Diyarbakır'da Sahaya İnen 600 Stk'dan Ortak Bildiri: Silah Bırak Pkk

ANKARA(ANKA) - Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki 600 STK bir araya gelerek Diyarbakır’da son g&uum...

Haberler 15.09.2015, 14:30
Diyarbakır'da Sahaya İnen 600 Stk'dan Ortak Bildiri: Silah Bırak Pkk

ANKARA(ANKA) - Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki 600 STK bir araya gelerek Diyarbakır’da son günlerde şiddetini her geçen gün artıran terör olayları hakkında deklarasyon yayınladı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın burada yaptığı konuşmada, “Dayanışma ve kardeşlik için buradayız. Kardeşliğimizi hedef alan, huzurumuza pusu kuranlara karşı buradayız. Bereketli topraklarımızı bereketsizlendirmek için fitne ekenlere inat buradayız. İlim şehri, maneviyat şehri, kardeşlik şehri Diyarbakır'a selam olsun. İnancımız bir, davamız bir, tarihimiz bir, kıblemiz bir, hatıramız bir. Bu birliği hedef alanlara inat buradayız. Yüreğimizi birleştirecek, şiddete karşı çıkacak, Yeniden Büyük Türkiye idealimizi hep birlikte sağlayacağız. Her türlü teröre hayır. Vesayete ve bürokratik oligarşiye hayır. Emperyalizme hayır. Irkçılığa hayır. Kardeşliğe, özgürlüğe ve huzura evet… Allah birliğimizi ve kardeşliğimizi bozmasın” ifadelerini kullandı.

-“PKK DERHAL SİLAH BIRAKMALI”-

Dağ kapı meydanında 600 STK adına açıklanan bildiriyi okuyan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, “Silah hak arama yöntemi olamaz, var olan sorunları derinleştirmekten başka işe yaramaz. Barışın en temel şartı silahların susmasıdır. Barışın taçlandırılması için örgüt derhal silah bırakmalı, normalleşmenin önü açılmalı, korku ve baskıya neden olan dayatmalardan vazgeçmelidir. Kalıcı barış, PKK'nın hem şiddet dilini, hem şiddet aparatlarını hem de şiddet aracı olan silahı bırakmasıyla mümkündür” dedi.

-“ŞİMDİ KARDEŞLİK VAKTİ”-

“Coğrafyamız yanıyor. Bölgemiz kan ağlıyor. Anaların ağıtları yürekleri dağlıyor. Yeter Artık” diyen Çakırcı, “Artık kardeşliğimizi sağlam bir zemine oturtmak zorundayız. O zemini hep birlikte Ümmet bilinciyle hareket ederek oluşturabiliriz. Sorunlarımızı hak ve adalet çerçevesinde ele alırsak çözüm üretebilir, akan kardeş kanını durdurabiliriz. Kandan beslenen, çatışma kültürünü geliştiren, aramızdaki bağı güçsüzleştiren ve statükocu, tek tipleştirici zihniyetle mücadelenin yolu İslam kardeşliğidir. Yüreklerimizi dağlayan elim hadiselerin yaşandığı şu zorlu günlerde hepimize düşen, bir kez daha birbirimize sımsıkı kenetlenmektir” şeklinde konuştu.

-“SESSİZ DEVRİMLERE SAHİP ÇIKILMALI”-

Çözümün TBMM olduğunu işaret eden Çakırcı, “Siyaset, tek tipçi, dışlayıcı anlamlar içeren çağrılardan vazgeçmeli, çözüm olarak sokağı değil TBMM'yi görmelidir. Sorun güvenlik bürokrasisine havale edilmeden çözüme kavuşturulmalıdır. Kardeşlik süreci ile elde edilen kazanımların heba edilmesine izin verilmemeli, vesayetçiler eliyle getirilen uygulamaların son bulduğu bir süreçte geçmişe özlem duyan yapıların tuzaklarına siyaset düşmemelidir. Süreç içerisinde gerçekleştirilen sessiz devrime sahip çıkılmalıdır” şeklinde konuştu.

Çakırcı sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Devletin demokratik dönüşümü için atılan adımlardan vazgeçilmemeli, Özgürlükçü bir anayasanın yapımı için sorumluluk alınmalıdır. Ve siyaset; adalete, hukuka ve ahlaka dayalı değerleri kendine refarans yapmalıdır. Siyaset fitne, kin ve yalandan uzak durmalı, illegal yapıların değil milletin sözcülüğüne soyunmalıdır. Yeni Türkiye’nin çok kültürlü toplumsal hayat, eşitlik ve her bireyin karar süreçlerinde aktif olarak yer alacağı zemin üzerine bina edilmesi zorunluluğu karşısında, Çözüm Süreci yeniden canlandırılmalı, Meclis’te temsil edilen siyasi partiler başta olmak üzere bütün siyasi partiler sürece destek sağlamalıdır. Çözüm paydaşlığı kitlesi genişletilmeli, sürece bölgedeki tüm değerlerin katkısı ve katılımı sağlanmalıdır.”

-“GÜN, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN HARCI KARDEŞLİĞİMİZE SAHİP ÇIKMA VAKTİ”-

Kamuoyuna 600 STK adına sağduyu çağrısı da yapan Çakırcı, şöyle devam etti:

“Millet, önce sağduyulu olmalıdır. Karşımızda bulunan mesele; siyasi, iktisadi, etnik ve hepsinden de önemlisi psikolojik yönleri olan karmaşık bir sorun alanıdır. Bu sorundan nemalananlar birliğimizi hedef almaktadır. Biz kararlı bir duruş sergileyip, sorunun çözümüne her şartta destek sunabilirsek, meseleyi demokratik bir ortama çeker kalıcı çareler üretebiliriz. Yaşanan acı, gözyaşı, ıstırap, şiddet ve çatışmaları sona erdirmek için tek ses, tek yürek olmalı, aramıza fitne tohumları ekmeye çalışanları deşifre edip, ortak değerlerimizi zaafa uğratanlara karşı ortak mücadele vermeliyiz. Hepimiz Hz. Adem'in çocuklarıyız. Hepimiz doğuştan gelen eşit haklara sahibiz. İnsanlar, renk, cinsiyet, dil, coğrafya gibi yönlerden bir ayrıma ve ayrımcılığa tabi tutulamazlar. Tutmaya çalışanlara karşı da direnmeliyiz. Her türlü provokasyona karşın kin, nefret ve düşmanlığı men etmeli, her koşulda hak, hukuk, adalet ve barışı öncelemeliyiz. Gün, farklılıklarımızı, zenginliğimiz bilme vakti. Gün, hukuken meşruiyeti bulunmayan oluşumları reddetme, değerlerimizi kuşanarak, doğuştan verilen haklarımızı savunma vakti. Gün, birlik ve beraberliğimizin harcı kardeşliğimize sahip çıkma vakti. Gün, aklı selim ve sükunetle hareket edip şiddetten uzak durmayı sağlama günü, etnik hınç ve öfkeyle toplumu kutuplaştırmadan uzak tutma günüdür.” (ANKA)

(AR/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@