E-devlet yoklama kaçağı mesajı geldi, nasıl ertelenir?

Askerlik görevi gelen kişiler için bugün birçok kişiye yoklama kaçağı ile ilgili mesaj gönderildi. E-devlet tecil erteleme işlemi nasıl yapılır?

E-devlet yoklama kaçağı mesajı geldi, nasıl ertelenir?

Sosyal medyada yayılan paylaşıma göre bugün askerlik görevi gelmiş pek çok kişiye yoklama kaçağı ile ilgili mesaj geldi. Mesajda "Yoklama kaçağı durumuna düşmemek için 31.12.2022 tarihine kadar askerlik işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı. Lise, önlisans ve lisans bölümlerinden mezun olduktan sonra askerlik yükümlülüğü için kısa süre içerisinde erteleme kayıtlarına başvurulması gerekiyor.

Erteleme başvurusunda bulunmayan yükümlüler yeni yıla girilmesiyle birlikte kaçak hükmünde sayılacak. E-devlet üzerinden gerekli belgelerin sisteme girilmesiyle birlikte tescil erteleme işlemleri gerçekleştirilebiliyor. 

Yoklama Kaçağı Ne Anlama Geliyor?

Yoklama Kaçağı, kanunda yer alan tanıma göre, 'yoklamada bulunmayan ve bulunamadıklarına dair bu kanunda yazılı bir mazeret gösterememiş olanlara denilmektedir. Yoklama kaçağı, saklı ve bakayalar Askeralma Kanununun 24’üncü maddesinin birinci fıkrası esaslarına göre idari para cezasıyla cezalandırılır.

E-devlet yoklama kaçağı mesajı geldi, nasıl ertelenir?

Askerlik Erteleme Başvurusu Nereden Yapılıyor?

Askerlik erteleme başvuruları e-devlet üzerinden gerekli bilgiler giriş yapılarak tamamlanabiliyor. E-devletten başvurusunu yapan kişiler başvuru değerlendirmesi sonucunda kişinin gerekli durumları karşılaması halinde ertelemeler iki sene kadar yapılabiliyor.

Tecil işlemi, e-devlet'ten ''Milli Savunma Bakanlığı Asal Yoklama Başvurusu" sayfasından yapılabiliyor. Diğer yandan şubeye giderek de tecil işlemi gerçekleştirilebilir.

Askerlik Ertelemenin Şartları Nelerdir?

Lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olan bir kişi, askerliği hiçbir gerekçe sunmadan 3 yıl süreyle tecil ettirebiliyor. Üniversite mezunları için askerlik tecil ettirme süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. Yüksek lisans, doktora öğrencileri ya da mesleki tecrübe kazanmak için bir yerde staj görenler üst yaş sınırı 35'i geçmeyecek şekilde askerliklerini 1 yıl süreyle tecil ettirebilirler. Kişilerin asker kaçağı görünmemesi için tecil işlemlerini doğru bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. E-devlet ve askerlik şubeleri üzerinden tecillerini gerçekleştiren kişiler kontrollerini yapmalıdır.