir uyarıda bulundu. 

Kızamık hastalığının dünyada yeniden yükselişe geçmesi ve çocukların hayatını kaybetmesi dünya çapında korku ve endişeye neden olurken uzmanlardan uyarı geldi. Çocukların kızamık salgınından korunması gerektiği yönünde açıklama geldi. 

KIZAMIK YÜKSELİŞE GEÇTİ!

Koronavirüs salgının ardından birçok şeyin dengesi şaşarken özellikle de hastalıklar yeniden gün yüzüne çıkmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütü kızamık salgını nedeniyle harekete geçerken geçtiğimiz sene içerisinde 40 milyon çocuğun kızamık aşısından mahrum kaldığını belirtti. Yapılan açıklama da şu şekilde belirtildi;

 “Covid-19 aşıları rekor sürede geliştirilip tarihin en büyük aşılamak kampanyası yaşanırken, rutin aşılamalarda çok büyük sıkıntılar yaşandı. Kızamık gibi ölümcül hastalıklarda aşılama ciddi oranda geriledi” 

SAYI GİT GİDE YÜKSELİYOR!

Birlemiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF)  2020’de dünyada 23 milyon çocuğun aşılarının yapılamadığı ortaya çıkarken bir açıklamada DSÖ Genel Sekreteri Dr.Tedros Adhanom Ghebreyesus'tan geldi.  DSÖ Genel Sekreteri Dr.Tedros Adhanom Ghebreyesu “Aşı programlarının normale döndürmek çok önemli hale geldi. Her istatistiğe göre çocukların önlenebilir bir hastalıktan ölme olasılığı görülüyor” dedi.

KIZAMIK BELİRTİLERİ NEDİR?

Kızamık belirtileri 1-3 gün içerisinde ortaya çıkmakla birlikte belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Hafif veya yüksek ateş
  • kuru öksürük
  • burun akıntısı
  • gözlerde kızarıklık
  • Üst azı dişlerinin yanındaki dişetlerinde ve yanak içinde beliren küçük beyaz noktalar (Koplik lekeleri) 
SONRAKİ HABER