Doğu ve Güneydoğu sorunu mu Kürt sorunu mu?

Mustafa Yenice yazdı....

Haberler 15.09.2015, 22:10
Doğu ve Güneydoğu sorunu mu Kürt sorunu mu?

DOĞU  VE  GÜNEYDOĞU  SORUNU  MU   KÜRT   SORUNU MU?

GÜNEYDOĞU ANADOLU bölgesindeki   KÜRT  kökenli halkımızdan  daha fazlası   İSTANBUL'DA ,İZMİR'DE ADANA'DA   ANKARA'DA,   MERSİN'DE   yaşıyorlar.   Ama  onlar  devlet açısından  bir sorun yaratmıyorlar.

Toplumun  diğer  kesimleriyle   de aralarında  bir sorun yok. Tersine  benzer koşulları  paylaşanlar arasında ortak  noktalar  giderek artıyor.

Sorun   bu   bölgede   Yörenin   yarı feodal   yapısından   yaşam  düzeyinin  geriliğine  kadar uzanan koşullarında   . Türk  toplumunun  sorunları  en ağır  biçimde orada yaşanıyor. Başka bölgelerde "az gelişmiş" de  olsa bir  DEMOKRASİ  var. Oysa  o  bölgede  o  da  yok.   CUMHURİYET   Tarihi  boyunca  bölge sürgün yeri olarak kullanılmıştır. 

Bu bölge  dışında  yaşayanlar  , hangi kökenden olurlarsa  olsunlar  nasıl aynı koşulları paylaşıyorlarsa , GÜNEYDOĞUDA  yaşayanlar  da  TÜRK, KÜRT,  ZAZA, SÜRYANİ, ARAP köken farkı olmaksızın benzer koşulları paylaşıyorlar. Ama  aralarında  önemli bir fark var.

Diğer  bölgelerde yaşayan KÜRT kökenliler TÜRKCE  biliyorlar. Ama   GÜNEYDOĞUDA  yasayanların  büyük  oranda KÜRTCEDEN  başka  dil bilmiyorlar.  sanki başka  topraklarda  yaşıyorlarmış gibi  yaşayanlar   çok. BU   CUMHURİYET  HÜKÜMETLERİNİN  BELKİDE  EN ÖNEMLİ BAŞARISIZLIĞIDIR.

Silah, barışçı-demokratik yollar tıkandıkça  meşruluk  kazanır.  Demokratik  temsilcilere  güç vermek, silahlı temsilcileri umut olmaktan çıkarır.    Devlet   silahlı  mücadele  verenleri  ezmeye  çalışırken   DEMOKRASİ  mücadelesi  verenlere destek olmalıdır.  GÜNEYDOĞU  sorunun  ,ETNİK nitelikli  bir parti yerine  bir  kitle partisi  içinde savunulmasının  çok daha doğru  olduğunu   unutmamalıyız.  Üstelik  sadece  ülkenin  bütünlüğü  ve demokratik  rejim  açısından  değil, aynı zamanda  o  bölge insanının  yararı açısından da...

Bir  kere sorunun adını cesurca  koyalım. KÜRTCEDEN  başka  dil bilmeyen  100 binlerce   insanımız olabilir. Anadili KÜRTCE olan  birkaç bin kişi  silaha sarılabilir.  Hatta on binlerce kişi başka bir bayrakla söylemler ve demeçlerle karşımıza çıkabilir. Ama bütün bunlar ,  karşımıza bir ETNİK sorun olduğunu göstermez...!

Sanayinin   bulunmadığı, ticaretin durduğu, hayvancılığın yok olduğu.   Yöre  halkının  en büyük geçim kaynaklarının KAÇAKCILIK  olduğunu  hepimiz biliyoruz.  yetmez....  hemen bütün  gençlerin  işsiz   dolaştığı  bir  bölge düşünün..

İNSANIN,SUYA, YOLA, DOKTORA, OKULA, hasret  oldukları  bir bölge...   ve  o insanları ASKER  ya da  SİVİL bir  sıkıyönetim  altında yaşatın... Eline   silah  alabilecek çağa  gelmiş olan bir genç "olağan"   yönetiminin ne olduğunu bilemesin...Kendisinin doğal haklarına saygı duyulan bir ortamda birgün bile yaşamamış  olsun...O  
BÖLGEDE   O  koşullarda  yaşayan laz olsa ne değişir. ÇERKES, ARAP, TÜRK   olsa ne değişir?

Niçin   ANKARADAKİ, İSTANBULDAKİ İZMİRDEKİ     KÜRT  kökenli  yurttaş   isyan etmiyor da  ŞIRNAKTAKİ AĞRIDAKİ isyan ediyor. 

OLAYA   bir "kürt"   sorunu olarak bakmak  ilericilik değil olsa olsa gericilik   ve   ırkçılıktır. Bu sorun bir    GERİ KALMIŞLIK  DEĞİL   DEMOKRASİ  İNSAN HAKLARI    SORUNUDUR...

KÜRT  Kökenli aydınların   hem kendi yörelerine  hem de  tüm   TÜRK  HALKINA  karşı  sorumlulukları büyüktür. Bölge aydınları,  "farklı"  olduklarını  vurgulamak  için aşırı bir çaba göstermenin  ve "KÜRT MİLLİYETÇİSİ" Olmakla  övünmenin olası sonuçlarını da iyi hesap etmelidirler. KÜRT  kökenli  her yurttaşın   bakan  olmasını başbakan cumhurbaşkanı   rektör genelkurmay başkanı olmasını destekleyenler ; O kişiyi  kendilerinden farklı saymadıkları  için  "kürt kökenli"  olduğunu bile bile destekliyorlar.   Geçen yıl yapılan  cumhurbaşkanlığı seçiminde   SELAHATTİN   DEMİRTAŞ   aday olmuştur. Bu halk kendisine azımsanmayacak da oy vermiştir.

AMA SİZ  HER FIRSATTA  BEN SİZDEN DEĞİLİM  DERSENİZ   FAKİR  YOKSUL POLİS ASKER DOKTOR ÖĞRETMENİ  KALLEŞCE  ŞEHİT  EDERSENİZ  . BİZDEN OLMAYANA YAŞAM  HAKKI TANIMAM DERSENİZ   YARIN BU İNSANLARDA SİZE AYNI TARZDA  DAVRANMA   ŞANSI VERİRSİNİZ   ÖYLE DEĞİL Mİ?

PKK  NIN SLOGANLARINA  VE CİNAYETLERİNE KARŞI ÇIKMAK  CESARETİNİ  GÖSTEREMEZSENİZ  BİR KEZ DAHA KENDİ YÖRENİZİN  ÇAĞDAŞLAŞMASINDAKİ GECİKMENİN  VEBALİNİ YÜKLANMİŞ OLACAKSINIZ...

HALKLARINA ÖNCÜLÜK ETMEK İSTEYEN   KÜRT KÖKENLİLER  "TEK  VATAN, TEK BAYRAK, TEK RESMİ DİL" DİYEBİLDİKLERİ  ÖLÇÜDE ETKİLERİNİ ARTTIRACAKLARINI  VE SORUNUN DEMOKRATİK  YOLLARDAN  ÇÖZÜMÜNE DE EN BÜYÜK DESTEĞİ  VERMİŞ OLACAKLARINI BİLMELİDİRLER.

TARİH  ÖNÜNDE  TÜRK  KÜRT  HEPİMİZİN  SORUMLULUKLARI  ÇOK BÜYÜKTÜR!...

Mustafa Yenice

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@