e-Devlet Kredi Risk Puanı Sorgulama! Tek Tıkla Risk Merkezi Raporu Başvurusu

Türkiye Bankalar Birliği tarafından e-Devlet üzerinden sağlanan hizmetlerden bir tanesi de Risk Merkezi Raporu Başvurusu. Vatandaşlar kurumun sağladığı bu hizmet ile e-Devlet üzeriden çek bilgisi, kredi limit ve borç bilgilerini sorgulayabilirler.

e-Devlet Kredi Risk Puanı Sorgulama! Tek Tıkla Risk Merkezi Raporu Başvurusu

Vatandaşların sıklıkla kullandıkları işlemlerin birçoğu e-Devlet portalı üzerinden sağlanmaya başlandı. Birçok işlemini e-Devlet kanalı üzerinden gerçekleştirebilen vatandaşlar için sunulan hizmetlerden bir tanesi de Türkiye Bankalar Birliği'nce sağlanıyor. 

RİSK MERKEZİ RAPORU BAŞVURUSU

Türkiye geneli milyonlarca vatandaş çeşitli bankacılık işlemleri kullanıyorlar. Türkiye Bankalar Birliği de müşterilerin kullandığı bankacılık işlemleri sonrası oluşan risk durumuna dair e-Devlet kanalı üzerinden sorgulama imkanı sunuyor.

Vatandaşlar e-Devlet üzerinden Türkiye Bankalar Birliği hizmetlerinden Risk Merkezi Raporu Başvurusunda bulunuyorlar. Başvuruda bulunan vatandaşlar "Kredi Limit ve Borç Bilgileri" veya "Çek Bilgileri" raporlarını ücretsiz bir şekilde öğrenebiliyorlar. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Vatandaşlar kendilerine ait e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numaraları ile sisteme giriş yapacaklar. Sisteme giriş yapan vatandaşlar Türkiye Bankalar Birliği hizmetlerine erişim sağlayacaklar. Buradan Risk Merkezi Raporu Başvurusu sekmesine tıklayacaklar. Karşılarına aşağıda yer alan ekran çıkacak. 

Yeni Başvuru yazan yere tıklayacak olan vatandaşların karşısına hangi işlemi yapmak istedikleri seçeneği çıkacak. "Kredi Limit ve Borç Bilgileri" veya "Çek Bilgileri" ikisinden birini seçecek vatandaşlar devam butonuna basacaklar. Daha sonra bilgi ekranı karşılarına çıkacak. Başvur butonuna basan vatandaşların telefonlarına SMS gönderilecek. 

SMS süreci hemen de olabilir birkaç saat sonrada olabilir. Sistemin yoğunluğuna göre kendileirne SMS gelen vatandaşlar, SMS'te yer alan şifre ile birlikte raporu görüntüleyecekler. Raporu görüntülemek için Türkiye Bankalar Birliği - Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasında yer alan Başvuru Bilgilerim sekmesine tıklayacaklar. 

Başvuru Bilgilerime tıklayan vatandaşların karşısına şifre ekranı gelecek. İlk sayfada şifre girişi yapan vatandaşlar daha sonra pdf açılırken aynı şifreyi ikinci defa kullanacaklar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@