Doğru Müdahale Hayat Kurtardı

UŞAK'ta, soluk borusuna yiyecek tıkadığı için nefes alamayan pazarcı 65 yaşındaki Abdilkadir Acar, o sırada orada bulunan gazeteci Özkan Yavaş'ın yaptığı ilkyardım sayesinde hayata döndü.

Haberler 17.09.2015, 21:53
Doğru Müdahale Hayat Kurtardı
Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)- UŞAK'ta, soluk borusuna yiyecek tıkadığı için nefes alamayan pazarcı 65 yaşındaki Abdilkadir Acar, o sırada orada bulunan gazeteci Özkan Yavaş'ın yaptığı ilkyardım sayesinde hayata döndü.

Özdemir Mahallesi Bakırcılar Arası Sokak'ta kurulan semt pazarında dün tezgah açan Parkinson hastası Abdilkadir Acar, yediği böreğin nefes borusunu tıkaması sonucu nefessiz kaldı ve yere yığıldı. Pazarda dolaşırken Acar'ın nefes alamadığını fark eden arama kurtarma gönüllüsü ve gazeteci Özkan Yavaş, uyguladığı ilkyardım müdahalesi ile Acar'ın nefes yolunu tıkayan börek parçasını çıkarttı. O sırada olay yerine gelen sağlık ekibi, Acar'ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirledi. Kontrol amaçlı Uşak Devlet Hastanesi'ne götürülen Acar, ardından taburcu edildi ve tezgahının başına döndü.

Aldığı ilkyardım eğitimi sayesinde bilinçli olarak müdahalede bulunduğunu belirten gazeteci Özkan Yavaş, "Nefes alabilmesi için uygun pozisyonda yatırarak nefes yolunu açmak istedim. Daha sonra nefes yolunu tıkayan bir şey olduğunu fark edince ters çevirip karnına basınç uygulayarak nefes yolunu tıkayan nesnenin dışarı çıkmasını sağladım. Bir insan hayatı kurtarmanın mutluluğunu yaşıyorum" dedi.

Yeniden hayata dönen Abdilkadir Acar ise, doktorların zamanında müdahale edildiğini söylediğini belirterek, "Hayatımı Özkan beye borçluyum. Benim çocuğumun adı da Özkan artık iki tane Özkan'ım var. Allah onu sevdiklerine bağışlasın" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@