Düşmeyen Ateş Ve Burun Kanaması Lösemi Belirtisi Olabilir

ANKARA (ANKA) -Liv Hospital Çocuk Hematoloji-Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hilmi Apak, ebeveynleri çoc...

Haberler 02.11.2015, 12:45
Düşmeyen Ateş Ve Burun Kanaması Lösemi Belirtisi Olabilir

ANKARA (ANKA) -Liv Hospital Çocuk Hematoloji-Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hilmi Apak, ebeveynleri çocuklarında aniden ortaya çıkan, bir süredir devam eden belirtiler ve 10 günden uzun süren ateş konusunda uyardı. Apak “Halsizlik, yorgunluk, kansızlık, diş eti ve burun kanaması, deride çarpma olmadan ortaya çıkan nedensiz çürükler, aşırı adet kanaması ve inatçı ateşi dikkate alın. Bu belirtiler lösemi işareti olabilir” dedi.

Liv Hospital Çocuk Hematoloji-Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hilmi Apak, lösemi belirtilerine benzer şikayetlerin her yaşta çocukta kolayca görülebileceğini ve bu sebeple ailelerin panik olmak yerine belirtileri dikkatlice gözlemlemeleri gerektiğini belirtti. Her çocuğun burnunun kanayabileceğini ya da bacaklarında morluklar oluşabileceğini dile getiren Apak, şikayetlerin ne kadar uzun süre devam ettiğine dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Apak bu belirtilerle lösemi belirtileri arasındaki farkı şöyle açıkladı:

“Örneğin, çocuğun burnu nezle olduğunda birkaç gün ve arada sırada kanayabilir. Ancak kanama daha uzun devam ediyorsa doktora gitmek gerekir. Bunun dışında 10 günden fazla süren ve düşürülemeyen ateş, vücut morluklarında artış ve morlukların bir türlü geçmemesi gibi durumlarda da çocukların doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Anormal bir durum saptanırsa; karaciğer büyüklüğü, koltuk altı, boyun ve kasıklarda beze oluştuysa, lenf bezlerinde büyüme oluyorsa ve kan sayımlarında şüpheli bir durum oluyorsa hastalar, hematoloji bölümüne başvurmalıdır.”

-TEŞHİS VE TEDAVİ-

Lösemiden şüpheleniliyorsa öncelikle bir kan sayımı ve mutlaka mikroskop incelemesi yapılacağını ve şüpheli bir durum varsa o zaman kemik iliği alınarak inceleme yapılacağını aktaran Apak, “Patoloji laboratuvarında yapılan incelemeye göre eğer lösemiyse rastlandıysa, bunun hangi tip olduğunu anlamak için kemik iliği birkaç testten daha geçirilir. Kortizon ilaçları tedavinin en önemli kısmını oluşturuyor. Eğer bir akut lösemi kortizon tedavisine iyi cevap veriyorsa, diğer kemoterapi ilaçlarına cevap verme olasılığı da artıyor” ifadelerini kullandı.

Lösemi hastalığında, hastaların bağışıklık sisteminin düşük olduğunu ve kan verme ihtiyacı olduğu için, sürekli göz önünde ve doktor kontrolünde olmaları gerektiğini de ekleyen Apak, ayakta tedavi ile birlikte tedavinin toplam iki yıl sürebileceğini ifade etti. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@