Doğum yardımı başvurusu Bugün Başlıyor

 Torba Kanunu olarak adlandırılan ve içinde bir çok düzenleme barındıran yasa 7 Nisan itibarı ile Resmi gazetede yayımlanarak değişiklikler duyurulmuştu. Karanameye bir madde ilave edilerek doğ

Haberler 15.05.2015, 17:58
Doğum yardımı başvurusu Bugün Başlıyor

 Torba Kanunu olarak adlandırılan ve içinde bir çok düzenleme barındıran yasa 7 Nisan itibarı ile Resmi gazetede yayımlanarak değişiklikler duyurulmuştu.

Karanameye bir madde ilave edilerek doğum yardımı uygulamasının yasalaştığı belirtilmişti. Belirtilen tarihe göre doğum yardımı uygulaması bugün itibarı ile uygulamaya girdi.

 

Türk vatandaşlarına özel ilk doğan çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve sonraki çocuklar içinse 600 lira yardım yapılacağı belirtildi.

 

Yardım almak isteyen kişilerin başvuru işlemleri 15 Mayıs tarihinden itibaren alınacak. Vatandaşlar başvurularını aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine, yurt dışında konsolosluklara ve sosyal hizmet merkezlerine yapabilecek.

 

Kamuda çalışan vatandaşlarsa başvuru işlemlerini ilgili kurumlara yapabilecek. İlk doğum yardımlarının haziran ayında yapılacağı belirtildi.

 

Doğum yardımı anne sağ ve Türk bvatandaşı ise anneye yapılacak. Zorunlu hallerde ise babaya verilecek.

 

Ödeme işlemlerinde nüfus kayıtlarında yer alan bilgiler esas alınacak. Ödemeler Bakanlığın bütçesinde yer alan ödenekten yapılacak.

 

Doğum yardımı 15 Mayıs tarihinden önce doğan çocuklar içinde sıralama uygulayacak.

 

Doğum yardımları vergi ile kesintiye tabi tutulamayacak. Aynı zamanda haczedilemeyecek
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@