Dünyanın İlk Gözyaşı Kerbela, "matem-İ Muharrem" İle Anılıyor

ANKARA(ANKA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğün&uum...

Haberler 08.11.2015, 09:30
Dünyanın İlk Gözyaşı Kerbela,

ANKARA(ANKA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün hazırladığı bir anma konseri olan ‘Matem-i Muharrem’, Selçuk Murat Kızılateş’in sanat yönetmenliğinde dinleyicileriyle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün hazırlamış olduğu bir anma konseri olan ‘Matem-i Muharrem’’in, Selçuk Murat Kızılateş’in sanat yönetmenliğinde dinleyicileriyle buluşacağı belirtildi. Açıklamada, konserin Kerbela Şehitlerini anma kapsamında gerçekleştirileceği belirtilerek, “İlk gözyaşı Kerbela’da akmıştır, Hz. Hüseyin’e ağlamayan ise henüz ağlamamıştır. Zulmün kederi ve yası yaşanır bu çölde, deva olur Kerbela bu matemle yanan kalplere.  Cenneti, dostun gül cemalinde bulanlar, seher vaktinde Ali’yi arayanlar yaşıyor Matem-i Muharremi Kerbela ağıtı ile. Kültür ve Turizm Bakanlığı mersiye, dua, sinezen, ağıt ve deyişlerden oluşan bir seçkiyle Muharrem ayının matemli yüreklerine sesleniyor. Ehl-i Beyt ağacının en nadide çiçeği Hz. Hüseyin efendimizin şehit edilmesi ve acılarının tarifsiz kederini paylaşmak üzere C.S.O. Konser Salonunda ‘Matem-i Muharrem’ konseri düzenleniyor” denildi.

Konserde yer alacak eserler ise şöyle:

“Mersiye, Bugün Matem Günü, Hal Böyle Böyle-Dostun Gül Cemali, Sabahın Seher Vaktinde Ali’yi Gördüm, Allah İçin, Eylen Yolcum Eylen, Dua-Hüseyin İçin, Erenler Hünkarı İmam Hüseyin, Kerbela Ağıtı, Türbesinin Üstüne Nakş’eylediler, Devredip Gezerken Dar-ı Fenayı, Bugün Mah-ı Muharremdir, Kerbela’nın Aşkına, Sinezen, Mersiye ve Ey Erenler Akıl Fikir Eyleyin.”

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında 9 Kasım saat 19.00’da düzenlenecek konser halka açık olacak. (ANKA)

(ÖZ/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@