Dündar Ve Gül İçin Destek Eylemine Biber Gazlı Müdahele

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR’ları haberi sebebiyle tutuklanmasını protesto etmek için Ankara Yüksel Caddesinde yapılan eyleme polis biber gazlı müdahalede bulundu.

Haberler 27.11.2015, 17:39
Dündar Ve Gül İçin Destek Eylemine Biber Gazlı Müdahele

ANKARA (ANKA)- Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR’ları haberi sebebiyle tutuklanmasını protesto etmek için Ankara Yüksel Caddesinde yapılan eyleme polis biber gazlı müdahalede bulundu. Biber gazından etkilenen CHP Grup Başkanvekili Levent Gök hastaneye kaldırıldı.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR’ları haberi sebebiyle tutuklanmasını protesto etmek ve tutuklu gazetecilere destek olmak amacıyla bir grup Ankara Yüksek Caddesi’nde toplandı. G-9 Gazetecilik Örgütleri Platformunun kısa bir basın açıklaması yapmasının ardından grup, Çankaya Belediyesi’nin önünden kalkan araçlarla Cumhuriyet Gazetesinin Ankara bürosuna gitmek için harekete geçti.

Polis ise gruba Yüksel Caddesinin çıkışında biber gazlı müdahalede bulundu. Müdahaleden çok sayıda basın mensubu ve milletvekilleri etkilendi.

-LEVENT GÖK HASTANEYE KALDIRILDI-

Protesto gösterisine gazetecilerin yanı sıra CHP ve HDP'li milletvekilleri de destek verdi. Öte yandan Yüksel Caddesindeki eyleme katılan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök’ün ise biber gazından etkilenerek Başkent Hastanesi’nde tedavi altına alındığı belirtildi.

G-9 Gazetecilik Örgütleri Platformu'nun Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosunun önünde yaptığı basın açıklamasında ise “300 metre ötedeki otobüsümüze geçirmemek için polis bize şiddet kullandı. Gaz sıktı ve devlet terörü bize de uygulandı” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklamada, gazetecilerin tutuklanmasına ilişkin “Can ve Erdem’e yapılanlar aslında uzun süredir devam eden Saraydan kontrollü iktidarın medyaya, özgürlüklerden haktan ve halkın haber alma hakkından yana olan gazetecilere dönük topyekûn saldırının son aşamasıdır” denildi. 

-“GERÇEĞİ SİLİVRİ’DE SOĞUK DUVARLARIN ARKASINA HAPSEDEMEZSİNİZ”-

G-9 dönem sözcüsü Doğan Kılıç, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosunun önünde basın özgürlüğüne ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Bugüne kadar pek çok gazeteci arkadaşımız Silivri’de hapsedildi, pek çok gazeteci arkadaşımız hakkında soruşturma, dava açıldı. Kameraman arkadaşlarımız, foto muhabiri arkadaşlarımız sokaklarda itildi, kakıldı. Gerçek hapsedilmeye çalışıldı. Ama hem basın tarihi hem de insanlık tarihi dünyanın her yerinde gösterdi ki gerçeği hiçbir yerde hapsedemezsiniz. Gerçeği Silivri’de soğuk duvarların arkasına hapsedemezsiniz.”

Gazetecilerin tutuklanmasının sadece Türkiye’deki gazetecilerin mücadelesi olmadığını ifade eden Kılıç, dünyanın her yerinde gazetecilerin Can Dündar ve Erdem Gül için, basın özgürlüğüne karşı dayanışma içerisinde olduğunu belirtti. Kılıç, “Nasıl bugüne kadarki ulusal ve uluslararası mücadelemizle Nedim’i Ahmet’i Soner’i ve pek çok gazeteci arkadaşımızı cezaevlerinden çıkarttıysak mutlaka Can’ı ve Erdem’i de çıkaracağız. Bugün Can için Erdem için bir aradayız yarın başkalarına da sıra gelecek” dedi. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@