Dumlupınar şehitleri anıldı

DONANMA Komutanlığı'nda düzenlenen törenle Dumlupınar denizaltısında şehit olan 81 denizci törenle anıldı. 4 Nisan 1953 tarihinde Çanakkale Boğazı Nara Burnu açıklarında İsveç bandıralı 'Naboland' isimli yük gemisi ile çarpışarak...

Haberler 04.04.2016, 14:57
Dumlupınar şehitleri anıldı
DONANMA Komutanlığı'nda düzenlenen törenle Dumlupınar denizaltısında şehit olan 81 denizci törenle anıldı.

4 Nisan 1953 tarihinde Çanakkale Boğazı Nara Burnu açıklarında İsveç bandıralı 'Naboland' isimli yük gemisi ile çarpışarak batan Dumlupınar denizaltısında şehit olan 81 denizci için Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde Donanma Komutanlığı Denizaltı Filosu Komutanlığı'nda tören düzenlendi.

Törene, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Donanma Komutanı Kurmay Başkanı Tuğamiral Yalçın Payal, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Aydın Eken, Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanı Tuğamiral Özden Koçer, Dumlupınar denizaltısı gazisi emekli astsubay 98 yaşındaki Hüseyin Akış, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Törende konuşan Hüseyin Akış denizaltıda şehit olanların son sözünün "Vatan sağolsun" olduğunu belirterek, "Biz büyük bir aileyiz. Türk Silahlı Kuvvetleri bizim her zaman yanımızda oldu. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti'nin en şerefli, en onurlu camiasına teşekkür ediyorum. Şehit arkadaşlarımın son sözü "Vatan sağolsun" oldu. Canımızı veren de Allah, alan da o. O yüzden kimsenin bir kabahati yoktu. Şimdi 98 yaşındayım. Ömrüm yeterse seneye de geleceğim" dedi.

Konuşmaların ardından, Harp Silah Araç ve Gereçleri Müzesi ile Dumlupınar Köşesi ziyaret edilerek, gezildi. Daha sonra, Denizaltı Filosu Komutanlığı limanında Dumlupınar şehitleri için denize çelenk ve karanfil bırakıldı. Törene katılanlar, TCG Atılay ve TCG Burakreis denizaltılarını gezdiler. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@