Dünya ajansları AKP'deki olağanüstü kararı böyle duyurdu

Yabancı ajanslar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 1 saat 40 dakika süren görüşmesinin ardından öğrenilen AKP’deki olağanüstü kongre kararını son dakika haberi olarak abonelerine duyurdu.

Haberler 05.05.2016, 09:08
Dünya ajansları AKP'deki olağanüstü kararı böyle duyurdu

haber.sol.org.tr -

Yabancı ajanslar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 1 saat 40 dakika süren görüşmesinin ardından öğrenilen AKP’deki olağanüstü kongrekararını son dakika haberi olarak abonelerine duyurdu.

AFP ajansı haberinde “Türkiye’nin iktidar partisi AKP bu ay içinde olağanüstükongre yapacak” ifadelerini kulandı. Erdoğan ve Davutoğlu arasındaki bazı fikir ayrılıklarından örnekler veren AFP, kongre kararıyla ilgili, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin CNN Türk ekranlarında yaptığı açıklamaları da dünyaya servis etti.

Reuters'a konuşan AKP'li üst düzey yetkililer, AKP'de önümüzdeki haftalarda olağanüstü kongreye gidileceğini ancak Davutoğlu'nun başbakan adayı olmasının beklenmediğini söyledi.

Reuters'a bilgi veren üst düzey üç AKP'li yetkiliden biri, kongrenin 21 Mayıs'ta yapılabileceğini ve kongre tarihinin Ramazan ayının başlayacağı 6 Haziran'ı geçmeyeceğini söyledi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC haberi “Başbakan’ın üzerindeki şüpheler üzerine AKP kongreye gidiyor” başlığı ile okuyucularına duyurdu.

BBC haberinde iki isim arasında son zamanlarda yükselen tansiyona dikkat çekilirken, Davutoğlu’nun Erdoğan’ın başkanlık sistemi üzerindeki ısrarına mesafeli durduğu belirtildi.

İngiliz Financial Times gazetesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında dün yapılan kritik görüşmeyi değerlendirdi. Financial Times, "Erdoğan'ın Davutoğlu'nun yetkisini sınırlandırma girişimleri Başbakan'ı hayal kırıklığına uğrattı" yorumunda bulundu. Gazetenin Türkiye muhabiri Mehul Srivastava'nın imzasını taşıyan haberin başlığı ise şöyle: "Kriz görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu istifa yolunda."

BBC Türkçe'nin haberine göre; Başbakan Davutoğlu'nun ekibinden bir kişi Financial Times'a yaptığı açıklamada, "Gün boyunca, Başbakanın sorunu Cumhurbaşkanına saygı çerçevesinde çözeceği yolunda büyük umut vardı" dedi. Habere göre Davutoğlu, Erdoğan'la görüşmeye giderken danışmanlarına, Cumhurbaşkanının kendisinin anayasal yetkilerine saygılı olması halinde, ona bu yıl yapılacak olan referandumda yeniden destek vereceğini söyledi.

Yaklaşık 1.5 saat süren görüşme sonrası taraflardan açıklama yapılmazken, Başbakan'a yakın bir kaynağın Financial Times'a şu yorumda bulunduğu belirtildi: "Samimi ama sonuçsuz bir görüşmeydi."

İngiliz The Times gazetesine konuşan AKP kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yazın erken seçime gidilmesi için bastırdığını söyledi. Bu çevrelere göre Erdoğan en az 367 milletvekili çıkarılması ve anayasanın referanduma gidilmeden değiştirilmesi için çabalıyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@