Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağı ve özel güvenlik bölgeleri kararlarına itiraz

DİYARBAKIR'da bulunan Mezopotamya Hukukçular Derneği Başkanı avukat Serhat Karaşin, Diyarbakır Valiliği'nin Silvan ile Lice İlçesi için aldığı sokağa çıkma yasağı ve özel güvenlik bölgeleri kararlarının hukuka aykırı olup yasal dayanaktan yoksun olduğunu öne sürdü.

Haberler 18.08.2015, 13:27
Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağı ve özel güvenlik bölgeleri kararlarına itiraz

(DHA)- DİYARBAKIR'da bulunan Mezopotamya Hukukçular Derneği Başkanı avukat Serhat Karaşin, Diyarbakır Valiliği'nin Silvan ile  Lice İlçesi için aldığı sokağa çıkma yasağı ve özel güvenlik bölgeleri kararlarının hukuka aykırı olup yasal dayanaktan yoksun olduğunu öne sürdü. Karaşin, kararların iptali için mahkemeye başvuracaklarını söyledi. 

Merkezi Diyarbakır'da bulunan Mezopotamya Hukukçular Derneği Başkanı Serhat Karaşin, 5 bin 442 sayılı yasanın 11/c maddesinin idareye asayiş ve güvenliğin korunması için önlem alma yetkisi verdiğini ancak, bireylerin özgürlüklerini tümüyle ortadan kaldıracak sokağa çıkma yasağı gibi genel nitelikli sınırlama yapma yetkisi tanımadığını öne sürdü. Valiliğin aldığı sokağa çıkma yasağı ve özel güvenlik bölgeleriyle ilgili kararların hak ihlallerinin artmasına zemin hazırlayacağını öne süren Karaşin şunları söyledi:

"Hak ihlallerinin artmasına zemin hazırlayacak böylesi bir karar ile kolluk birimlerinin keyfi tutumları idari bir karar ile adeta koruma altına alınmak istenmektedir. Özel savaş metotlarını anımsatan halk güvenliğinden ziyade operasyonel faaliyetlere zemin oluşturmak için alınan bu karara karşı Mezopotamya Hukukçular Derneği Şubesi olarak; alınan kararlarının hukuka uygun olmadığını ve bu nedenle iptali ve yürütmesinin durdurulması istemi ile idari yargı nezdinde başvuruda bulunacağız. Sokağa çıkma yasakları sonrasında yaşanılanlara şahit olan bir kuşak olarak bu karmaşayı sonlandırmanın yolunun sokakları bastırmak olmadığını o nedenle demokratik tepkilerin ortaya konulacağı barışçıl eylemlerin bile en sert müdahaleler ile karşılaştığı coğrafyamızda böylesi yasakların toplumsal muhalefeti bastıramayacağını ayrıca ifade etmek isteriz. Olası hak ihlallerine karşı bütün hukuk örgütlerini ve insan hakları savunucularını aktif görev almaya davet etmekteyiz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@