Düzce depreminde ortaya çıkan gizemli ışıkların nedeni belli oldu!

Düzce'de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem anında ortaya çıkan gizemli ışıklar dikkat çekmişti. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar deprem anında ortaya çıkan bu ışıkların nedenini açıkladı.

Düzce depreminde ortaya çıkan gizemli ışıkların nedeni belli oldu!

Düzce'de Çarşamba günü meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Çamlıbel Köyünde gökyüzünde meydana gelen ışık görenleri şaşkına çevirmişti. Bunun üzerine bu duruma açıklık getirildi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar söz konusu gizemli ışıklar için "Bunun kaynağı tamamen faylanmayla alakalı. Görülen o ışıklar yüzde 90’lık kısım dediğimiz sismik enerjinin ısıya dönüşme olayıdır" ifadelerini kullanarak duruma açıklık getirdi ve konuşmalarına şöyle devam etti;

"Bu sismik enerjinin açığa çıkması genelde fayın hareketiyle meydana gelir. Fay hareketi ile çok yüksek ısı açığa çıkar. Aynı şekilde dün sabahki depremle birlikte bölgede bir ışık görüldü. Bunun kaynağı tamamen faylanmayla alakalı. Şunu da belirtmekte fayda var. Bir fay üzerinde biriken sismik enerjinin yüzde 90ı tamamen ısıyla çıkar. O hareketle birlikte büyük ısı oluşmaktadır. Sadece geri kalan yüzde 10 sismik enerjiyle açığa çıkar. Bu aslında çok önemli bir olay. Çünkü eğer biriken enerjinin tamamı sismik dalgalara dönüşmüş olsaydı, bizim bugün gördüğümüz şiddetin 10 katı şiddetli dalgalar görebilirdik. Dolayısıyla bu fayın hareketiyle biriken enerjinin yüzde 90ı ısıyla ortaya çıkması çok faydalı bir olay. Sadece yüzde 10 kısmı deprem dalgası olarak yayılmaktadır. Işık olarak gördüğümüz kısım yüzde 90lık kısım. Çünkü fayın hareketi ile iki bloğun birbirine sürtmesiyle birlikte çok büyük ısı açığa çıkar. Görülen o ışıklar yüzde 90lık kısım dediğimiz sismik enerjinin ısıya dönüşme olayıdır. Benzer olay sadece dün akşamki depremde olmadı aynı olay 17 Ağustos 1999 İzmit depreminde de görülmüş vatandaşlar tarafından bildirilmişti" şeklinde konuştu.