Dünya Liderleri Antalya'da (6)

ERDOĞAN, Şİ CİNPİNG İLE GÖRÜŞTÜ

Haberler 14.11.2015, 23:06
Dünya Liderleri Antalya'da (6)
ERDOĞAN, Şİ CİNPİNG İLE GÖRÜŞTÜ

G-20 Liderler Zirvesi öncesinde konuk liderlerle görüşmelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şi Cinping başkanlığındaki heyetler, Regnum Otel'de bir araya geldi. Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile temmuz ayında Pekin'de verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini, bugün de Çin heyetini Antalya'da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti. Ziyaretin iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin derinleştirilmesindeki kararlılığın teyidi bakımından büyük önem taşıdığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pekin ziyareti sırasında Türkiye ve Çin için önem taşıyan birçok konunun kapsamlı şekilde ele alındığını söyledi.

TERÖRÜN DİNİ, MİLLETİ, IRKI, VATANI YOKTUR

Paris'teki terör saldırılarına da değinen Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi öncesinde gerçekleşen bu eylemin büyük üzüntüyle karşılandığını aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "127 kişinin ölümü, 200'ü aşkın kişinin yaralanmış olması teröre karşı bizlerin ortak mücadele platformu oluşturmamızı gerektiriyor. Terörden çok çekmiş, 35 yıldır terörle mücadele eden bir ülke olarak bu işin hassasiyeti içerisindeyiz. Bu işin neler getirip, neler götürdüğünü gayet iyi bilen bir ülkeyiz. Bildiğiniz gibi, ekimin başında da bizim 102 vatandaşımız Ankara'da terör eylemine kurban gitmişti. Orada da 300'e yakın vatandaşımız yaralanmıştı. Hala bu yaralıların bir kısmının tedavisi devam ediyor. Aynı şekilde Suruç'ta, Gaziantep'te, Diyarbakır'da buna benzer olayları yaşadık ve hergün de kısmi olarak terörle mücadelemiz devam ediyor. Çünkü şunu biliyoruz: Terörün dini, milleti, ırkı, vatanı kesinlikle yoktur. Terörün kolektif olduğuna inanıyorum ve bu kolektif terör eylemlerine karşı da bizim bir koalisyon içerisinde uluslararası bir mücadeleyi yürütmemiz gerekiyor. G-20 Zirvesi'nde zaten uluslararası terörizme karşı neler yapılabilir, bunları konuşacaktık, görüşecektik, ama bu olay bunun için çok daha farklı bir gündem ortaya çıkardı. Bunları da zaten yarından itibaren görüşeceğiz."

TERÖRİZM İNSANLIĞIN ORTAK DÜŞMANIDIR

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de Türkiye'de olmaktan ve Erdoğan ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti belirtti. Ankara'da 10 Ekim'de yapılan terör saldırısını anımsatarak, olayda hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılar için şifa dileğini ileten Şi Cinping, "Paris'teki saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı. Çin tarafı olarak biz de şiddetle bu olayı kınıyoruz. Terörizm insanlığın ortak düşmanıdır. Uluslararası camianın birlikte mücadele etmesi gerekiyor. Birleşmiş Milletler çerçevesinde birlikte hareket edelim ve terörle mücadele için ortak bir cephe oluşturalım. Ayrıca siyaset ve ekonomi açısından da terörizmi ortadan kaldırmamız gerekiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çin ziyaretinde ikili ilişkiler ve somut işbirliği konusunda samimi ve derin bir görüş alışverişi yaptıklarını dile getiren Şi Cinping, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin güçlü bir şekilde geliştiğini vurguladı.

GÜNEY KORE CUMHURBAŞANI ÖZEL UÇAKLA GELDİ

Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere saat 18.35'te Antalya'ya geldi. Özel uçakla Antalya Havalimanı'na gelen Cumhurbaşkanı Park'ı, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu ve Antalya Valisi Muammer Türker karşıladı. Yöresel kıyafetli iki çocuğun çiçek verdiği Park Geun-hye, daha sonra karayoluyla konaklayacağı otele hareket etti.

ENDONEZYA CUMHURBAŞKANI ANTALYA'DA

Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere, saat 20.10'da Antalya'ya geldi. Özel uçakla Antalya Havalimanına gelen Widodo, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu tarafından karşılandı. Widodo, daha sonra karayoluyla konaklayacağı otele hareket etti.

BAN Kİ-MOON TARİFELİ UÇAKLA GELDİ

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, G-20 Zirvesi'ne katılmak üzere Antalya'ya geldi. Ban, G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere tarifeli uçakla geldiği Antalya Havalimanı'nda makam aracıyla Belek Turizm Bölgesi'ndeki oteline geçti. Dünya Bankası Başkanı Jim Yong-Kim, Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Roberto Azevedo ve Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Başkanı Mark Carney de Antalya'ya geldi.

İSPANYA BAŞBAKANI'NI, AB BAKANI KARŞILADI

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere saat 20.10'da Antalya'ya geldi. Özel uçakla Antalya Havalimanı'na gelen Rajoy, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu tarafından karşılandı. Rajoy, daha sonra karayoluyla konaklayacağı otele gitti.Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@