Dünyada Her Yıl Yaklaşık 24 Milyar Ton Toprak Erozyonla Kaybediliyor

ANKARA (ANKA) - Dünyada her yıl yaklaşık 24 milyar ton toprağın erozyonla k...

Haberler 03.11.2015, 10:50
Dünyada Her Yıl Yaklaşık 24 Milyar Ton Toprak Erozyonla Kaybediliyor

ANKARA (ANKA) - Dünyada her yıl yaklaşık 24 milyar ton toprağın erozyonla kaybedildiğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “Bakanlık olarak yürüttüğümüz Erozyonla Mücadele Eylem Planı ile toprak kayıplarını azaltarak ekolojik dengeyi yeniden sağlamayı, erozyonun  sosyo-ekonomik etkilerini en aza indirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda ülkemizde erozyonla taşınan toprak miktarını 500 milyon tondan 168 milyon tona indirdik” dedi.

Ekosistemdeki bozulmalar insanoğlunu kuraklık, açlık, susuzluk, erozyon, sel taşkını, hava kirliliği gibi birçok problemle karşı karşıya getiriyor. Dünya’daki toprak kaybı dakikada 45 bin tonu bulurken Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 168 milyon ton verimli üst toprak erozyonla denizlere ve göllere taşınıyor.

Günümüzde ülkelerin çoğunluğunun erozyon tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Bakan Eroğlu, “Yapılan araştırmalara göre dünyada her yıl yaklaşık 24 milyar ton toprak erozyonla kaybediliyor. 1970’li yıllarda Türkiye’de erozyonla taşınan toprak miktarı yılda 500 milyon ton iken gerçekleştirdiğimiz erozyon kontrolü ve ağaçlandırma çalışmaları sonucu 168 milyon tona indi. Biz bu rakamı 2023 yılında ise 130 milyon tona indirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

-“EROZYONLA MÜCADELE EYLEM PLANI İLE TOPRAK KAYIPLARINI EN AZA İNDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde ilgili kurum ve kuruluşlarla hazırlanan “Erozyonla Mücadele Eylem Planı”nın önceki yıl uygulamaya geçirildiğini belirten Bakan Eroğlu, “Eylem planını 2017 yılına kadar sürdüreceğiz. Plan kapsamında erozyon riskinin yüksek olduğu alanlar öncelikli olmak üzere ülke genelinde erozyonla mücadele etmek ve erozyonla kaybolan toprak miktarını asgari seviyeye indirmeyi, nehir havzalarında yapılacak erozyon kontrolü çalışmaları ile sel riskini azaltmayı gaye edindik. Alınacak erozyon kontrolü tedbirleri ile de baraj ve göletlerin ömrünü uzatmayı, içme suyu temin edilen havzalarda suyun kalite ve miktarını artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Yapılacak erozyon kontrolü çalışmalarıyla topraktaki organik madde miktarını koruyarak toprak verimliliğini artırmayı  planladıklarını dile Eroğlu şöyle devam etti:

“Küresel ısınma, iklim değişikliği ve çölleşmenin ülkemiz üzerindeki menfi tesirlerini azaltmayı hedefliyoruz. Ar-Ge nitelikli çalışmalar ile erozyonla mücadelede yeni teknikler geliştirerek, erozyon izleme sistemi oluşturmayı, kurumsal kapasiteyi, kurumlar arası işbirliğini geliştirerek ülke kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmayı planladık. Eğitim, tanıtım ve bilinçlendirme faaliyetleriyle de halkımızın tabii kaynakları koruma ve erozyonla mücadeleye katılımını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

-ÜLKELER EROZYON TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA-

Orman ve Su İşleri Bakanı  Eroğlu, erozyonun toprağın çeşitli etkenlerle aşınıp, taşınıp, birikmesi olduğunu belirterek, “Dünyada erozyon sebebiyle 110 ülke çölleşme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından yapılan hesaplamalarla, dünyada çölleşme ve erozyonun önüne geçebilmek için yılda 42 milyar dolar harcanması gerekiyor” diye konuştu.

Bakan Eroğlu, özellikle ülkemizde tahribatı büyük boyutlara ulaşan su erozyonunun, erozyon çeşitleri içerisinde en önemlisi olduğunu ve su erozyonundan sonra diğer erozyon çeşitlerinin rüzgar, çığ, heyelanlar, dalga ve buzul olarak sıralana bilineceğini de belirtti. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@