Diyarbakır Emniyeti Silvan'ın Bilançosunu Açıkladı

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü, Silvan ilçesinde dün ve bugün düzenlenen operasyonlarda 6 şüphelinin tutuklandığını, 1 teröristin öldürüldüğünü, 2 teröristin ise yaralı olarak ele geçirildiğini açıkladı. Emniyet Müdürlüğü, ayrıca ilçede yaşanan çatışmalar sırasında teröristlerin 20 hendek ve barikat kurulduğunu açıkladı. İlçedeki çatışmalar sırasında bir sağlık ocağının kullanılmaz hale getirildiğini ve çok sayıda silah ile mühimmatın ele geçirildiği belirtildi.

Haberler 19.08.2015, 21:23
Diyarbakır Emniyeti Silvan'ın Bilançosunu Açıkladı

DİYARBAKIR(ANKA) - Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü, Silvan ilçesinde dün ve bugün düzenlenen operasyonlarda 6 şüphelinin tutuklandığını, 1 teröristin öldürüldüğünü, 2 teröristin ise yaralı olarak ele geçirildiğini açıkladı. Emniyet Müdürlüğü, ayrıca ilçede yaşanan çatışmalar sırasında teröristlerin 20 hendek ve barikat kurulduğunu açıkladı. İlçedeki çatışmalar sırasında bir sağlık ocağının kullanılmaz hale getirildiğini ve çok sayıda silah ile mühimmatın ele geçirildiği belirtildi.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Diyarbakır polisinin Silvan ilçe merkezinde bölücü terör örgütüne yönelik düzenlediği operasyonda aralarında Eş Başkanların da bulunduğu 6 şüpheli şahsı yakaladı, çok sayıda EYP, uzun namlulu silah ve patlayıcı madde ele geçirdi.

Silvan ilçe merkezinde yer alan cadde ve sokaklara çok sayıda bomba tuzaklı barikat kurduğu ve hendek kazdığı yine Silvan ilçesi şehir merkezinde ambulansların geçişini engelleyerek bir sağlık ocağını işgal ederek kullanılmaz hale getirdiği bu şekilde vatandaşların can ve mal emniyetini tehlikeye attığı belirtilen açıklamada, “Ayrıca seyahat özgürlüğü ve sağlık hizmetinden yararlanma hakkını engellemeye çalışan terör örgütü mensuplarının yakalanmasına yönelik olarak 18-19 Ağustos 2015 tarihlerinde operasyon düzenledi” denildi.

7. Kolordu Komutanlığı ve Jandarma Bölge Komutanlığı’na bağlı unsurların da çevre güvenliğini alarak destek verdiği operasyonda, Diyarbakır Özel Harekat Şube Müdürlüğü ve diğer operasyonel birimlerinin de katılımıyla toplam 700 güvenlik görevlisinin görev aldığı belirtildi.

18 Ağustos’ta düzenlenen operasyonda 1 terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği, 2 terör örgüt mensubunun ise yaralı olarak ele geçirildi ve 1 şahıs yakalanarak gözaltına alındığı belirtildi.

Aynı çalışmanın devamı niteliğinde 19 Ağustos’ta düzenlenen operasyonda ise aralarında eş başkanlarında bulunduğu 5 şüpheli şahısın yakalanarak gözaltına alındığı belirtildi.

Yapılan operasyonlar neticesinde ele geçirilen malzemeler şu şekilde:

“3 Adet otomatik av tüfeği,

298 adet av tüfeği fişeği,

439 adet bixi/kanas fişeği,

1 Adet Tabanca,

53 Adet boş EYP,

9 Adet Patlamamış EYP,

8 Adet demir boru kesilmiş EYP,

14 Adet bombalı düzenek,

17 litre bomba yapımında kullanılan kimyasal madde, 17 litre benzin,

9 Adet roket başlığı,

EYP yapımında kullanılan toz malzeme,

6 Adet roket atar sevk fişeği,

400 Adet torpil,

Mutfak tüpü içine hazırlanmış kablo düzenekli bomba ve çok sayıda elbise, ayakkabı, kablo.”

Operasyonlar sırasında ilçe merkezinde terör örgütü mensuplarınca mahalle, sokak giriş ve çıkışlarını engellemek amacıyla yapılan 20 barikat (4 tanesi bombalı araçla tuzaklanmış barikat) ile bomba tuzaklı toplam 14 hendeğin imha edildiği ve güvenlik kuvvetleri marifetiyle kaldırıldığı belirtilen açıklamada, ayrıca kullanılmaz hale getirilen sağlık ocağının tekrar hizmet verecek hale getirildiği belirtildi.

Açıklamada, terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin önlenmesine yönelik çalışmaların aralıksız ve kararlı bir biçimde devam ettiği de belirtildi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@