Doç.dr. Ergün: Nükleer Enerji Şart

ANKARA (ANKA) - Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün, üretim kapasiteleri ve iş gücü potansiyelleri ile dünya genelinde

Haberler 05.11.2014, 08:15
Doç.dr. Ergün: Nükleer Enerji Şart

ANKARA (ANKA) - Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün, üretim kapasiteleri ve iş gücü potansiyelleri ile dünya genelinde nükleer enerji sektöründe rol almaya aday  500'den fazla firmanın olduğunu belirterek, “Bu firmaların nükleer enerjide söz sahibi olmaları durumunda hem Türkiye’nin nükleer projelerinde dışa bağımlılığı azalır, hem de firmalarımız yurt dışındaki projelerde yer alma fırsatını elde edebilir. Hızla büyüyen Türkiye ekonomisinde enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için nükleer enerji şart ” dedi.

Türkiye gibi hızlı gelişen ülkelerde enerji sorununu azaltmakta kilit role sahip nükleer santrallerin kurulmasıyla ilgili projelerin ekonomiye katkısının her geçen yıl artması, bu alanda faaliyet gösteren ve göstermek isteyen yerli firma sayısını hızla artırıyor. Dünya genelinde giderek artan enerji ihtiyacını karşılamanın yollarından biri olarak görülen nükleer enerji, petrol ve gaz gibi kaynaklara yeteri kadar sahip olmayan Fransa, Hindistan ve Güney Kore gibi ülkelerin kendi enerjilerini dışa bağımlı olmadan karşılamasına olanak sağlıyor.

Ergün, nükleer santral teknolojisini yerlileştirme konusunda önemli adımlar atıldığını ve daha fazlası yapılması gerektiğini vurgulayarak, Türk firmalarının sadece yurt içinde değil, yurt dışında da inşaatı gerçekleştirilecek nükleer santral projelerinde yer almalarının önü açılmalı. Hem yurt içinde hem de yurt dışında yapılacak her nükleer santral projesi Türk firmaları için son derece önemli bir yatırım kaynağı olarak değerlendirilmeli” dedi.

-“NÜKLEER ENERJİYE İHTİYACI VAR”-

Ergün, nükleer santral projelerine yapılacak yatırımlar sayesinde enerji konusunda dışa bağımlılığın da azalacağını, nükleer santral tedarikçiliği yapmaya aday yüzlerce Türk firmasının olduğunu vurgulayarak,  “Çok sayıda nükleer santral inşaatına imza atan Rusya elektrik üretiminin yüzde 18’ini nükleer enerjiden karşılıyor. Türkiye’nin de artan enerji ihtiyacına yönelik talepleri karşılayabilmesi için nükleer enerjiye ihtiyacı var. Üretim kapasiteleri ve iş gücü potansiyelleri ile dünya genelinde nükleer enerji sektörüne yön vermeye aday firma sayımız hızla artıyor. Geçen yıl 400’ler civarında olan aday firma sayımız şu an 500'ü aştı. Bu firmaların nükleer enerjide söz sahibi olmaları durumunda Türkiye’nin enerji yatırımlarında dışa bağımlılığı ciddi ölçüde azalabilir.  Hızla büyüyen Türkiye ekonomisinde enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için nükleer enerji şart” ifadelerini kullandı.

Nükleer enerji alanına yatırım yapmak isteyenler için 19-20 Mart 2015 tarihlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği’nin katkılarıyla düzenlenecek olan II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi’nin son derece önemli bir fırsat olacağına dikkati çeken Ergün, uluslararası ve yerli yatırımcıların bu zirvede bir araya geleceğini ve bu alana yatırım yapmak isteyenlerin  konuyla ilgili ilk kaynaklardan bilgi sahibi olabileceklerini kaydetti. (ANKA)

(MLT/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@